Toyota umacnia pozycję lidera rynku motoryzacyjnego w Polsce

Dane z 1-20 maja 2020 roku

2020-05-26

W dniach 1–20 maja zarejestrowano w Polsce 1764 samochody Toyoty. Od początku roku do 20 maja ogólna liczba rejestracji pojazdów tej marki wyniosła 21 705. Zapewniło to Toyocie pozycję lidera polskiego rynku motoryzacyjnego z udziałem na poziomie 15,28% (wzrost z 11,4% rok do roku).

Toyota utrzymuje pozycję lidera rynku motoryzacyjnego

W ciągu pierwszych 20 dni maja odnotowano 1764 rejestracji samochodów Toyota. Tym samym ogólna liczba zarejestrowanych aut tej marki wzrosła do 21 705 sztuk, dając japońskiemu producentowi 15,28-procentowy udział w rynku (wzrost z 11,4% rok do roku).

Klienci indywidualni w dniach 1–20 maja dokonali 656 rejestracji, co dało marce pierwsze miejsce na tym rynku. Jeśli chodzi o klientów flotowych, Toyota zajęła 2. miejsce z wynikiem 1108 aut.

Licząc od stycznia do 20 maja 2020 roku niemal wszystkie najpopularniejsze marki samochodowe odnotowały znaczące spadki, w niektórych przypadkach sięgające nawet 68%. W tym samym okresie Toyota zmniejszyła liczbę rejestracji o 16,5%.

Najpopularniejszym samochodem w Polsce pozostaje Corolla. Udział tego modelu w segmencie kompaktów (licząc od początku roku) wynosi obecnie 20%. Od stycznia do 20 maja 2020 roku zarejestrowano 6 584 samochody marki Corolla.

Jeśli chodzi o dane z pierwszych 20 dni maja, liczba rejestracji najpopularniejszych modeli Toyoty rozkładała się następująco: Corolla – 484 auta (1. miejsce), RAV4 – 392 auta (4. miejsce), Yaris – 298 aut (7. miejsce) i Toyota C-HR – 203 auta (10. miejsce).

Tak dobre wyniki Toyoty to efekt nieprzerwanej pracy salonów i serwisów, a także wprowadzenia nowych narzędzi sprzedaży internetowej i nowych standardów pracy serwisów. Internetowy Salon Toyoty, usługi Door to Door czy wymiana opon bez wychodzenia z samochodu – to tylko niektóre z nich. Dodać do tego należy atrakcyjną ofertę z systemem zniżek i samochody dostępne od ręki.

Stopniowe odbicie rynku samochodowego w Polsce

W kwietniu br. rynek motoryzacyjny w Polsce zanotował największy spadek spowodowany pandemią koronawirusa. Liczba rejestracji w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku spadła o 67%.

Obecnie sytuacja powoli się poprawia. W pierwszych 20 dniach maja 2020 roku zarejestrowano o 50% mniej samochodów w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku (11 555 rejestracji). Od 1 stycznia do 20 maja 2020 roku spadek wyniósł 39%.

Panująca obecnie na rynku motoryzacyjnym sytuacja jest efektem ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. W tym czasie wstrzymana została działalność wielu przedsiębiorstw i fabryk, przerwane zostały też łańcuchy dostaw. Kryzys spowodowany pandemią nałożył się też na problemy niektórych producentów z zapewnieniem dostępności samochodów na początku roku w związku z wprowadzeniem nowych, zaostrzonych norm emisji spalin.

Należy podkreślić, że sytuacja w Polsce jest jednak lepsza niż średnio w Europie. W kwietniu 2020 roku na europejskim rynku sprzedano o 80% samochodów mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W niektórych krajach sprzedaż spadła nawet o 97–98%.

ACEA przewiduje, że sprzedaż samochodów w Europie w tym roku zmniejszy się o 25% w porównaniu do roku poprzedniego. Prognozy dla Polski oscylują w okolicy -20%.

