Nowy ultrakompaktowy samochód elektryczny Toyoty

Wersja produkcyjna zadebiutuje na targach w Tokio

2019-10-21

W ramach Targów Motoryzacyjnych w Tokio 2019 zorganizowana zostanie specjalna wystawa Future Expo. Toyota zaprezentuje na niej produkcyjną wersję  nowego, ultrakompaktowego samochodu elektrycznego (BEV). Na japońskim rynku pojazd ten pojawi się w 2020 roku.

Nowy dwuosobowy samochód elektryczny

Toyota zaprojektowała swój nowy, ultrakompaktowy samochód elektryczny z myślą o osobach starszych, młodych kierowcach i lokalnych przedsiębiorcach, którzy na co dzień pokonują krótkie dystanse. Pojazd ma zasięg około 100 km na jednym ładowaniu i rozwija prędkość 60 km/h. Niewielkie wymiary i mały promień zawracania to kolejne atuty tego auta.

„Postanowiliśmy stworzyć nowoczesny środek transportu. Nasz nowy BEV zapewni swobodę poruszania się ludziom w różnym wieku” – powiedział Akihiro Yanaka, szef działu rozwoju Toyoty.

„Ultrakompaktowy BEV nie tylko daje większą swobodę poruszania się, ale także potrzebuje mniej miejsca do parkowania, generuje mniej hałasu i w ograniczonym stopniu wpływa na środowisko” – kontynuował Akihiro Yanaka.

Toyota popularyzuje samochody na baterie

Debiut ultrakompaktowego BEV Toyoty wiąże się z nowym modelem biznesowym. Japoński producent chce spopularyzować samochody elektryczne na baterie. Plan zakłada monitorowanie wykorzystania baterii i ich wartości na każdym etapie – od produkcji aż po recykling. Toyota zamierza też wprowadzić rozszerzony program leasingu akumulatorów trakcyjnych. Polegać on będzie na odzyskiwaniu leasingowanych baterii samochodowych i ich ponownym wykorzystaniu na różne sposoby. W samochodach oferowanych na rynku wtórnym planuje się je wykorzystywać jako części zamienne, w instalacjach stacjonarnych – do magazynowania energii.

Japoński producent samochodów rozwija także inne usługi dla samochodów elektrycznych, w tym buduje stacje ładowania czy opracowuje programy ubezpieczeniowe.

Nowe sposoby wykorzystywanie pojazdów elektrycznych

Toyota stawia na rozwój małych pojazdów elektrycznych i szuka nowych możliwości ich wykorzystania. Nowy ultrakompaktowy BEV sprawdzi się nie tylko w użytkowaniu indywidualnym. Model ten może też być wykorzystywany jako transport publiczny, szczególnie w miastach i na terenach górskich.

Toyota współpracuje już z około 100 partnerami rządowymi, samorządowymi i korporacyjnymi w poszukiwaniu nowych form transportu.

Koncepcyjny ultrakompaktowy BEV dla biznesu

Na targach w Tokio Toyota zaprezentuje jeszcze pięć innych małych pojazdów elektrycznych, w tym koncepcyjny ultrakompaktowy samochód elektryczny dla biznesu.

Zaprojektowano go z myślą o flotach firm, których działalność opiera się na krótkich przejazdach i częstym parkowaniu. Może służyć za mobilne biuro, które ułatwia przemieszczanie się, pracę biurową czy odpoczynek.

Nowy ultrakompaktowy samochód elektryczny Toyoty
Toyota i-ROAD

Toyota i-Road to niewielki pojazd elektryczny przypominający motocykl. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Jest zabudowany, więc zapewnia izolację od deszczu, spalin i hałasu. Na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-Roady.

Walking Area BEV Standing Type

Kolejna propozycja Toyoty to pojazd do poruszania się po chodnikach w pozycji stojącej. Może być wykorzystany do patrolowania miasta, obchodów terenu przez pracowników ochrony czy poruszania się po dużych obiektach ( lotniskach, fabrykach).

Walking Area BEV Seated Type

Elektryczny skuter do jazdy na siedząco Toyoty powstał z myślą o osobach mających trudności w poruszaniu się lub mający dużą ilość bagażu podręcznego.

Walking Area BEV Wheelchair-linked Type

Kolejne rozwiązanie Toyoty powstał z myślą o osobach poruszających się na ręcznych wózkach inwalidzkich. Ułatwia poruszanie się po dużych obiektach i zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Elektryczne nowości Toyoty
Tokyo Motor Show 2019

Nowy samochód elektryczny Toyoty zostanie zaprezentowany na targach Tokyo Motor Show 2019 w dniach 24 października – 4 listopada. Będzie mu towarzyszyła ekspozycja „Ultra-compact BEV Concept Model for Business”. Odwiedzający targi w Tokio będą mogli przetestować nowości Toyoty.

Więcej informacji i zdjęć związanych ze stoiskami Toyoty na targach Tokyo Motor Show 2019 jest dostępnych na stronie: www.global.toyota/en/mobility/

Nazwa Ultra-kompaktowy BEV Ultra-kompaktowy BEV dla biznesu Walking Area BEV Standing Type Walking Area BEV Seated Type Walking area BEV Wheelchair-linked Type Toyota i-ROAD
Premiera zima 2020 - zima 2020 2021 2021
Liczba pasażerów 2 1 1 1 1 1 lub 2
Długość 2490 mm 2490 mm 700 mm 1180 mm 540 mm 2345 mm
Szerokość 1290 mm 1290 mm 450 mm 630 mm 630 mm 870 mm
Wysokość 1550 mm 1550 mm 1200 mm 1090 mm 1090 mm 1455 mm
Maksymalna prędkość 60 km/h 60 km/h 2, 4, 6, 10 km/h (ustawiana) 2, 4, 6 km/h (ustawiana) 2, 4, 6 km/h (ustawiana) 60 km/h
Zasięg na jednym ładowaniu 100 km 100 km 14 km 10 km 20 km 50 km
Czas ładowania (w przybliżeniu) 5 godzin (200 V) 5 godzin (200 V) 2,5 godziny (wymienna bateria) 2 godziny (wymienna bateria) 2,5 godziny (wymienna bateria) 3 godziny

Dowiedz się więcej

2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple CarPlay™ i Android Auto™ Apple CarPlay™ i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż Cyfrowe manekiny THUMS Cyfrowe manekiny THUMS Większe bezpieczeństwo na drodze Toyota inwestuje w elektrownię słoneczną i wiatrową Toyota inwestuje w elektrownię słoneczną i wiatrową Dowiedz się więcej Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty