Nowy program niskoemisyjnej logistyki Toyoty

Samochody między Wielką Brytanią a Francją będą transportowane drogą kolejową

2022-02-25

Toyota przeniosła transport nowych samochodów między Francją a Wielką Brytanią na drogę kolejową. Pojazdy będą teraz przewożone pociągami między centrami logistycznymi w Valenciennes i Toton przez najdłuższy tunel kolejowy w Europie – Channel Tunnel. Jest to kolejny krok na drodze do dekarbonizacji operacji logistycznych Toyoty w całej Europie poprzez stopniowe ograniczanie transportu drogowego.

Toyota Motor Europe (TME) rozpoczęła nowy projekt logistyczny, w ramach którego uruchomiła połączenie kolejowe przez tunel pod Kanałem La Manche do transportu nowych samochodów między Francją a Wielką Brytanią. Partnerami logistycznymi w tym projekcie są Getlink i CAT Group. Rocznie planuje się w ten sposób przewozić około 70 000 samochodów. Będzie to około 270 kursów pociągów towarowych. Dzięki temu emisja CO2 sieci logistycznej TME zmniejszy się o 10%. Skróci się też czas trwania transportu – średnio nawet o 50%.

Toyota jest obecnie jedynym producentem samochodów, który korzysta z Channel Tunnel do przewozu nowych samochodów. Hybrydowe Corolle produkowane w brytyjskiej fabryce TMUK w Derby są transportowane do Valenciennes, a Yaris Hybrid montowany we Francji jest dostarczany do centrum logistycznego w Toton.

Nowy program kolejowy Toyoty

Do 2024 roku Toyota planuje przenieść na tory znaczną część swoich szlaków logistycznych. Pomoże to w realizacji głównego celu firmy – osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie.

Drugi etap programu rozpocznie się w kwietniu 2022 roku, kiedy centrum logistyczne w Valenciennes otrzyma połączenie kolejowe z czeskim Kolinem, gdzie są produkowane Yarisy i Aygo X. Z czasem ogólnoeuropejska sieć połączeń kolejowych obejmie także ośrodki Toyoty we Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Firma przewiduje, że po zakończeniu tej fazy ograniczy przewozy ciężarówkami o ponad 7 mln kilometrów rocznie, co przełoży się zarówno na niższe emisje z transportu jak i mniejsze wykorzystanie dróg publicznych.

„Uruchomienie kolejowego połączenia między naszymi centrami logistycznymi we Francji i Wielkiej Brytanii to dla nas ważny krok, ponieważ staramy się stopniowo zmniejszać emisje dwutlenku węgla w naszej działalności, stawiając na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania. Mamy ambitny plan zwiększenia wykorzystania kolei, co przyniesie dodatkowe korzyści klientom dzięki skróceniu czasu realizacji dostaw” – podkreślił Jean-Christophe Deville, dyrektor ds. transportu pojazdów w Toyota Motor Europe.

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły