Toyota GR Supra GT4 Concept

Nowa Supra w roli samochodu wyścigowego

2019-03-01

Na targach w Genewie zadebiutuje nowa koncepcyjna Toyota GR Supra GT4. Auto to zostało zaprojektowane z myślą o międzynarodowych wyścigach samochodowych klasy GT4, w których startują prywatni kierowcy wyścigowi i małe zespoły. Jest kolejnym przykładem tego, jak można wspierać sporty motorowe.

Seryjna Toyota GR Supra stanowi solidną podstawę do budowy samochodu wyścigowego klasy GT4. Doskonale wyważone podwozie, dwumiejscowa kabina, sztywne, lekkie nadwozie, napęd na tylne koła i nisko położony środek ciężkości – to tylko niektóre jego zalety. Dodać do tego należy krótki rozstaw osi i szeroki rozstaw kół (w złotej proporcji 1,55), a otrzymamy wyjątkowo stabilne i zwinne auto.

GR Supra GT4 została opracowana przez TOYOTA GAZOO Racing. Auto w porównaniu z seryjną Suprą zostało wydłużone i ma obniżone zawieszenie. Przedni dyfuzor i tylne skrzydło zostały zaprojektowane tak, by zmniejszały opór powietrza i optymalizowały docisk do podłoża, poprawiając właściwości aerodynamiczne auta. Wykonano je z kompozytów z naturalnych włókien lnu i konopi zamiast tradycyjnego włókna węglowego, co ogranicza wpływ produkcji auta na środowisko. Oryginalne koła z lekkich stopów zostały zastąpione przez pięcioramienne wyścigowe 18'' felgi 18 marki OZ.

Układ zawieszenia jest taki sam, jak w samochodzie seryjnym. Z przodu zastosowano kolumny MacPhersona, a z tyły – wielowahaczowe zawieszenie. Dodano do tego wyczynowe sprężyny, amortyzatory i stabilizatory poprzeczne. Samochód wyposażono w wyścigowe hamulce Brembo.

GR Suprę GT4 Concept napędza seryjny, 3-litrowy silnik rzędowy o 6 cylindrach z turbosprężarką twin scroll, współpracujący z automatyczną skrzynią biegów. Silnik został wyposażony przez TOYOTA GAZOO Racing w wyczynowy sterownik i specjalnie opracowane wiązki przewodów. Tuning objął także półosie w wyczynowej specyfikacji oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

We wnętrza koncepcyjnej Supry znaleźć można wyścigowe fotele OMP, klatkę bezpieczeństwa o dużej odporności i gaśnicę zgodną ze specyfikacją FIA. Auto wyposażono także w sportowy zbiornik paliwa i układ szybkiego tankowania.

GT4 jest jedną z najszybciej rozwijających się klas w wyścigach. Zawody o zasięgu krajowym i regionalnym odbywają się w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Oceanii.

Supra GT4 Concept umożliwi Toyocie ocenę zainteresowania potencjalnych klientów samochodem tej klasy. Na tej podstawie zespół TOYOTA GAZOO Racing podejmie decyzję o budowie seryjnego samochodu wyścigowego GT4 na bazie nowej Supry.

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR Sportowa Toyota GR86 Sportowa Toyota GR86 Poznaj trzeci model spod znaku GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki