Prius czwartej generacji

Zachwyca innowacjami

2015-10-16

Nowe zaawansowane rozwiązania technologiczne zastosowane w Priusie czwartej generacji pozwoliły zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin o 18%.

Od chwili debiutu Toyoty Prius w Japonii w roku 1997 i wprowadzenia jej do sprzedaży w Europie dwa lata później, model ten jest synonimem samochodu ikony, wprowadzającego nowatorskie technologie. Innowacje wniesione przez pierwsze trzy generacje modelu tworzą imponujące dziedzictwo, które zaprojektowany od postaw Prius czwartej generacji wzbogaca o kolejne rozwiązania, w tym bezprecedensowe zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin o kolejnych 18%.

Toyota przedstawiła kolejne szczegóły techniczne rozwiązań zastosowanych w Priusie czwartej generacji, który po swojej premierze we Frankfurcie, zostanie zaprezentowany podczas 44. edycji Tokio Motor Show, rozpoczynającej się 28 października.

Nowy Prius został stworzony z myślą o harmonii między samochodem a człowiekiem, zarówno pod względem projektu nadwozia i wnętrza, jak i rozwiązań technicznych. Niższa emisja spalin i mniejsze zużycie paliwa to nie wszystko – Prius zachwyca emocjonującą stylistyką, wygodnym i funkcjonalnym wnętrzem oraz przyjemnością prowadzenia. Zastosowanie szerokiej gamy nowych technologii podnosi bezpieczeństwo jazdy na wyższy poziom, zwiększa komfort podróżowania i poprawia przejrzystość przekazywanych kierowcy informacji.

Nowego Priusa zbudowano na nowej platformie Toyota New Global Architecture. Wykorzystanie jej pozwoliło uzyskać niższe położenie środka ciężkości pojazdu, większą stabilność i precyzję prowadzenia, komfort jazdy i niższy poziom hałasu. Pozwoliło także zaprojektować bardziej atrakcyjne nadwozie o dynamicznym wyglądzie.


Gruntownie usprawniona, w pełni hybrydowa jednostka napędowa


Nowa generacja w pełni hybrydowej jednostki napędowej Toyoty zawiera szereg istotnych modyfikacji, obejmujących zmniejszenie strat energii, przeprojektowanie i optymalizację rozmieszczenia głównych podzespołów oraz obniżenie masy. Efektem jest znaczne zwiększenie sprawności, uzyskane m.in. dzięki modyfikacjom przekładni hybrydowej, silników spalinowego oraz elektrycznego.

Nowy Prius wyróżnia się aż o 18% niższymi zużyciem paliwa i emisją spalin. Jest to największy skok jakościowy ze wszystkich notowanych dotychczas podczas debiutów kolejnych generacji Priusa. Dane homologacyjne dotyczące emisji i zużycia paliwa według norm europejskich zostaną przedstawione w późniejszym terminie.


Silnik benzynowy o najwyższej w świecie sprawności cieplnej


Podobnie jak poprzednik, Prius czwartej generacji wykorzystuje benzynowy silnik VVT-i o pojemności skokowej 1.8 litra, jednak dzięki wprowadzonym w nim modyfikacjom, wysoką już wcześniej sprawność cieplną udało się podnieść do rekordowego poziomu 40%.

Główne zmiany obejmują zastosowanie oleju o mniejszej lepkości, niższe zużycie elementów ruchomych, a także wprowadzenie przez Toyotę po raz pierwszy podwójnego układu chłodzenia. Specjalny zawór przy niskich temperaturach powietrza automatycznie zmienia obieg cieczy chłodzącej, umożliwiając szybsze rozgrzewanie silnika bez zmniejszenia efektywności wentylacji kabiny, ograniczając zużycie paliwa w chłodne dni.

Zaprojektowane na nowo tłoki i kanały dolotowe zapewniają lepsze zawirowanie mieszanki w cylindrach. Zwiększono również ilość recyrkulowanych spalin, dodatkowo poprawiając proces spalania.


Przekładnia i silniki elektryczne


Przeprojektowano przekładnię i silniki elektryczne, obniżając ich masę. Zmniejszenie wymiarów silnika elektrycznego pozwoliło uzyskać większą gęstość mocy. Udało się również zredukować o 20% straty energii powodowane przez tarcie. Dzięki umieszczeniu na oddzielnych osiach dwóch silników-generatorów uzyskano mniejszą długość przekładni napędowej. Planetarną przekładnię redukcyjną zastąpiono przekładniami równoległymi, przyczyniając się do obniżenia strat.


