1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyotą Mirai po Berlinie. 200 wodorowych sedanów Toyoty w Uber Comfort Electric
27 kwietnia 2023

200 wodorowych modeli Toyoty Mirai w berlińskim Uber Comfort Electric

W ramach dwuletniego pilotażowego projektu H2 Moves Berlin w stolicy Niemiec powstaje największa flota samochodów wodorowych w tym kraju. Już teraz jeździ tam 50 sedanów Mirai, a jeszcze w tym roku liczba ta wzrośnie do 200.

Największa w Niemczech flota Toyoty Mirai

W ramach przyspieszenia rozwoju zrównoważonego transportu wodorowego w Niemczech Toyota Deutschland, SafeDriver ENNOO i Anglo American rozpoczęły dwuletni pilotażowy projekt pod nazwą H2 Moves Berlin. Aby przetestować praktyczność eksploatacji aut zasilanych wodorem w mieście, w najbliższych miesiącach Toyota ma udostępnić pasażerom Ubera w Berlinie 200 sedanów Mirai z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe, z czego 50 egzemplarzy już dziś kursuje po ulicach metropolii. W ten sposób powstanie największa flota samochodów osobowych typu FCEV w Niemczech.

Prezes Toyota Deutschland André Schmidt z dużym optymizmem wyraża się o H2 Moves Berlin, widząc w programie szansę na rozpoczęcie nowego etapu w rozwoju wodorowego transportu w Niemczech: „Poszerzamy dzięki niemu park bezemisyjnych pojazdów zasilanych wodorem w Berlinie, z których teraz każdy może skorzystać za pomocą popularnej aplikacji carpoolingowej. Dzięki temu znacząco zwiększy się grono osób mających styczność z tą innowacyjną technologią, które będą mogły same się przekonać o tym, jak praktyczne i komfortowe są elektryczne samochody na ogniwa paliwowe”.

Powszechna dostępność transportu wodorowego

Za pośrednictwem aplikacji Uber w usłudze Comfort Electric każdy może zarezerwować bezemisyjną wodorową Toyotę prowadzoną przez najlepszych kierowców. Nowa usługa premium Uber Comfort Electric oferuje zrównoważony transport i stanowi element strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Firma SafeDriver Group jest operatorem floty, a w ofercie posiada samochody wraz z kierowcą dla VIP-ów, do obsługi eventów oraz dla osób korzystających z usług przewozowych w aplikacji Uber. Już dziś można zamówić limuzyny Mirai, którymi przewożono największe gwiazdy filmowe podczas tegorocznej edycji festiwalu Berlinale, między innymi Cate Blanchett, Stevena Spielberga czy Kristen Stewart.

Dyrektor zarządzający SafeDriver Group Thomas Mohnke podkreśla, że pasażerowie korzystający z usług firmy są nastawieni bardzo entuzjastycznie do bezemisyjnego transportu w postaci wodorowych modeli Toyoty: „Kierowcy doceniają model Mirai za połączenie wydajności samochodu elektrycznego z zasięgiem i szybkością tankowania porównywalnymi z autami spalinowymi. Są to unikalne atuty, które trudno przecenić z punktu widzenia komercyjnych użytkowników takich jak kierowcy SafeDriver”.

Tankowanie wodoru w kilka minut

Druga generacja wodorowej Toyoty Mirai oferuje zasięg do 650 km, a zatankowanie auta trwa zaledwie kilka minut. Napęd opiera się na silniku elektrycznym o mocy 182 KM, który zasilany jest ogniwami paliwowymi wytwarzającymi prąd w reakcji wodoru z tlenem. Odbywa się to bez procesu spalania wodoru, w związku z czym emisje CO2 i szkodliwych substancji są zerowe, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest woda. Średnie zużycie wodoru wynosi od 0,79–0,89 kg/100 km, co jest uzależnione od wyposażenia i masy pojazdu. Dużym atutem napędu Toyoty Mirai jest utrzymywanie dużej sprawność i zasięgu bez względu na klimat – zarówno w czasie mrozów sięgających -30ºC, jak i w bardzo wysokich temperaturach.