1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota prezentuje odświeżoną Corollę 2023
2 czerwca 2022

Toyota pokazała odświeżoną Corollę 2023

Nowe napędy i technologie cyfrowe

Toyota zaprezentowała odświeżoną Corollę 2023. Model ten będzie dostępny z nowymi napędami hybrydowymi 5. generacji zapewniającymi większą moc i lepsze osiągi. O bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zadbają nowe systemy Toyota T-MATE. Jazdę uprzyjemnią nowe multimedia i systemy z 10,5'' ekranem na konsoli centralnej, 12,3'' wyświetlaczem na tablicy wskaźników, nawigacją Connected i inteligentnym asystentem głosowym.

Najpopularniejszy samochód na świecie

Toyota Corolla jest obecna na rynku od ponad pół wieku. W tym czasie doczekała się 12 generacji, z których każda doskonale wpasowywała się w potrzeby i preferencje kierowców. Model ten stał się najpopularniejszym samochodem w historii motoryzacji, przekraczając – jako pierwszy – rekordową liczbę 50 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Pierwsza Corolla z 1966 roku wyznaczyła nowy standard popularnego samochodu kompaktowego. Wyróżniała się jakością, oszczędnością, komfortem i nowoczesnymi technologiami. Kompaktowa Toyota najpierw zmotoryzowała Japonię, a potem zdobyła świat.

Niezwykła łatwość dostosowywania się do zmieniających się potrzeb klientów – to cecha charakterystyczna tego modelu. 12. generacja Corolla oferuje dwa napędy hybrydowe, trzy rodzaje nadwozia, dynamiczny design i zaawansowane technologie.

Niesłabnąca atrakcyjność tego modelu na wymagającym europejskim rynku znajduje potwierdzenie w wynikach sprzedaży – Corolla osiągnęła najwyższy w swojej historii udział w rynku w Europie i jest drugim najlepiej sprzedającym się modelem Toyoty w regionie. W Polsce model ten konsekwentnie utrzymuje pozycję najpopularniejszego samochodu na rynku i domyślnego auta flotowego.

Nowa Corolla 2023 jest przygotowana do umocnienia swojej pozycji w bardzo popularnym w Europie segmencie samochodów kompaktowych. A wszystko to za sprawą odświeżonej stylistyki, napędowi hybrydowemu 5. generacji, kompleksowo zmodernizowanemu cyfrowemu interfejsowi użytkownika oraz rozszerzonej gamie systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE.

Model ten nadal będzie dostępny w trzech odmianach nadwozia – hatchback, sedan i TS Kombi. W czerwcu 2022 roku dołączy do nich SUV Corolla Cross.

Nowoczesna stylistyka

Odświeżona Corolla – niezależnie od rodzaju nadwozia – zyskuje bardziej wyrafinowany, współczesny wygląd. Zmieniono m.in. wzór na kratce przedniego grilla, obramowania świateł przeciwmgielnych, dodano nowe felgi aluminiowe.

Wzbogacono też paletę kolorów nadwozia, dodając nowe kolory inspirowane aktualnymi trendami w architekturze, designie i modzie. Juniper Blue o żywym, lśniącym odcieniu to nowy wiodący kolor dla hatchbacka i TS Kombi. Oglądany z bliska, ujawnia czerwone odcienie, które tworzą świeży efekt. W sedanie pojawił się nowy lakier Dark Teal – eleganckie wykończenie, które podkreśla linie nadwozia.

Bardziej nowoczesny, ekskluzywny charakter zyskało również wnętrze. Zastosowano tu najwyższej jakości materiały i przemyślane wykończenia na tapicerkach i innych powierzchniach, które podkreślają elegancki charakter auta.

Napęd hybrydowy 5. generacji

Odświeżona Corolla 2023 zyskała zupełnie nową technologię hybrydową 5. generacji. Auto – podobnie jak obecnie – będzie dostępne z dwoma układami hybrydowymi do wyboru. Jeden z nich został oparty na benzynowym silniku 1,8 l, drugi – na silniku 2,0 l. W obu układach wprowadzono znaczące zmiany, dzięki którym auto zyskało większą mocą i lepsze osiągi przy takiej samej lub niższej emisji CO2.

Przeprojektowano m.in. jednostkę sterującą mocą (PCU) i elektryczny silnik przy skrzyni biegów. Udoskonalono akumulator litowo-jonowy, który jest teraz mniejszy i lżejszy, a jednocześnie mocniejszy. W zależności od układu napędowego masa baterii została zmniejszona nawet o 18 kg.

Łączna moc napędu 1.8 Hybrid wynosi 140 KM, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 9,2 s. Mimo lepszych osiągów, emisja CO2 według wstępnych pomiarów pozostaje na takim samym poziomie od 102 g/km jak w przypadku aktualnego napędu 1.8 Hybrid o mocy 122 KM.

