Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie

2021-01-05

1 stycznia 2021 roku Toyota stała się jedynym właścicielem fabryki Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolinie, przejmując w całości czeską część spółki joint-venture założonej przez Toyotę i Grupę PSA. Zakład zmienia nazwę na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Nadal będą w nim produkowane małe samochody obu koncernów, w tym również hybrydy.

Fabryka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) w Kolinie należała do istniejącej od 2002 roku spółki joint venture Toyoty i Group PSA. 1 stycznia 2021 roku zakład ten stał się wyłączną własnością Toyota Motor Europe (TME), zmieniając nazwę na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Ogłoszono to podczas ceremonii otwarcia, w której udział wzięli m.in. Koreatsu Aoki, prezydent fabryki, Martin Peleška, dyrektor Toyota Czech Republic, oraz Michael Kašpar, burmistrz Kolina. Wraz z nową nazwą zakład otrzymał także nowe logo i będzie znany pod skrótem TMMCZ.

W zakładzie w Kolinie od 2005 roku produkowano trzy modele z segmentu A – Toyotę AYGO, Peugeota 108 i Citroëna C1. Po zmianie właściciela działalność na rzecz obu producentów będzie kontynuowana. Fabryka TMMCZ nadal będzie jednym z największych eksporterów samochodów tej klasy w Republice Czeskiej. Firma zatrudnia 3500 pracowników i jest największym pracodawcą w regionie. Aktywnie wspiera też działalność charytatywną.

W modernizację i zwiększenie możliwości produkcyjnych TMMCZ Toyota już zainwestowała ponad 4 miliardy czeskich koron. Inwestycje te umożliwiły wprowadzenie do zakładu technologii TNGA (Toyota New Global Architecture). Pozwoli to na uruchomienie w drugiej połowie 2021 roku produkcji nowej Toyoty Yaris, w tym również z napędem hybrydowym.

„Od dziś nasza fabryka należy do grupy Toyoty, która posiada obecnie 8 zakładów produkcyjnych w Europie. Rosnące zapotrzebowanie na nasze samochody oraz przygotowania do rozpoczęcia produkcji nowych modeli sprawia, że już 28 lutego 2021 roku przestawimy się na pracę trzyzmianową. Nasza fabryka, która jest jednym z największych eksporterów w Republice Czeskiej, jest wspierana przez wielu krajowych poddostawców z branży motoryzacyjnej” – podkreślił Koreatsu Aoki, prezydent TMMCZ.

„Toyota zwiększa swój udział w czeskim rynku i obecnie zajmuje na nim piąte miejsce. Całkowite przejęcie nowoczesnej fabryki w Kolinie i kolejne inwestycje w linię produkcyjną nowego Yarisa to bardzo dobre wiadomości dla Czech” – dodał Martin Peleška, dyrektor Toyota Czech Republic.

Toyota jest silnie obecna w Republice Czeskiej dzięki przedstawicielstwu Toyota Central Europe Czech w Pradze, Centrum Logistyki i Dystrybucji Części Zamiennych w Krupce oraz rozbudowanej sieci dilerskiej Toyoty i Lexusa. Teraz dołącza do nich Toyota Motor Manufacturing Czech Republic.

„Nasze zaangażowanie w fabryce w Kolinie to przykład strategii Toyoty, by produkować samochody tam, gdzie je sprzedajemy. Jednocześnie wzmacniamy w ten sposób naszą wieloletnią działalność produkcyjną w Europie. Wprowadzenie technologii hybrydowej oraz TNGA do TMMCZ wpisuje się w podobne działania na całym kontynencie” – podsumował dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Dowiedz się więcej

Toyota dominuje na rynku flotowym Toyota dominuje na rynku flotowym Dane PZPM z listopada 2021 roku Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Poznaj szczegóły Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2022 Toyota Dream Car Art Contest 2022 Zachęć dziecko do wzięcia udziału w XV edycji konkursu Prototypowy GR Yaris Prototypowy GR Yaris Dowiedz się więcej o eksperymentalnym modelu Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR Toyota z kolejnym rekordem rejestracji Toyota z kolejnym rekordem rejestracji Zobacz dane z 11 miesięcy 2021 roku Toyota T-Mate Toyota T-Mate Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota News i nowy film z serii Q&A Toyota News i nowy film z serii Q&A Wyprzedaż, dostępność aut i oferty specjalne Nowe wyposażenie Corolli 2022 Nowe wyposażenie Corolli 2022 Sprawdź szczegóły Zabezpieczenie SelectaDNA Zabezpieczenie SelectaDNA Znakowanie nowych aut Toyoty