1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Zakład Toyoty w Deeside
10-10-2022

Toyota liderem rynku samochodów osobowych po trzech kwartałach 2022 roku

Corolla i Yaris najczęściej rejestrowanymi samochodami osobowymi w Polsce
W brytyjskiej fabryce w Deeside Toyota produkuje silniki od 30 lat. W tym roku linie produkcyjne zakładu ma opuścić 250 tys. jednostek, podnosząc łączną liczbę wyprodukowanych komponentów do ponad 5 mln sztuk.
TMUK, czyli Toyota Motor Manufacturing UK, od 30 lat produkuje silniki w swojej fabryce w Deeside. W obchodach 30-lecia udział wzięli m.in. Mark Drakeford, szef rządu Walii, David TC Davies, minister Walii w rządzie Wielkiej Brytanii, i Matt Harrison, prezes Toyota Motor Europe. Goście mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami obniżającymi emisję CO2 w zakładzie. Poznali też plany na najbliższe lata, dzięki którym fabryka TMUK Deeside stanie się neutralna klimatycznie. 
TMUK Deeside to zakład, który powstał we wrześniu 1990 roku. Początkowo dostarczał silniki do fabryki samochodów TMUK Burnaston w Derbyshire. Dzięki kolejnym inwestycjom Toyoty (ich łączny koszt wyniósł już 360 mln funtów) zakład w Deeside rozszerzył swoją działalność. W 2010 roku jako pierwszy ośrodek poza Japonią rozpoczął produkcję silników benzynowych do napędów hybrydowych Toyoty. Dziś zatrudnia bezpośrednio ponad 600 osób i wspiera rynek pracy dzięki sieci lokalnych i krajowych poddostawców. 
Niskoemisyjne jednostki napędowe do pojazdów benzynowych i hybrydowych są produkowane zarówno dla TMUK Burnaston, jak i na eksport – m.in. do Turcji i RPA. TMUK Deeside uruchamia obecnie produkcję silników do napędów hybrydowych piątej generacji. W tym roku zmontuje ponad 250 tys. jednostek, podnosząc łączną liczbę wyprodukowanych komponentów do ponad 5 mln sztuk.

Warto wspomnieć, że Wielka Brytania była pierwszym krajem w Europie, w którym Toyota uruchomiła produkcję we własnych zakładach. Toyota Manufacturing UK montuje modele Corolla Hatchback i Corolla TS Kombi w fabryce samochodów w Burnaston w Derbyshire. Silniki benzynowe do napędów hybrydowych i konwencjonalnych powstają w fabryce w Deeside. W 2021 roku zakłady TMUK wyprodukowały łącznie 131 024 pojazdów oraz 257 395 silników. 

W działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii Toyota zainwestowała do tej pory ponad 2,75 mld funtów. Zakłady w Burnaston i Deeside należą do ośmiu europejskich ośrodków produkcyjnych Toyoty sześciu krajach – obok Wielkiej Brytanii są to także Polska, Czechy, Francja, Portugalia i Turcja.