Yaris najczęściej produkowanym samochodem we Francji

W 2021 roku wyprodukowano 156 464 egzemplarzy tego modelu

2022-01-26

W 2021 roku zakład Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes opuściło ponad 156 000 Yarisów. Jest to największa liczba egzemplarzy jednego modelu wyprodukowana w całej Francji. Informację tę ogłosiła firma Inovev na podstawie danych zebranych od producentów.

Firma Inovev ogłosiła ranking najczęściej produkowanych samochodów we Francji w 2021 roku. Pierwsze miejsce zajęła w nim Toyota Yaris. Fabrykę Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) w Valenciennes opuściło w ubiegłym roku 156 464 egzemplarzy tego modelu.

Warto zaznaczyć, że tak doskonałe wyniki udało się to osiągnąć pomimo czasowych przestojów i spowolnień produkcji spowodowanych uruchomieniem produkcji Yarisa Cross, a także pandemią i zaburzeniami łańcuchów dostaw. Obecnie Yaris wraca do pełnej dostępności, a średni czas oczekiwania na ten model wynosi około 3–4 miesięcy.

„Yaris czwartej generacji odniósł w Europie duży sukces. To najpopularniejszy model Toyoty na europejskim rynku i jedno z pięciu najlepiej sprzedających się aut miejskich w regionie. Te wyniki potwierdzają ogromne zaangażowanie naszego zespołu w Valenciennes i w sieciach sprzedaży Toyoty w całej Europie” – podkreślił Jim Crosbie, prezydent Toyota Motor Manufacturing France.

Miejska Toyota Yaris

Yaris jest ściśle związany z Europą i Francją. Pierwsza generacja tego modelu została zaprojektowana w studio ED2 pod Niceą i zadebiutowała na Paris Motor Show w 1999 roku. W tym samym roku samochód trafił do sprzedaży.

Początkowo Toyota Yaris była produkowana tylko w Japonii. W 2001 roku model ten zaczął powstawać również w zakładzie Toyota Motor Manufacturing France. W ciągu 20 lat fabrykę tę opuściło ponad 4 000 000 egz. Yarisa wszystkich czterech generacji.

„Yaris to najpopularniejszy model Toyoty we Francji. W 2021 roku zanotował prawie 30 000 rejestracji. Wybrany Samochodem Roku 2021, jest szczególnie ceniony za napęd hybrydowy czwartej generacji, przyjemne prowadzenie, niskie emisje i przystępną cenę” – zaznaczył Frank Marotte, prezes i CEO Toyota France.

Yaris w czołówce europejskiego rynku

Toyota Yaris należy do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych samochodów w Europie. Jak podaje portal analityczny focus2move.com, w 44 europejskich krajach salony opuściło łącznie 199 263 egz. tego modelu. Dało mu to 7. miejsce w regionie i awans w ciągu roku aż o 12 pozycji. Udział Yarisa w europejskim rynku wynosi 1,4%.

Z kolei na polskim rynku miejska Toyota jest drugim najczęściej rejestrowanym samochodem, ustępując jedynie Corolli. W 2021 roku w Polsce zarejestrowano 14 479 Yarisów. Udział tego modelu w rynku wyniósł 3,2%, a w segmencie B, którego jest liderem – 24,6%.

Fabryki Toyoty w Europie a nowe inwestycje

W 2020 roku we francuskiej fabryce Toyoty ruszyła produkcja Yarisa czwartej generacji. Model ten został opracowany w architekturze TNGA na platformie GA-B. Jest to modułowa konstrukcja ułatwiająca montaż różnych wariantów modelu, a nawet spokrewnionych modeli na tej samej linii produkcyjnej. Usprawnia to nie tylko cały proces, lecz również ogranicza wymagania magazynowe i obniża koszty.

Yaris najczęściej produkowanym autem we Francji

W efekcie, do fabryki w Valenciennes po raz pierwszy wprowadzono produkcję drugiego modelu – Yarisa Cross, również zaprojektowanego na platformie GA-B.

Przygotowania do produkcji Yarisa i Yarisa Cross wiązały się ze sporymi inwestycjami w zakład TMMF. Łącznie sięgnęły one 400 000 000 euro. Zatrudniono też dodatkowych 700 pracowników. Obecnie pracuje tam prawie 5000 osób. Od początku istnienia fabryki w Valenciennes Toyota zainwestowała w nią ponad 1,5 miliarda euro.

Od listopada 2021 roku Yaris produkowany jest w jeszcze jednej europejskiej fabryce Toyoty – w zakładzie TMMCZ w czeskim Kolinie. On również przeszedł pełną modernizację w technologii TNGA.

Warto też wspomnieć o polskim akcencie, bez którego nie byłby możliwy tak duży sukces Yarisa. Oba napędy do tego modelu – zarówno silnik benzynowy 1.5 o mocy 125 KM, jak i napęd hybrydowy czwartej generacji o mocy 116 KM, oparty na silniku 1.5 – produkują fabryki TMMP w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Zakłady te wytwarzają w technologii TNGA rocznie około 300 tys. silników 1.5 oraz 350 tys. elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych.

Łącznie polskie fabryki Toyoty uruchomiły w ciągu ostatnich trzech lat sześć linii produkcyjnych silników i przekładni hybrydowych, co wiązało się z inwestycjami o wartości niemal 2 miliardów złotych.

Yaris Samochodem Roku 2021

Czwarta generacja Toyoty Yaris powtórzyła sukces pierwszego modelu, zdobywając tytuł Samochodu Roku 2021. Renomowani dziennikarze motoryzacyjni z całej Europy docenili atuty miejskiego hatchbacka i jego dopasowanie do potrzeb europejskich klientów.

Nic w tym dziwnego, gdyż Yaris wyróżnia się na rynku wyjątkowo oszczędnym napędem hybrydowym oraz najbardziej rozbudowanym w segmencie zestawem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense (TSS) 2.5. Sztywna konstrukcja na platformie TNGA zapewnia mu stabilność w zakrętach, pewność prowadzenia i znacznie bardziej sportowe odczucia podczas jazdy.

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły