Cała służba zdrowia w Polsce boryka się obecnie z nie lada wyzwaniem. Chcąc wspomóc ją w walce z epidemią koronawirusa, fabryki Toyoty zdecydowały się wesprzeć rzeczowo i finansowo szpitale w Wałbrzychu i Oławie. Dotację finansową przekazano szpitalowi im. Sokołowskiego. Oprócz tego do szpitala ginekologiczno-położniczego w Wałbrzychu i szpitala w Oławie trafiło po 2000 masek ochronnych i po 100 l płynu dezynfekującego.
„W obliczu bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się nie tylko nasze fabryki, ale również lokalna społeczność, w której funkcjonujemy, pomoc z naszej strony traktujemy jako nasz obowiązek” – powiedział Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
Załoga Toyoty postanowiła też wykorzystać dostępne na terenie fabryki drukarki 3D oraz wycinarki laserowe, by tworzyć przyłbice ochronne tak obecnie potrzebne w szpitalach. Do akcji tej, wspieranej między innymi przez Politechnikę Wrocławską, przyłącza się coraz więcej podmiotów. Przyłbice z fabryk Toyoty trafią do lokalnych służb medycznych z Wałbrzycha, Jelcza-Laskowic i okolic.
„Korzystamy z dostępnego czasu oraz posiadanego sprzętu, który nie jest obecnie używany z uwagi na wstrzymanie produkcji. W ten sposób możemy wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności, by pomóc służbom ratunkowym w walce z pandemią” – podkreśla inżynier Marcin Strągowski.
Drukarki 3D wykorzystywane są również do drukowania specjalnych nakładek na klamki, umożliwiających otwieranie drzwi za pomocą łokci.
Od 2009 roku na terenie zakładu w Wałbrzychu działa program wolontariatu „PoMOC z Toyoty”. Biorący w nim udział pracownicy Toyoty wraz z rodzinami włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom regionu wałbrzyskiego, koordynowaną przez Hotel Maria. Wolontariusze – zaopatrzeni w maski i rękawiczki – firmowymi samochodami rozwożą codziennie zakupy oraz obiady osobom starszym i niepełnosprawnym na terenie Wałbrzycha i okolic.
„Przy wsparciu fabryki odpowiedzieliśmy na prośbę pani Doroty Barańskiej z Hotelu Maria, ponieważ wiemy, że w obecnej trudnej sytuacji epidemiologicznej jest wiele osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby. Te osoby nie powinny lub wręcz nie mogą opuszczać swoich domów i potrzebują naszej pomocy” – podkreśla Sławomir Stasiak, przewodniczący funkcjonującego w fabryce klubu wolontariusza.
Na terenie fabryk Toyoty wprowadzono specjalne środki prewencyjne. Wstrzymana została produkcja, sprawdzana jest temperatura wszystkich osób wchodzących na teren zakładów, zwiększono częstotliwość czyszczenia punktów wzmożonego kontaktu (m.in. klamek, armatury sanitarnej), zainstalowano dodatkowe dozowniki z płynem dezynfekującym, wprowadzono zalecane odstępy między pracownikami w stołówkach zakładowych, zmieniono sposób dystrybucji posiłków i sztućców.
„Systematycznie monitorujemy sytuację, oceniamy ryzyko i wdrażamy kolejne środki prewencyjne, aby zabezpieczyć możliwie jak najlepiej naszą załogę i współpracujące z nami firmy” – podsumowuje Beniamin Swałtek, assistant general manager produkcji i koordynator BHP w polskich zakładach Toyoty.