Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie

2021-01-05

1 stycznia 2021 roku Toyota stała się jedynym właścicielem fabryki Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolinie, przejmując w całości czeską część spółki joint-venture założonej przez Toyotę i Grupę PSA. Zakład zmienia nazwę na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Nadal będą w nim produkowane małe samochody obu koncernów, w tym również hybrydy.

Fabryka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolinie należała do istniejącej od 2002 roku spółki joint venture Toyoty i Group PSA. 1 stycznia 2021 roku zakład ten stał się wyłączną własnością Toyota Motor Europe (TME), zmieniając nazwę na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Ogłoszono to podczas ceremonii otwarcia, w której udział wzięli m.in. Koreatsu Aoki, prezydent fabryki, Martin Peleška, dyrektor Toyota Czech Republic, oraz Michael Kašpar, burmistrz Kolina. Wraz z nową nazwą zakład otrzymał także nowe logo i będzie znany pod skrótem TMMCZ.

W zakładzie w Kolinie od 2005 roku produkowano trzy modele z segmentu A – Toyotę AYGO, Peugeota 108 i Citroëna C1. Po zmianie właściciela działalność na rzecz obu producentów będzie kontynuowana. Fabryka TMMCZ nadal będzie jednym z największych eksporterów samochodów tej klasy w Republice Czeskiej. Firma zatrudnia 3500 pracowników i jest największym pracodawcą w regionie. Aktywnie wspiera też działalność charytatywną.

W modernizację i zwiększenie możliwości produkcyjnych TMMCZ Toyota już zainwestowała ponad 4 miliardy czeskich koron. Inwestycje te umożliwiły wprowadzenie do zakładu technologii TNGA (Toyota New Global Architecture). Pozwoli to na uruchomienie w drugiej połowie 2021 roku produkcji nowej Toyoty Yaris, w tym również z napędem hybrydowym.

„Od dziś nasza fabryka należy do grupy Toyoty, która posiada obecnie 8 zakładów produkcyjnych w Europie. Rosnące zapotrzebowanie na nasze samochody oraz przygotowania do rozpoczęcia produkcji nowych modeli sprawia, że już 28 lutego 2021 roku przestawimy się na pracę trzyzmianową. Nasza fabryka, która jest jednym z największych eksporterów w Republice Czeskiej, jest wspierana przez wielu krajowych poddostawców z branży motoryzacyjnej” – podkreślił Koreatsu Aoki, prezydent TMMCZ.

„Toyota zwiększa swój udział w czeskim rynku i obecnie zajmuje na nim piąte miejsce. Całkowite przejęcie nowoczesnej fabryki w Kolinie i kolejne inwestycje w linię produkcyjną nowego Yarisa to bardzo dobre wiadomości dla Czech” – dodał Martin Peleška, dyrektor Toyota Czech Republic.

Toyota jest silnie obecna w Republice Czeskiej dzięki przedstawicielstwu Toyota Central Europe Czech w Pradze, Centrum Logistyki i Dystrybucji Części Zamiennych w Krupce oraz rozbudowanej sieci dilerskiej Toyoty i Lexusa. Teraz dołącza do nich Toyota Motor Manufacturing Czech Republic.

„Nasze zaangażowanie w fabryce w Kolinie to przykład strategii Toyoty, by produkować samochody tam, gdzie je sprzedajemy. Jednocześnie wzmacniamy w ten sposób naszą wieloletnią działalność produkcyjną w Europie. Wprowadzenie technologii hybrydowej oraz TNGA do TMMCZ wpisuje się w podobne działania na całym kontynencie” – podsumował dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Dowiedz się więcej

Fascynująca Toyota Mirai Fascynująca Toyota Mirai 50 elektryzujących faktów Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans Czwarta z rzędu wygrana Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Le Mans 24h 2021 Le Mans 24h 2021 Nowa Toyota GR010 HYBRID powalczy o zwycięstwo Toyota awansuje w kolejnym zestawieniu Toyota awansuje w kolejnym zestawieniu Ranking Boston Consulting Group Toyota największym producentem aut Toyota największym producentem aut Dane z pierwszej połowy 2021 roku Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Rusza produkcja Mobility Base Mobility Base Zobacz nową zabudowę w ofercie Toyoty Toyota i Carmera łączą siły Toyota i Carmera łączą siły Dowiedz się więcej o ich planach Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Dowiedz się więcej Konkurs Toyota Startup Accelerator Konkurs Toyota Startup Accelerator Sprawdź warunki zgłoszeń