Obecna sytuacja a kształtowanie się cen

Epidemia koronawirusa zmieniła nastawienie klientów do niektórych spraw. Z raportu Instytut Badań Zmian Społecznych wynika na przykład, że po pandemii udział osób poruszających się głównie autem wzrośnie o 5% do 80%. Część osób korzystających dotychczas głównie z komunikacji miejskiej planuje teraz zakup samochodu. Już teraz widać rosnące zainteresowanie małymi, miejskimi samochodami, a także autami używanymi.

Jak w najbliższym czasie będą się kształtowały ceny samochodów? Wpływ na nie będzie miał zarówno spadek popytu, jak i mniejsza podaż, spowodowana czasowym zamknięciem fabryk oraz niewielką dostępnością nowych samochodów na początku roku, wynikającą z nowych norm emisji spalin. Dodać do tego należy wzrost kosztów działalności firm motoryzacyjnych, wzrost kursu euro względem złotówki czy nowe wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia oraz kolejne zaostrzenie norm emisji spalin, zaplanowane na styczeń 2021 roku. Wszystko to może spowodować wzrost cen samochodów w nadchodzących miesiącach.

Auta, które zostały sprowadzone do Polski przed kryzysem, są na razie dostępne w cenach sprzed pandemii. I tu wyróżnia się Toyota dysponująca dużą liczbą samochodów w stabilnych cenach i proponująca klientom duże rabaty.

Pozycję Toyoty umacniają nowe modele

W 2019 roku na rynek wprowadzono 7 nowych samochodów Toyoty zbudowanych na bazie platformy TNGA. Modele te przyczyniły się do radykalnego wzrostu udziału japońskiego producenta w polskim rynku. W roku 2020 zadebiutują kolejne modele Toyoty wyróżniające się właściwościami jezdnymi, funkcjonalnością, bogatym wyposażeniem i oszczędnymi napędami hybrydowymi.

W kwietniu br. rozpoczęto przedsprzedaż nowej Toyoty Yarisa, dostępnej m.in. z napędem hybrydowym o mocy 114 KM. W sierpniu ruszy produkcja 261-konnego hot hatcha GR Yaris. Samochód ten cieszy się ogromną popularnością w Polsce. W ciągu 2 tygodni przedsprzedaży zarezerwowano już połowę z 305 egzemplarzy przeznaczonych na polski rynek. Łączna światowa produkcja wyniesie 25 000 samochodów.

Kolejną nowością będzie Highlander. 7-miejscowy hybrydowy SUV Toyoty będzie wyposażony w jednostkę o mocy 244 KM, a także napęd na cztery koła AWD-i. Samochód zadebiutuje w polskich salonach w styczniu 2021 roku. Jego przedsprzedaż ruszy już we wrześniu.

W połowie 2021 roku gama Toyoty wzbogaci się o Yarisa Cross. Będzie to nowy model z segmentu B-SUV mierzący 4180 mm i dysponujący bagażnikiem o pojemności 390 l. Będzie on dostępny ze 116-konnym napędem hybrydowym w wersji FWD oraz AWD-i.

Dowiedz się więcej

Fascynująca Toyota Mirai Fascynująca Toyota Mirai 50 elektryzujących faktów Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans TOYOTA GAZOO Racing triumfuje w Le Mans Czwarta z rzędu wygrana Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów Le Mans 24h 2021 Le Mans 24h 2021 Nowa Toyota GR010 HYBRID powalczy o zwycięstwo Toyota awansuje w kolejnym zestawieniu Toyota awansuje w kolejnym zestawieniu Ranking Boston Consulting Group Toyota największym producentem aut Toyota największym producentem aut Dane z pierwszej połowy 2021 roku Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Nowe części do Toyoty Land Cruiser 40 Rusza produkcja Mobility Base Mobility Base Zobacz nową zabudowę w ofercie Toyoty Toyota i Carmera łączą siły Toyota i Carmera łączą siły Dowiedz się więcej o ich planach Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP Dowiedz się więcej Konkurs Toyota Startup Accelerator Konkurs Toyota Startup Accelerator Sprawdź warunki zgłoszeń