1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Drugi sezon pucharu Toyota GR Cup
24-03-2023

Drugi sezon Toyota GR Cup

Zawody adresowane do kierowców sportowych samochodów Toyoty
Toyota GR Cup to zawody organizowane przez TOYOTA GAZOO Racing Polska we współpracy z popularnymi cyklami typu track day – Drive Cup oraz Race Cup. Mogą w nich brać udział posiadacze aut z linii GR, Yarisa GRMN oraz innych sportowych modeli. Zmagania odbywają się na profesjonalnych torach, znanych z prestiżowych wyścigów krajowych i międzynarodowych. 

TOYOTA GAZOO Racing Polska rozpoczyna drugi sezon markowego pucharu Toyota GR Cup. Miłośnicy sportowych aut Toyoty będą rywalizować w kilku powiązanych ze sobą wydarzeniach:

  • Toyota GR Cup – zawodach skierowanych do pasjonatów szybkiej jazdy samochodami Toyoty,
  • Toyota GR Cup DIGITAL – serii rozgrywanej w świecie wirtualnym,
  • Toyota Racing Cup – najbardziej wymagającej serii dla zawodowych kierowców.

„Toyota ma w swoim dorobku wiele legendarnych sportowych modeli, a GR Supra i GR Yaris, które dołączyły do nich w ostatnich latach, również zyskały już status aut kultowych. W Polsce są już tysiące kierowców, którzy cieszą się współczesnymi i klasycznymi sportowymi samochodami Toyoty. Zależy nam, żeby jak najczęściej korzystali z nich zgodnie z założeniami konstruktorów, czyli na torze. Puchar Toyota GR Cup otwiera przed nimi nowe możliwości realizacji swoich pasji i czerpania czystej radości z jazdy” – podkreśla Mateusz Malinowski, Regional Product Manager Toyota Central Europe.

„W drugim sezonie otwieramy się na jeszcze szersze grono fanów Toyoty, organizując w ramach Toyota GR Cup typy zawodów, którym będą towarzyszyły imprezy z cyklu GR Zlot. Obok dwóch serii zmagań na torze przenosimy się także do świata e-motorsportu, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności, nie wychodząc z domu” – dodaje Mateusz Malinowski.

Toyota GR Cup – jazda na torze dla każdego

Toyota GR Cup to seria, która powstała w 2022 roku z myślą o polskich właścicielach sportowych samochodów z linii GR i nie tylko. W pierwszym sezonie wzięły w niej udział 42 sportowe auta Toyoty, w tym takie kultowe konstrukcje, jak MR2, Celica, Corolla czy GT86, a nawet Toyota Aygo. Organizator utworzył dla nich specjalną klasę. Rywalizacja odbywała się na profesjonalnych torach w Polsce i na Słowacji.

W kwietniu 2023 roku rozpocznie się drugi sezon Toyota GR Cup i potrwa do listopada. Łącznie rozegranych zostanie 8 rund na zróżnicowanych, cenionych przez kierowców torach. Do rywalizacji staną zarówno kierowcy seryjnych egzemplarzy GR Yarisa, GR Supry, GR86 i Yarisa GRMN, jak i ich zmodyfikowanych wersji.

Kalendarz Toyota GR Cup Track Day 2023

1 runda – 1 kwietnia – Tor Poznań, wspólnie z Drive Cup

2 runda – 3 maja – Tor Kielce, wspólnie z Drive Cup

3 runda – 4 czerwca – Silesia Ring, wspólnie z Race Cup

4 runda – 22 lipca – Tor Poznań, wspólnie z Race Cup

5 runda – 19 sierpnia – Autodrom Jastrząb, wspólnie z Race Cup

6 runda – 9 września – Tor Kielce, wspólnie z Drive Cup

7 runda – 28 października – Tor Poznań, wspólnie z Race Cup

8 runda – 5 listopada – Silesia Ring, wspólnie z Drive Cup

Toyota GR Cup DIGITAL – cyfrowa jazda

Fani e-sportu i samochodów spod znaku TOYOTA GAZOO Racing będą mogli spotkać się na wirtualnym torze i ścigać w specjalnie przygotowanym dla nich oficjalnym cyklu – Toyota GR Cup DIGITAL. Jest to nowa seria w kalendarzu imprez digital motorsport, realizowana we współpracy z e-sportową ligą Gran Turismo Team Cup (GTTC).

W zmaganiach może wziąć udział każda osoba, która posiada dostęp do platformy PlayStation oraz gry Gran Turismo. W sezonie 2023 rozegranych zostanie 8 rund na wyjątkowych torach wyścigowych. Ścigać się będzie można rozmaitymi sportowymi autami Toyoty, zaczynając od samochodów wyczynowych, takich jak LMP1 Toyota TS050 Hybrid, GT3 Supra GT500, GT4 GR Supra, przez współczesne modele o sportowym rodowodzie z linii GR i GRMN, aż po popularne modele Toyoty, w tym hybrydowego Priusa czy potężną terenową Tundrę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość rywalizacji autami koncepcyjnymi Toyoty.

Kalendarz Toyota GR Cup DIGITAL 2023

1 runda – 20–21 kwietnia – Road Atlanta

2 runda – 18–19 maja – Nürburgring 24H

3 runda – 15–16 czerwca – Circuit de la Sarthe

4 runda – 24–25 sierpnia – Alsace – Village

5 runda – 21–22 września – Dragon Trail

6 runda – 19–20 października – Mount Panorama

7 runda – 16–17 listopada – Grand Valley

8 runda – 14–15 grudnia – Spa-Francorchamps

Toyota Racing Cup – Yarisem po mistrzostwo Polski

Toyota Racing Cup to seria wyścigowa, rozgrywana w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Mogą w niej brać udział zarówno doświadczeni kierowcy, jak i początkujący zawodnicy. Seria ułatwia rozpoczęcie kariery wyścigowej młodym pasjonatom motorsportu, ponieważ mogą startować już 14-latkowie.

W 2023 roku w serii tej zadebiutuje nowy wyścigowy samochód Toyota Yaris TRC. Auto to oparte zostało na popularnym, tanim i łatwo dostępnym modelu Toyota Yaris 1.5 Dynamic Force 6 M/T, dzięki czemu udział w serii nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów.

Kalendarz Toyota Racing Cup 2023

1 i 2 runda – 26–28 maja – Tor Poznań

3 i 4 runda – 16–18 czerwca – Tor Poznań

5 i 6 runda – 14–16 lipca – Tor Poznań

7 i 8 runda – 18–20 sierpnia – Slovakia Ring

9 i 10 runda – 29 września – 1 października – Tor Poznań

GR Zlot – święto sportowych aut Toyoty

Wybranym rundom Toyota GR Cup będzie towarzyszyć piknik motoryzacyjny GR Zlot. Będzie to doskonała okazja dla posiadaczy sportowych Toyot do spotkania i wymiany doświadczeń, zaś dla kibiców do podziwiania niezwykle bogatego motoryzacyjnego dziedzictwa producenta.

Każdy uczestnik zlotu będzie mógł aktywnie spędzić czas w towarzystwie aut marki Toyota oraz podziwiać jazdę swoich ulubionych modeli na torze wyścigowym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.grcup.pl