Powrót Toyoty do WRC

2014-01-30

Toyota oficjalnie ogłosiła swój powrót do Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). W związku z obowiązującymi tu nowymi wymogami technicznymi w ciągu najbliższych dwóch lat Toyota Motorsport GmbH (TMG) planuje rozwijać swój program testowy w oparciu o model Yaris WRC i przygotowywać się do powrotu do rajdów w 2017 roku.

Gwiazdą jest auto

Nowy Yaris WRC jest napędzany turbodoładowanym silnikiem o pojemności 1,6 litra z wtryskiem bezpośrednim, który generuje 300 KM. Jego zawieszenie zostało skonstruowane w oparciu o doświadczenie wyniesione z zaawansowanych symulacji testowych i rozwiązań produkcyjnych.

W całości zaprojektowany i skonstruowany przez TMG, której centrum techniczne mieści się w niemieckiej Kolonii, Yaris WRC przeszedł już wstępny program testowy podczas etapów europejskich rajdów na nawierzchniach asfaltowych i szutrowych. Auto to stanie się solidną podstawą, na bazie której w nadchodzących miesiącach będzie rozwijany program rajdowy.

Toyota Motorsports

W ciągu najbliższych dwóch lat zespół Toyoty planuje przygotować się do uczestnictwa w WRC. Samochód rajdowy Toyoty zostanie skrupulatnie przetestowany podczas kilku europejskich rajdów na różnych nawierzchniach, a zespół specjalistów pracujących nad nim będzie stopniowo się powiększał.

Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC)
Widoki na przyszłość

Toyota Motorsport będzie jednak nie tylko dopracowywała model Yaris WRC, lecz również odkrywać młode gwiazdy dzięki Junior Development Programme.

Pierwszym beneficjentem programu stał się 27-letni Francuz Eric Camilli, który już miał okazję przetestować Yarisa WRC. Będzie mu towarzyszył doświadczony rodak Stephan Sarrazin, kierowca w zespole wyścigów długodystansowych FIA World Endurance Championship, a także Sebastian Lindholm, doświadczony fiński kierowca.

Toyota Yaris WRC
Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC)
Bogate doświadczenie rajdowe

W 2017 roku minie osiemnaście lat od ostatniego uczestnictwa Toyoty w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Sezon 1999 był ostatnim występem Toyoty Motorsport w rajdach, która swoją przygodę ze ściganiem rozpoczynała 25 lat wcześniej jako Andersson Motorsport, od nazwiska swojego założyciela Ove Anderssona, a w rajdach WRC znana była jako Toyota Team Europe (TTE).

Toyota Yaris WRC

Wśród używanych w tym czasie przez TTE aut były tak charakterystyczne modele, jak Celica Twincam Turbo i GT-Four oraz Corolla WRC. Prowadzili je znakomici kierowcy, w tym m.in. Carlos Sainz, Juha Kankkunen i Didier Auriol.

Od 1972 roku podczas Rajdowych Mistrzostw Świata Toyota zajęła 149 miejsca na podium, odniosła 43 zwycięstwa, zdobyła cztery tytuły mistrzowskie kierowcy i trzy tytuły producenta. Możemy zatem z powodzeniem mówić o bogatym doświadczeniu rajdowym.

Dowiedz się więcej

Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Toyota z nową identyfikacją wizualną Toyota z nową identyfikacją wizualną Sprawdź, co zostało zmienione Toyota Yaris Cross Toyota Yaris Cross Nowy hybrydowy SUV stworzony do jazdy w mieście Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Panek S.A. powiększa hybrydową flotę Panek S.A. powiększa hybrydową flotę 300 nowych Yarisów w ofercie BGŻ BNP Paribas wybiera hybrydy BGŻ BNP Paribas wybiera hybrydy 30 Yarisów dołącza do floty banku Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota wyprodukowała już 3 mln Yarisów Toyota wyprodukowała już 3 mln Yarisów Sprawdź szczegóły Toyota numerem 1 w pierwszym kwartale 2016 Toyota numerem 1 w pierwszym kwartale 2016 Sprawdź najczęściej wybieraną markę Kolejny sukces Toyoty w Polsce Kolejny sukces Toyoty w Polsce Roczny rekord sprzedaży – 36 943 auta