Sterownik mocy


Sterownik mocy o nowej konstrukcji odznacza się zmniejszonymi o około 20% stratami energii. Jest przy tym znacznie mniejszy, co pozwoliło umieścić go bezpośrednio nad przekładnią napędową.

Akumulator pomocniczy przeniesiono z bagażnika do komory silnika, a dzięki przeniesieniu akumulatora jednostki hybrydowej pod tylną kanapę uzyskano więcej przestrzeni bagażowej – pojemność bagażnika w nowej generacji Priusa wzrosła do 502 litrów.


Akumulatory jednostki hybrydowej


Prius czwartej generacji wyposażony jest w nowy akumulator niklowo-wodorkowy (NiMH), uważany przez Toyotę za rozwiązanie najlepiej spełniające wymagania rynku. Akumulator umieszczono pod tylną kanapą, powiększając w ten sposób pojemność bagażnika.

/

Wygląd zewnętrzny


Śmiała stylistyka nowego Priusa budzi silne, pozytywne emocje. Wykorzystanie platformy TNGA umożliwiło obniżenie linii nadwozia, przy zachowaniu charakterystycznej dla Priusa, klinowej sylwetki.

Linia tylnego spojlera, dolnych krawędzi okien i maski silnika obniżają się ku przodowi, dodając sylwetce auta dynamicznego wyrazu i podkreślając nisko położony środek ciężkości.

Nowy Prius jest niższy od poprzednika o 20 mm. Najwyższy punkt dachu został przesunięty do przodu o 170 mm, zapewniając dużo miejsca nad głową osobom siedzącym na przednich fotelach. Nowa dynamiczna sylwetka wyróżnia się doskonałym współczynnikiem oporu powietrza, wynoszącym tylko 0,24 Cx. Dzięki użyciu platformy TNGA, przód maski obniżono o 70 mm, zaś jej tylną część o 62 mm, poprawiając widoczność z przodu auta.

Nowe reflektory wykonane w technologii bi-LED wykorzystują te same soczewki zarówno dla świateł drogowych, jak i mijania, a ich oryginalny kształt dodaje przodowi auta charakteru. Imponujący wygląd mają też zakrzywione, trójkątne światła obrysowe.

W Europie Prius 2016 będzie dostępny w 7 kolorach: Emotional Red, Super White, White Pearl, Dark Blue, Grey, Silver i Attitude Black.

/

Całkowicie nowe wnętrze


Ideą przyświecającą stylistom podczas projektowania wnętrza było połączenie awangardowego charakteru Priusa z przyjaznością i ciepłem. Wyrazem tych tendencji jest przejrzysty design, stawiający na ergonomię i komfort.

Na zaprojektowanej od nowa tablicy przyrządów w optymalny sposób rozmieszczono wskaźniki, wyświetlacze i przyciski. Białe akcenty na kierownicy i konsoli centralnej nadają wnętrzu nowoczesny charakter i podkreślają wysoką jakość wykończenia.

Nowe siedzenia zapewniają doskonałe podparcie i znakomity komfort, pozwalając uniknąć zmęczenia nawet podczas długich podróży. Wygodniejsza i obszerniejsza jest także tylna kanapa. Mimo obniżenia samochodu o 2 cm, dzięki przemyślanej konstrukcji sufitu kabiny, udało się zwiększyć ilość miejsca nad głowami pasażerów.

/

Znakomite prowadzenie, komfort i cisza

Niższe położenie środka ciężkości oraz większa sztywność nadwozia nowego Priusa zapewniają stabilność i komfort jazdy, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Efektem zastosowania platformy TNGA jest wzrost sztywności nadwozia o ponad 60% w stosunku do poprzedniego modelu – elementy karoserii tworzą przestrzenne pierścienie optymalnie rozkładające obciążenia. Większą wytrzymałość uzyskano dzięki laserowemu zgrzewaniu (przy zwiększeniu liczby zgrzewów) i strukturalnemu klejeniu elementów.

Nowy Prius ma także większą liczbę tłoczonych na gorąco elementów wykonanych z wysokowytrzymałej stali (o wytrzymałości 980 MPa i większej) – udział masowy tego materiału wzrósł z 3 do 19%. Bezpieczeństwo zderzeniowe i sztywność lekkiej konstrukcji zostały drobiazgowo przeanalizowane za pomocą opracowanej przez Toyotę zaawansowanej metody badawczej GOA (Global Outstanding Assessment).

Lepszą dynamikę pojazdu uzyskano dzięki usprawnieniu układu sterującego hybrydową jednostką napędową. Optymalne wykorzystanie akumulatora i silnika elektrycznego pozwoliło ograniczyć do minimum opóźnienie po wciśnięciu pedału przyspieszenia.

