Papamobile na wodór dla papieża Franciszka

Biała Toyota Mirai w darze od Toyota Motor Corporation

2020-10-12

7 października br. Konferencja Episkopatu Japonii przekazała papieżowi Franciszkowi białą Toyotę Mirai zaaranżowaną na papamobile. Napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi samochód służył papieżowi podczas ubiegłorocznej pielgrzymki do Japonii. Episkopat otrzymał go w darze od Toyota Motor Corporation.

Bezemisyjny papamobile dla papieża Franciszka

7 października br. w pobliżu Domu Świętej Marty, siedziby Ojca Świętego na terenie Watykanu, odbyło się przekazanie papieżowi białej Toyoty Mirai zaaranżowanej na papamobile. W wydarzeniu tym udział wzięli m.in. ks. Domenico Makoto Wada reprezentujący Konferencję Episkopatu Japonii oraz Seiji Okada, ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej. Toyotę reprezentowali Miguel Fonseca, wiceprezydent Toyota Motor Europe, i Mauro Caruccio, CEO Toyota Motor Italia.

Przekazany papieżowi Franciszkowi model był jednym z dwóch egzemplarzy Mirai, wykonanych specjalnie przez Toyota Motor Corporation z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Japonii w listopadzie ubiegłego roku i oddanych do dyspozycji Konferencji Episkopatu Japonii.

Toyota Mirai

Papamobile został stworzony na bazie białej Toyoty Mirai. Dach samochodu został zastąpiony fotelem na podwyższeniu oraz specjalnym zadaszeniem. Długość auta wynosiła 5,1 m, a wysokość (łącznie z dachem) – 2,7 m.

Samochód wyposażono w bezemisyjny napęd, składający się z silnika elektrycznego o mocy 154 KM i zasilającego go zestawu ogniw paliwowych. Toyota Mirai mogła przejechać co najmniej 500 km na jednym tankowaniu, emitując wyłącznie wodę.

Bezemisyjna Toyota Mirai

Toyota Mirai to pierwszy sedan napędzany wodorem, produkowany seryjnie od 2014 roku. Jego cechy dobrze współgrają z wielką wrażliwością papieża Franciszka na kwestie środowiskowe. Przykładem tego jest chociażby encyklika „Laudato si” z 2015 roku, w której papież zawarł apel o ochronę ziemi i wszystkiego, co nas otacza, oraz zmianę stylu życia w celu zachowania naszego „wspólnego domu”.

Toyota Mirai

Dowiedz się więcej

Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Dowiedz się więcej Druga generacja Mirai Druga generacja Mirai Dowiedz się więcej Koncepcyjna Toyota Mirai drugiej generacji Koncepcyjna Toyota Mirai drugiej generacji Dowiedz się więcej Toyota powalczy o tytuł Samochodu Roku 2020 Toyota powalczy o tytuł Samochodu Roku 2020 Sprawdź szczegóły Flota wodorowych sedanów Mirai dla MKOl Flota wodorowych sedanów Mirai dla MKOl Sprawdź szczegóły Toyota Mirai taksówką  w Kopenhadze Toyota Mirai taksówką w Kopenhadze W trosce o środowisko Toyota wyróżniona w konkursie Toyota wyróżniona w konkursie Lider Elektromobilności 2018 Toyota Mirai we flocie taksówek w Paryżu Toyota Mirai we flocie taksówek w Paryżu Ekologiczne rozwiązanie Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Sprawdź szczegóły Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Sprawdź szczegóły Lepsza przyszłość zaczyna się dziś Lepsza przyszłość zaczyna się dziś Stoisko Toyoty w Genewie Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Eksperymentalna wersja