Autonomiczne prowadzenie wg Toyoty

Ponad 1400 patentów w latach 2010-2015

2016-01-08

W latach 2010-2015 Toyota zarejestrowała ponad 1400 patentów dotyczących technologii autonomicznego prowadzenia pojazdów – ponad 2 razy więcej niż jakakolwiek inna firma na świecie. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Dział Nauki i Własności Intelektualnej koncernu medialnego Thompson Reuters. W rankingu zdecydowanie dominuje branża motoryzacyjna, pozostawiając w tyle czołowe firmy nowych technologii.

Jak powiedział dr Gill Pratt, CEO Toyota Research Institute, „całkowicie samoprowadzący się samochód to cel długofalowy, który urzeczywistni się dopiero, gdy z systemów autonomicznego prowadzenia zostanie wyeliminowane wszelkie ryzyko popełnienia błędu. Do tego czasu Toyota koncentruje wysiłki na wyposażaniu samochodów w technologię automatycznego hamowania i inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego, które pomagają kierowcom unikać wypadków”.

Toyota zobowiązała się wobec amerykańskiego urzędu National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) do wyposażenia wszystkich nowych samochodów w układ automatycznego hamowania. Obecnie system ten wraz z kilkoma innymi rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa czynnego jest stopniowo wprowadzany do wszystkich modeli japońskiej marki pod nazwą Toyota Safety Sense. Nowa generacja pakietu, która wejdzie na rynek w tym roku, otrzyma dodatkowe funkcje: zapobieganie zderzeniom z dodatkową funkcją wykrywania pieszych oraz aktywny tempomat, który samodzielnie będzie utrzymywał bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu.

W Japonii nowe modele Priusa i Crown otrzymały przełomowy system ITS Connect, który opiera swoje działanie na automatycznej komunikacji między pojazdami oraz między pojazdami a urządzeniami infrastruktury drogowej. System ostrzega o zagrożeniu zderzenia z autami, których nie są w stanie wykryć czujniki zamontowane w pojeździe, asystuje kierowcy podczas skrętu w lewo, zapobiega wypadkom z udziałem pieszych, informuje o czerwonym świetle, a także ostrzega o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym na sygnale. Toyota jako pierwszy producent samochodów na świecie wprowadziła ITS do komercyjnej oferty.

W listopadzie Toyota utworzyła w Stanach Zjednoczonych Toyota Research Institute, który skupi się na rozwoju sztucznej inteligencji i technologii automatycznego prowadzenia pojazdów. Inwestycja jest warta miliard dolarów. Podczas konferencji prasowej na targach CES w Las Vegas Gill Pratt przedstawił nowy zespół Toyota Research Institute, składający się z wybitnych specjalistów w dziedzinie robotyki, sztucznej inteligencji i autonomicznego prowadzenia, wśród których znalazł się James Kuffner, dotychczasowy szef Google Robotics i współtwórca autonomicznego samochodu Google.

Wyniki badania zespołu Reutersa to nie pierwszy sukces Toyoty w dziedzinie innowacyjności. W sierpniu Center of Automotive Management (CAM) na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (FHDW) w Niemczech opublikował raport, z którego wynika, że Toyota zarejestrowała najwięcej patentów na polu napędów samochodowych (26% wszystkich zarejestrowanych wniosków). Toyota od lat należy do ścisłej czołówki najbardziej innowacyjnych firm na świecie według Boston Consulting Group. W tym roku japoński koncern zajął 6. miejsce, dystansując pozostałych największych graczy w branży motoryzacyjnej oraz większość technologicznych gigantów.

/
/

Dowiedz się więcej

LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem Dowiedz się więcej Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Dowiedz się więcej Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Toyota i Subaru zawarły sojusz kapitałowy Toyota i Subaru zawarły sojusz kapitałowy Dowiedz się więcej Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nedo, Sharp i Toyota Nedo, Sharp i Toyota Przetestują baterie słoneczne Toyota i Subaru rozszerzają kooperację Toyota i Subaru rozszerzają kooperację Powstanie elektryczny SUV Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Dowiedz się więcej Toyota Prius znów na czele Toyota Prius znów na czele Znakomite wyniki w testach bezemisyjnej jazdy