Nowy Prius wykorzystuje adaptacyjny system wspomagania kierowcy, zapewniający szybszą reakcję samochodu na wydane polecenia. Monitoruje on nieustannie przeciążenia działające na auto, poznając zachowania i nawyki kierowcy. Po włączeniu trybu „Power” hybrydowy zespół napędowy zdecydowanie zwiększa dynamikę jazdy i zmienia charakterystykę pracy układu hamulcowego.

Usprawniono również system hamowania rekuperacyjnego, wyposażając go w nowy hydrauliczny układ wspomagania, pozwalający połączyć płynność i precyzję z naturalnym odczuciem hamowania.


Zaawansowane systemy bezpieczeństwa

Wraz z nowym modelem zadebiutuje unowocześniona wersja pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Jego działanie jest oparte na współpracy kamery i radaru, który wykazuje się większą czułością i zasięgiem w porównaniu z używanym obecnie w wybranych modelach czujnikiem laserowym. Umożliwiło to wprowadzenie dodatkowych funkcji – aktywnego tempomatu i układu zapobiegania zderzeniom z pieszymi.

Prius będzie wyposażony także w dodatkowe systemy wspierające bezpieczną jazdę: system monitorowania martwego pola w lusterkach i system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu. Ponadto nowy inteligentny system czujników parkowania pomaga zapobiegać stłuczkom podczas manewrów na parkingu. Jeśli mimo wszystko dojdzie do zderzenia, system zmniejszy jego skutki.

Nowy Prius wyposażony jest w system automatycznego parkowania (SIPA), wykorzystujący zestaw czujników, które identyfikują odpowiednie pod względem wymiarów miejsca do parkowania wraz z otaczającymi je przeszkodami. Wystarczy, by kierowca zatrzymał się obok wolnego miejsca i wcisnął przycisk, aby automat sam wykonał manewr parkowania równoległego. Jest to nowa udoskonalona wersja tego systemu, która lepiej rozpoznaje przeszkody i parkuje samochód jeszcze bardziej precyzyjnie.


Wygodne wyświetlanie kluczowych informacji

Toyota poprawiła wygląd i działanie wielofunkcyjnego wyświetlacza umiejscowionego pomiędzy zegarami na tablicy rozdzielczej. Wszystkie dane i grafiki są teraz wyświetlane w pełnej kolorystyce w wysokiej rozdzielczości na ekranie o przekątnej 4,2 cala (10,7 cm). Po prawej stronie widoczne są m.in. informacje o prędkości oraz ilości paliwa w baku. Po lewej stronie ukazują się bardziej szczegółowe dane, które można przełączać przyciskiem na kierownicy.

Nowy Prius otrzymał także nowocześniejszy wyświetlacz projekcyjny HUD. Urządzenie pokazuje na dole przedniej szyby najważniejsze informacje i ostrzeżenia, co zapobiega przeoczeniu ich przez skupionego na drodze kierowcę.

Automatyczna klimatyzacja została wzbogacona o poprawiającą wydajność funkcję S-Flow. Wykrywa ona, czy siedzenia pasażerów z przodu i z tyłu są zajęte i dostosowuje kierunek nawiewu do potrzeb osób znajdujących się we wnętrzu, pomijając puste siedzenia.

/

Dowiedz się więcej

Toyota błyszczy w świetle reflektorów Toyota błyszczy w świetle reflektorów Frankfurt Motor Show 2015 Toyota na targach we Frankfurcie Toyota na targach we Frankfurcie Premiera nowego Priusa czwartej generacji Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Dowiedz się więcej Toyota Prius Plug-in Hybrid Toyota Prius Plug-in Hybrid Poznaj nowego lidera ekonomicznej jazdy Toyota Prius znów na czele Toyota Prius znów na czele Znakomite wyniki w testach bezemisyjnej jazdy Toyota Prius IV generacji Toyota Prius IV generacji Zachwyć się jej aerodynamiczną sylwetką Prius Plug-in Hybrid II generacji Prius Plug-in Hybrid II generacji Salon Samochodowy w Nowym Jorku 2016 Wysoka wartość rezydualna Toyoty Prius 2016 Wysoka wartość rezydualna Toyoty Prius 2016 Sprawdź prognozy firmy Info-Ekspert Nowa Toyota Prius Nowa Toyota Prius Przełom w rozwoju napędów hybrydowych Nowa Toyota Yaris Cross Nowa Toyota Yaris Cross Dowiedz się więcej 100 000 hybryd Toyoty w Polsce 100 000 hybryd Toyoty w Polsce Niskoemisyjne auta coraz popularniejsze Nowy Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych Nowy Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych Sprawdź szczegóły