1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Nowa generacja Toyoty Crown
25-08-2022

Nowa generacja Toyoty Crown

4 typy nadwozia i 2 napędy hybrydowe
Toyota zaprezentowała nową generację Crown. Flagowa limuzyna marki, obecna na japońskim rynku od 67 lat, została zaprojektowany na platformie GA-K. Dostępna będzie w 4 wersjach nadwozia: crossover, sedan, hatchback i SUV. Do wyboru będą 2 napędy hybrydowe, w tym nowy Turbo Hybrid System 2.4.

Crown to pierwszy seryjnie produkowany samochód osobowy Toyoty opracowany na bazie jej własnej technologii. Model ten na rynku jest obecny od 1955 roku. Dwa lata po premierze swoją jakość i trwałość potwierdził w Rajdzie Australii – największym i najtrudniejszym międzynarodowym rajdzie tamtej epoki. Samochód jako jeden z niewielu dotarł wówczas do mety.

Toyota Crown od 67 lat jest flagowym sedanem marki w Japonii. Dla wielu Japończyków model ten stał się symbolem luksusowego auta rodzimej produkcji. Aby zapewnić mu atrakcyjność na kolejne lata, Toyota zdecydowała rozbudować jego gamę do 4 rodzajów nadwozia i 2 napędów hybrydowych (podobnie jak miało to miejsce w przypadku Corolli w Europie). 

Corolla z 2 napędami hybrydowymi

Najpopularniejszym samochodem w Polsce i na świecie, a także najlepiej sprzedającym się samochodem Toyoty w Europie jest bez wątpienia Corolla. Model ten stanowi doskonały przykład tego, jak można wzmocnić atrakcyjność samochodu, zwiększając liczbę niskoemisyjnych napędów oraz typów nadwozia. 

Kiedy w 2019 roku na europejskim rynku zadebiutowała Corolla 12. generacji, stała się pierwszym modelem oferowanym z 2 pełnymi napędami hybrydowymi do wyboru – 122-konnym układem hybrydowym opartym na silniku 1.8 oraz z nowym Hybrid Dynamic Force o mocy 184 KM, którego sercem jest silnik 2.0. Model zaczęto oferować w 3 rodzajach nadwozia – hatchback, sedan i kombi. W 2022 roku do rodziny Corolli dołączy też SUV – kompaktowa Corolla Cross. 

Nowe konfiguracje Toyoty Crown

Po sukcesie, jaki na europejskim rynku odniosła Corolla, Toyota postanowiła równie szeroki wybór opcji wprowadzić dla kolejnego ważnego modelu – Crown. Flagowy sedan Toyoty w Japonii, Australii i na wielu azjatyckich rynkach otrzymał 4 rodzaje nadwozia i 2 zupełnie różne napędy hybrydowe. 

Odmianą, która jako pierwsza trafi do sprzedaży, będzie Toyota Crown Crossover.  W późniejszym terminie samochód będzie dostępny także jako dynamiczny hatchback Crown Sport, limuzyna Crown Sedan dostosowana do jazdy z szoferem oraz przestronny SUV Crown Estate.

Wszystkie 4 wersje powstały na lekkiej i sztywnej platformie GA-K z serii TNGA, z zawieszeniem wielowahaczowym z tyłu oraz kolumnami MacPhersona z przodu.

Toyota Crown Crossover

Nowy crossover Toyoty zachwyca nowoczesną stylistyką podkreśloną mocnymi przetłoczeniami po bokach i dużymi kołami. Dodać do tego należy przestronne i komfortowe wnętrze z dobrą widoczność z miejsca kierowcy. 

Toyota Crown Crossover będzie dostępna m.in. z nowym układem Turbo Hybrid System z systemem e-Axle, opartym na 2,4-litrowym, 4-cylindrowym silniku benzynowym z turbodoładowaniem. Za magazyn energii odzyskiwanej z hamowania i z optymalizacji pracy silnika służy nowo opracowana bipolarna bateria niklowo-wodorkowa o dwukrotnie większej gęstości energii w porównaniu do tradycyjnej baterii Ni-MH. 

Drugą opcją napędową będzie wydajny napęd hybrydowy z wolnossącym silnikiem benzynowym 2,5 l, który również otrzymał bipolarny akumulator Ni-MH. 

Toyota Crown będzie produkowana w dwóch supernowoczesnych japońskich fabrykach – Motomachi i Tsutsumi. Obok tradycyjnych rynków model będzie dostępny także w Stanach Zjednoczonych.