W przypadku układu z silnikiem 2.0 Hybrid Dynamie Force całkowita moc wzrosła do 195 KM, a czas rozpędzania się od 0 do 100 km/h – 7,5 s. Wstępne pomiary wskazują, że nowy mocniejszy napęd będzie emitował od 107 g/km CO2 w cyklu mieszanym, o 3 g/km mniej niż aktualny, 184-konny napęd 2.0.

Lepsze właściwości jezdne

Pracując nad Corollą 2023, inżynierowie Toyoty starali się zapewnić kierowcy naturalne, przyjemne odczucia podczas nabierania prędkości. W tym celu tak skalibrowali sterowanie napędem hybrydowym, aby przyspieszenie lepiej odzwierciedlało intencje kierowcy i użycie przez niego pedału gazu. Udało się to osiągnąć dzięki zmniejszeniu prędkości obrotowej silnika w czasie przyspieszania, co przełożyło się również na zmniejszenie hałasu z układu napędowego towarzyszącego rozpędzaniu auta.

Nowe rozwiązania multimedialne

Odświeżoną Corollę 2023 wyposażono w najnowsze multimedia i systemy cyfrowe. Systemy te będą aktualizowane i rozbudowywane o nowe funkcje za pośrednictwem bezprzewodowego internetu zapewnionego przez kartę SIM samochodu.

Kolorowy 10,5'' ekran dotykowy na konsoli centralnej prezentuje grafikę w wysokiej rozdzielczości oraz posiada antyodblaskowy ekran, zapewniający doskonałą widoczność. Uwagę zwraca też Digital Cockpit – cyfrowy wyświetlacz na tablicy zegarów (12,3"), który dzięki różnym trybom pracy można dostosować do preferencji kierowcy.

Niewątpliwą zaletą nowego samochodu jest również 4-letni bezpłatny dostęp do łączności internetowej i systemów Toyota Smart Connect®, a także informacji o ruchu drogowym i innych danych przydatnych w czasie podróży.

Kierowca będzie mógł również korzystać z nowego inteligentnego asystenta głosowego, który rozpoznaje naturalne, konwersacyjne polecenia do obsługi multimediów oraz wybranych funkcji pojazdu, takich jak otwieranie lub zamykanie okien.

Za pomocą aplikacji MyT Toyota będzie można korzystać z usług zdalnych. Umożliwią one kierowcy zamykanie i odblokowywanie samochodu za pomocą smartfona, sterowanie klimatyzacją w celu ogrzania lub schłodzenia kabiny przed podróżą oraz włączenie świateł awaryjnych, które pomagają odnaleźć pojazd na parkingu.

Systemy bezpieczeństwa Toyota T-MATE

Odświeżona Corolla została wyposażona w zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE, który łączy najnowszą generację pakietu Toyota Safety Sense z innymi systemami wspomagania jazdy i parkowania. Rozwiązania te nie tylko czynią prowadzenie łatwiejszym i bezpieczniejszym, ale także pomagają chronić wszystkich pasażerów pojazdu i innych użytkowników dróg.

Uwagę zwraca m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), który został rozbudowany o:

  • system ograniczania przyspieszania przy małych prędkościach (Acceleration Suppression),

  • asystenta skrętu na skrzyżowaniach (Intersection Turn Assist),

  • wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia (Emergency Steering Assist),

  • system zapobiegania kolizjom bocznym,

  • system redukcji prędkości w zakrętach.

Systemy bezpieczeństwa będą bezprzewodowo aktualizowane i rozbudowywane o nowe funkcje przez cały okres eksploatacji pojazdu.

Toyota T-MATE obejmuje także asystenta bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA). Kolejna nowość to system przypominający kierowcy, by sprawdził, czy nie zostawił czegoś na tylnych siedzeniach, zanim zamknie samochód.

Corolla GR SPORT

W 2020 roku gama Corolli została rozszerzona o nową wersję GR SPORT. Od tego czasu odmiana ta odnosi sukcesy na polskim i europejskim rynku, zapewniając Corolli bardziej sportowy profil. Wersja ta charakteryzuje się mocnym, usportowionym wyglądem i unikalnymi elementami zdobiącymi nadwozie i wnętrze.

Corolla GR SPORT 2023 została wyposażona w nowe 18'' felgi aluminiowe, nowy tylny zderzak i osłonę podwozia. Fotele w odmianach hatchback i TS Kombi otrzymały nową tapicerkę z logo GR wytłoczonym na zagłówku i nowym wzorem wzdłuż krawędzi zagłówka i poduszki. Logo GR pojawiło się również na przycisku Start.

Corolla 2023 trafi do sprzedaży w Europie w I kwartale 2023 roku.