Toyota Yaris WRC rozpoczyna nowy rozdział
w WRC

Ogier, Evans oraz Rovanperä wystartują w Rajdzie Monte Carlo

2020-01-30

W dniach 23-26 stycznia swój pierwszy sezon za kierownicą Toyoty Yaris WRC rozpoczną Sébastien Ogier, Elfyn Evans oraz Kalle Rovanperä. Zmierzą się z wymagającymi, legendarnymi trasami Rajdu Monte Carlo.

Ogier wystartuje po siódmy tytuł

„Początek sezonu w Monte Carlo jest zawsze ekscytujący, a ten rok zapowiada się szczególnie ciekawie, bo wielu kierowców zmieniło zespoły. U nas mamy trzech nowych kierowców. Tego rajdu jeszcze nie wygraliśmy jako zespół, ale co roku jesteśmy na podium. Jestem pewny, że na początku sezonu stać nas na dobry wynik” – podkreślił Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT.

Do mistrzostw świata WRC Toyota wróciła w 2017 roku. Od tego czasu przynajmniej jeden Yaris WRC co roku dojeżdżał w pierwszej trójce Rajdu Monte Carlo. Na wygraną
w tej imprezie zespół Toyoty wciąż czeka.

Z kolei Sébastien Ogier rozpoczyna walkę o swój siódmy tytuł mistrzowski w tym rajdzie. Francuz wygrał sześć ostatnich edycji kultowej imprezy w czterech różnych samochodach. Teraz po zwycięstwo wyruszy Yarisem WRC.

„Jestem podekscytowany pierwszym startem Toyotą Yaris WRC. Każdy samochód ma inną charakterystykę i potrzeba nieco kilometrów, by się go nauczyć, ale po pierwszych testach jestem zadowolony. Chcę walczyć o siódmy tytuł w tym roku i wierzę, że w tym aucie jest to możliwe. Rajd Monte Carlo jest dla mnie wyjątkowy. Pod koniec lat 90. oglądałem, jak Tommi tutaj wygrywał. To mój pierwszy idol z rajdów. Razem z Julienem Ingrassią odnosiliśmy tu sukcesy i co roku czujemy większą presję, by nasza passa się nie skończyła. To wielkie wyzwanie, ale bardzo je lubię” – zapewnił Ogier.

Nowe wyzwania dla Evansa i Rovanpery

Zdobycie jak największej liczby punktów – oto główny cel, który w tym roku będzie przyświecał Elfynowi Evansowi. Kierowca wystartuje nowym dla siebie autem.

„Po raz pierwszy w karierze zmieniłem zespół. Zostałem bardzo dobrze przyjęty, a podczas testów szybko odnalazłem się za kierownicą Yarisa WRC” – powiedział Evans.

Kalle Rovanperä debiutuje dopiero na najwyższym rajdowym poziomie. Podczas najbliższych startów ma zbierać doświadczenie. Zespół nie wyznacza mu innych celów na początku sezonu poza dojeżdżaniem do mety i jak najszybszą nauką topowego samochodu.

„Przesiadka z auta kategorii R5 do Yarisa WRC oznacza więcej mocy i docisku, ale auto łatwo się prowadzi. Przede mną wiele nauki i muszę mieć do tego spokojne podejście na początku sezonu. Rajd Monte Carlo nie jest najłatwiejszym miejscem, w którym zaczyna się przygodę z nowym autem i zespołem. Warunki są zmienne, więc nigdy nie masz gwarancji wyboru odpowiednich opon. To będzie wielkie wyzwanie dla nas” – podkreślił Rovanperä.

Legendarne rajdowe trasy

Legendarny rajd Monte Carlo jest jednym z największych wyzwań w kalendarzu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1911 roku. Jego cechą charakterystyczną są zmienne warunki – suchy asfalt, wilgotne trasy, śnieg i lód mogą się pojawić na dystansie jednego odcinka specjalnego. Wybór odpowiednich opon jest równie ważny co tempo jazdy.

Odcinek testowy odbędzie się w środę nieopodal parku serwisowego w Gap. Po ceremonii startu w Monako kierowcy zmierzą się z dwoma nocnymi odcinkami specjalnymi. Na piątek jest zaplanowany odcinek specjalny Saint-Clément – Freissinières. Sobota to trasy dobrze znane z poprzednich lat. W niedzielę kierowcy zmierzą się z prawdziwą ikoną tego rajdu – przełęczą Col de Turini oraz dodatkowo punktowanym Power Stage’m La Cabanette – Col de Braus.

W sumie na kierowców czeka 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 304 km.

Dowiedz się więcej

Yaris kontra Yaris Yaris kontra Yaris Przygoński o kulisach testu Wszystko, czego potrzebujesz Wszystko, czego potrzebujesz Wybierz oryginalne akcesoria Toyoty Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha