1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota bZ Compact SUV Concept
17-11-2022

Toyota pokazała nowy koncepcyjny samochód elektryczny

Kompaktowy SUV z linii bZ
Na targach Los Angeles Auto Show 2022 Toyota zaprezentowała prototyp kolejnego elektrycznego modelu – bZ Compact SUV Concept. Nowa stylistyka nadwozia, ekologiczne materiały o niewielkim wpływie na środowisko, futurystyczne wnętrze i najnowsze rozwiązania technologiczne – oto tylko niektóre wyróżniki tego koncepcyjnego samochodu. 

Na targach Los Angeles Auto Show 2022 zadebiutowała Toyota bZ Compact SUV Concept. Samochód ten stanowi zapowiedź kolejnego elektrycznego modelu spod znaku bZ (beyond Zero). Pokazuje też, w jakim kierunku będzie się rozwijać linia aut z bezemisyjnym napędem elektrycznym zaprojektowanych na platformie eTNGA.

Nowy prototyp Toyoty został stworzony w myśl koncepcji „clean/vital”. Zakłada ona połączenie minimalistycznej formy, odpowiedniej dla auta elektrycznego, z energicznością, jaką daje odważne spojrzenie w przyszłość. Nowy koncept nie emituje żadnych spalin. Co więcej, został wykonany z przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych materiałów. Atuty te łączy ze stylowym wyglądem, dynamicznym napędem i bogatym wyposażeniem. 

Nowy koncept zachwyca futurystycznym designem. Uwagę zwraca zwłaszcza aerodynamiczne nadwozie z nisko poprowadzoną linią dachu i bardzo krótkimi zwisami. Projekt wnętrza jest równie nowoczesny, a jego unikalny charakter podkreślają najwyższej jakości wykończenia. Projektanci sięgnęli po rozwiązania przyjazne dla środowiska, wykorzystując m.in. materiały pochodzenia roślinnego i te z recyklingu. Wybór ten jest zgodny z koncepcją beyond Zero (więcej niż bezemisyjność). 

Warto też zwrócić uwagę na technologie. Prototypowy SUV komunikuje się z pasażerami w kabinie za pośrednictwem osobistego asystenta. Jedną z jego funkcji są sygnały dźwiękowe i wizualne wyświetlane we wnętrzu w reakcji na polecenia kierowcy oraz osób podróżujących na miejscach z przodu i z tyłu. 

W trosce o środowisko Toyoty zamierza osiągnąć coś więcej niż tylko neutralność klimatyczną. Opracowana przez nią koncepcja beyond Zero zakłada, że aby wyeliminować emisję CO2 z motoryzacji, konieczna jest szeroka gama przystępnych i praktycznych pojazdów wyposażonych w różne zaawansowane technologie napędowe. Chodzi tu zarówno o bezemisyjne napędy elektryczne i wodorowe, jak i te oparte na alternatywnych paliwach o zerowym bilansie emisji gazów cieplarnianych. Zróżnicowana oferta zelektryfikowanych samochodów, do której należą auta z linii bZ, pomoże Toyocie w osiągnięciu celu globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Więcej danych na temat nowego koncepcyjnego modelu bZ Compact SUV Toyota udostępni w grudniu 2022 roku.