Nowa generacja systemów JBL w nadchodzących modelach Toyoty

Innowacyjne podejście do projektowania samochodów

2018-09-07

Modele Toyoty, które zadebiutują na polskim rynku w 2019 roku, zostaną wyposażone w indywidualnie zaprojektowane systemy nagłośnienia firmy JBL. Systemy nowej generacji trafią do modeli Camry, Corolla i RAV4.

Samochód to miejsce, w którym możemy się skupić na słuchaniu muzyki, stąd jakość nagłośnienia jest tak ważna. Nowe modele Toyoty zostaną wyposażone w systemy JBL opracowane z uwzględnieniem nowego podejścia do ich projektowania. Będzie ono oparte na indywidualnym podejściu do konkretnego modelu i będzie się odbywać w ramach ścisłej współpracy z twórcami samochodu.

Tak m.in. już na etapie projektowania inżynierowie dźwięku JBL i projektanci Toyoty zadecydowali o umieszczeniu wysokotonowych głośników w słupkach A. Doszli bowiem do wniosku, że wysokie częstotliwości fal są bardziej ukierunkowane, dlatego warto skierować je bezpośrednio w stronę słuchacza. Z technicznego punktu widzenia rozwiązanie to było bardzo skomplikowane i wiązało się m.in. z tym, że głośniki w przednich słupkach musiały być jak najwęższe, a przy tym mieć optymalne brzmienie. Udało im się to osiągnąć dzięki temu, że projektowanie systemu audio do nowych modeli Toyoty stanowiło integralną część procesu projektowania samochodu.

Toyota C-HR

Doskonałym przykładem owocnej współpracy inżynierów JBL i Toyoty jest również Toyota C-HR, w której głośniki wysokotonowe w słupkach A nie tylko świetnie brzmią, ale mają charakterystyczny dla tego modelu kształt diamentu. Idea pełnej synchronizacji nagłośnienia z wnętrzem samochodu pod względem technicznym, akustycznym i wizualnym będzie realizowana również w nadchodzących modelach Toyoty. Głośniki będą stanowiły element przemyślanej od początku tworzenia koncepcji stylistycznej wnętrza.

Toyota i JBL – wieloletnia współpraca

Już od ponad 20 lat Toyota i JBL współpracują ze sobą. Zaawansowane systemy nagłośnieniowe z logo JBL znaleźć można w wielu modelach marki. Był to jeden z pierwszych przypadków ścisłej współpracy między dostawcą systemów nagłośnieniowych i producentem samochodów.

Toyota C-HR

„JBL i Toyota są powiązane od wielu lat, współpracując w zakresie instalowania gotowych systemów w fabrycznie produkowanych modelach Toyoty, sprzedawanych w Europie. Dobrym przykładem jest aktualny RAV4, który ma taki system wbudowany w wyższych wersjach wyposażenia. Obecny na europejskim rynku od 2017 roku crossover Toyota C-HR otworzył nowy rozdział tej współpracy – system nagłośnienia tego modelu powstawał równolegle od początku projektowania samochodu” – ocenił Robert Mularczyk, Dyrektor PR Toyota Motor Poland.

„Zestawy JBL kolejnej generacji, które zadebiutują w przyszłym roku, wnoszą do aut Toyoty jeszcze bardziej zaawansowany sprzęt oraz precyzyjne dopasowanie do kształtów i powierzchni wnętrza auta. Będzie to kolejny kamień milowy w rozwoju systemów JBL w samochodach Toyoty w Europie” – kontynuował Robert Mularczyk.

Toyota C-HR
Innowacyjna technologia Clari-Fi

Już na początku przyszłego roku do salonów trafi Toyota RAV4 2019 wyposażona w system nagłośnieniowy JBL nowej generacji. Będą to dwa 25-milimetrowe tubowe głośniki wysokotonowe w lewym i prawym słupku A, dwa 80-milimetrowe i dwa 170-milimetrowe głośniki o szerokiej charakterystyce kierunkowej, dwa 150-milimetrowe głośniki szerokopasmowe oraz nowy 224-milimetrowy subwoofer z tyłu kabiny, którego możliwości są dwa razy większe od poprzedniej generacji. Głośniki będą podłączone do 8-kanałowego wzmacniacza stereo o mocy 800 wat, ukrytego w bagażniku.

Nowością będzie zastosowanie technologii Clari-Fi, która analizuje zapis dźwięku, rozpoznaje, co zostało w nim zniekształcone, a co usunięte w ramach kompresji, i przywraca mu oryginalne brzmienie. Układ ten dostarcza bogaty, nieskompresowany dźwięk z dowolnego nośnika.

Toyota C-HR

Dowiedz się więcej

Toyota sprzedała w Polsce już 66 585 hybryd Toyota sprzedała w Polsce już 66 585 hybryd Dowiedz się więcej Toyota ponownie z rekordem sprzedaży Toyota ponownie z rekordem sprzedaży Kolejny sukces na polskim rynku Toyota liderem branży motoryzacyjnej Toyota liderem branży motoryzacyjnej Sprawdź ranking BrandZ 2018 Toyota w Top 10 najpopularniejszych aut w Polsce Toyota w Top 10 najpopularniejszych aut w Polsce Sprawdź szczegóły 1.2 Turbo 116 KM 1.2 Turbo 116 KM Poznaj nową jednostkę z turbosprężarką Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody rodzinne Samochody rodzinne Samochody miejskie Samochody miejskie Nowy ranking firmy INFO-EKSPERT Nowy ranking firmy INFO-EKSPERT Toyota C-HR liderem względem wartości rezydualnej Zakochaj się na nowo Zakochaj się na nowo Zobacz spot reklamowy promujący Corollę GR Sport Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły