Polskie napędy hybrydowe Toyoty a rozwój elektromobilności

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

2018-09-05

Podczas odbywającego się w dniach 4– 6 września Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Toyota przedstawi kolejny etap swojego zaangażowania w rozwój elektromobilności w Polsce. W listopadzie br. w fabryce w Wałbrzychu rozpocznie się produkcja przekładni do samochodów hybrydowych. Będzie to początek dużych inwestycji Toyoty, które uczynią z Polski europejskie centrum produkcji napędów hybrydowych.

Hybrydy made in Poland

Na Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju Toyota przygotowała stoisko „Hybrydy made in Poland”, na którym zaprezentowała swój wkład w rozwój elektromobilności w Polsce. Już w listopadzie w fabryce koncernu w Wałbrzychu rozpocznie się produkcja przekładni do napędu hybrydowego. Będzie to ogromna inwestycja o wartości 67 mln euro, która stworzy aż 130 nowych miejsc pracy.

Tym samym Toyota rozpocznie pierwszy etap zaplanowanego na lata 2018-2021 programu wprowadzania do polskich fabryk produkcji kluczowych komponentów do napędów hybrydowych. W fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach będą powstawać zarówno przekładnie, jak i silniki opracowane w architekturze TNGA do napędów hybrydowych najnowszej, 4. generacji. W zakłady produkcyjne w Polsce Toyota łącznie zainwestowała już niemal 4,5 mld zł.

Toyota C-HR
Wpływ Toyoty na rozwój elektromobilności w Polsce

„Z naszej perspektywy Toyota ma niekwestionowany wpływ na rozwój programu elektromobilności w Polsce. Produkujemy przecież auta hybrydowe, które w przestrzeni miejskiej są – jak udowodniły niezależne ośrodki naukowe w Polsce i we Włoszech – w połowie elektryczne, pokonując ponad 50% dystansu z wykorzystaniem wyłącznie silnika elektrycznego. A to już połowa sukcesu w drodze do zeroemisyjności aut elektrycznych” – powiedział Witold Nowicki, wiceprezes Toyota Central Europe oraz członek zarządu Toyota Motor Poland.

„Co więcej, już za niespełna dwa miesiące ruszamy w polskiej fabryce z produkcją kluczowych komponentów do napędów hybrydowych. Ta inwestycja w kolejnych latach uczyni z polskiej fabryki europejskie centrum produkcji napędów hybrydowych dla wszystkich Toyot oferowanych na Starym Kontynencie. Dlatego pragniemy podczas Forum włączyć się do szerokiej dyskusji o przyszłości elektromobilności oraz napędów alternatywnych” – kontynuował Witold Nowicki.

Toyota C-HR
Coraz większa popularność hybryd w Polsce

W Polsce samochody hybrydowe cieszą się stale rosnącą popularnością. Co roku ich sprzedaż rośnie co najmniej o kilkadziesiąt procent, co wpisuje się w ogólnoeuropejski trend. Toyota i Lexus są bezwzględnymi liderami technologii hybrydowej w Polsce, odpowiadając za ponad 90% sprzedaży hybryd w naszym kraju. Marki te oferują kilkanaście modeli hybrydowych – od miejskiego Yarisa po luksusowe limuzyny, samochody terenowe i sportowe coupé.

Udział hybryd w całkowitej sprzedaży Toyoty w Polsce w pierwszym półroczu 2018 roku wyniósł 26%. Łącznie marka sprzedała ponad 40 000 aut z tym napędem. W przyszłym roku gama modeli hybrydowych Toyoty wzbogaci się o nowy model – Camry. Na rynku zadebiutują także nowe generacje Corolli z nadwoziami hatchback, kombi i sedan oraz nowa odsłona Toyoty RAV4.

Toyota C-HR
28. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

28. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju trwa od 4 do 6 września. Nazywane jest „Davos Wschodu”, ponieważ daje okazję do spotkania międzynarodowego grona ekspertów i liderów życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Co roku do Krynicy przyjeżdżają szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Forum Ekonomiczne sprzyja budowaniu przyjaznego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między państwami Unii Europejskiej i ich sąsiadami.

Toyota C-HR

Dowiedz się więcej

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Nowa flagowa hybryda Toyoty zadebiutuje w 2020 roku Serwis Hybrydowy Toyoty Serwis Hybrydowy Toyoty Zobacz, jak Toyota dba o samochody z napędem hybrydowym Hybrydy Toyoty z Ekobonusem Hybrydy Toyoty z Ekobonusem Zobacz nowe modele hybrydowe z akcyzą niższą o połowę Poznaj technologię hybrydową Poznaj technologię hybrydową Dowiedz się więcej o napędzie hybrydowym Toyoty Doskonałe wyniki sprzedaży Toyoty w Europie Doskonałe wyniki sprzedaży Toyoty w Europie Rośnie sprzedaż hybryd Rośnie liczba hybryd w Europie Rośnie liczba hybryd w Europie Doskonałe wyniki Toyota Motor Europe Toyota wyróżniona w konkursie Toyota wyróżniona w konkursie Lider Elektromobilności 2018 Czy warto kupić nowy samochód? Czy warto kupić nowy samochód? Sprawdź Diesel czy benzyna? Diesel czy benzyna? Co lepsze i szybsze? Samochody elektryczne Samochody elektryczne Toyota Stop Smog Go Hybrid Stop Smog Go Hybrid Kompendium wiedzy o walce ze smogiem Ile pali hybryda? Ile pali hybryda? Dowiedz się więcej