Czym są, moc i moment obrotowy silnika?

Parametry opisujące osiągi auta

Moc i moment obrotowy to jedne z najczęściej spotykanych parametrów opisujących osiągi danego auta. Umiejętność zinterpretowania podanych wartości liczbowych może nam wiele powiedzieć o tym jak dany pojazd radzi sobie podczas jazdy i czy będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

Co to jest moment obrotowy?

Zacznijmy od momentu obrotowego, którego wpływ na jazdę najlepiej można poczuć podczas gwałtownego przyspieszania. To uczucie „wgniatania w fotel” wynika z momentu obrotowego, który z definicji jest siłą, jaką dysponuje jednostka napędowa. Im wyższa jest wartość tej siły (wyrażona w Nm), tym lepiej nasz pojazd poradzi sobie z pokonywaniem wszelkich oporów podczas jazdy.

Jednostka napędowa, która charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym łatwiej udźwignie swoją własną masę, pokona opory toczenia, wjedzie pod górkę itp. Z tego powodu ciągniki siodłowe dźwigające ogromne ładunki posiadają nierzadko dziesięciokrotnie większy moment obrotowy niż auta osobowe (przy „zaledwie” trzykrotnie większej mocy).

Co jeszcze warto wiedzieć o momencie obrotowym?

Poza pytaniem „ile” warto również dowiedzieć się „kiedy” dany moment obrotowy jest dostępny, ponieważ zarówno moc, jak i moment obrotowy nie są wartościami stałymi, a podawane przez producentów liczby są osiągalne jedynie w określonych warunkach jazdy. Zapis 208 Nm/4300–5200 obr./min, który znajdziemy przy 2-litrowym silniku benzynowym w modelu RAV4 możemy intepretować następująco: maksymalny moment obrotowy wynosi 208 Nm i jest dostępny w przedziale obrotów od 4300 do 5200.

Jeżeli porównamy go z hybrydą, dla której wartości te prezentują się następująco: 221 Nm/3600–5200 obr./min, możemy wyciągnąć bardzo ciekawy wniosek: silnik hybrydowy oferuje większy moment obrotowy przy niższej wartości i w większym zakresie obrotów. Dzieje się tak, między innymi za sprawą silnika elektrycznego, w którym pełen moment obrotowy jest dostępny zawsze „na zawołanie”. Wyższy moment obrotowy dostępny wcześniej dla przeciętnego użytkownika oznacza lepszą elastyczność, czyli łatwiejsze wyprzedzanie i ruszanie spod świateł, oraz to, że silnik rzadziej będzie musiał wkręcać się na wysokie obroty, co ma niebagatelny wpływ również na zużycie paliwa.

Jak intepretować moc auta?

Jeśli chodzi o moc auta, jest to parametr wyrażony przeważnie w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW), który oznacza pracę, jaką jest w stanie wykonać silnik w określonym czasie. Im wyższa jest moc, tym krótszy będzie czas potrzebny do np. rozpędzenia auta. Maksymalna moc wynika z momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej silnika i również jest osiągana w określonych warunkach, przeważnie w górnej skali obrotów. Dla silników w autach sportowych moc ma dużo większe znaczenie niż w rodzinnym kombi, w którym podstawowym atutem będzie wysoka elastyczność jazdy.

Moc jednostki napędowej zawsze warto rozpatrywać w kategorii wagi pojazdu, który jest nią napędzany. To samo 130 koni mechanicznych, które motocykliście pozwolą katapultować się do setki w czasie poniżej czterech sekund, w aucie miejskim zapewnią dość standardowe osiągi, ale dla ważącego ponad 2 tony SUVa będą wartością zaledwie akceptowalną.

Co warto rozważyć przed zakupem nowego auta?

W świecie parametrów technicznych więcej nie zawsze oznacza lepiej. Osoby, które myślą o zakupie nowego auta powinny rozpocząć swoje poszukiwania od określenia własnych potrzeb i warunków, w których pojazd będzie użytkowany. O ile nie szukamy rasowego, sportowego auta, które ma być po prostu najszybsze patrzenie na moc i moment obrotowy przez pryzmat codziennej eksploatacji oraz warunków jazdy w mieście pozwoli dokonać o wiele trafniejszego wyboru.

Dowiedz się więcej

Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Kilka wskazówek, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Poprawna zmiana biegów wpływa na nasze bezpieczeństwo i jej zużycie Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Jak pozbyć się wirusów z samochodu? Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Jakie są różnice w ubezpieczeniach. Poduszka powietrzna w samochodzie Poduszka powietrzna w samochodzie Co warto o niej wiedzieć ? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Dowiedz się więcej Przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora Przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora Dowiedz się więcej Jak przewozić psa w aucie Jak przewozić psa w aucie Aktualne przepisy i obowiązki właściciela Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Dowiedz się więcej Jak dobrze jeździć samochodem? Jak dobrze jeździć samochodem? Zasady bezpiecznej jazdy. Wymiana oleju Wymiana oleju Jak wymienić olej silnikowy? Alergik za kierownicą Alergik za kierownicą Dowiedz się więcej