Nieprawdopodobny sukces nowej sportowej Toyoty GR86

Limitowaną serię 50 egzemplarzy zamówiono w 35 sekund

2022-02-28

21 lutego rozpoczęła się i… zakończyła się przedsprzedaż nowej Toyoty GR86. Limitowaną serię 50 egzemplarzy sportowego coupé, które zostały przeznaczone na polski rynek, zamówiono w 35 sekund!

„Tylko 35 sekund! Tyle wystarczyło, żeby spłynęły do nas zamówienia na wszystkie egzemplarze nowego GR86. To niesamowity sukces tego auta i zespołu TOYOTA GAZOO Racing, który stoi za jego budową. Ten samochód powstał z pasji naszego szefa Akio Toyody do motorsportu i sportowych pojazdów. Pasji, którą my w całej Toyocie podzielamy. Bardzo się cieszę, że polscy kierowcy dzielą ją razem z nami” – powiedział Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Nowa Toyota GR86 to następca modelu GT 86. Debiutował on w 2012 roku i w pierwszym roku istnienia na rynku znalazł w Polsce 126 nabywców. Łącznie pasjonaci sportowych samochodów w naszym kraju kupili 365 tych aut.

Jeśli spojrzymy globalnie, GT86 zanotował łączną sprzedaż 220 tys. egzemplarzy. Model, który kontynuował tradycję słynnej sportowej Corolli AE86, służył zawodnikom do startów w wyścigach, rajdach i zawodach driftingowych.

Wróćmy jednak do GR86. Aż 78% z 50 egzemplarzy GR86 zamówionych przez polskich klientów to auta w najwyższej konfiguracji Executive z manualną 6-stopniową skrzynią biegów. Kolejne 18% nabywców wybrało tę samą wersję, ale z przekładnią automatyczną. Pozostałe 4% to auta z manualną skrzynią i podstawowym wyposażeniem Dynamic.

Pierwsze egzemplarze nowego GR86 dotrą do salonów w połowie 2022 roku. Samochód będzie produkowany na rynek europejski przez dwa lata w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

Samochody inspirowane sportami motorowymi

Toyota GR86 to już trzeci globalny model z linii GR. Zainaugurowała ją w 2019 roku GR Supra, piąta generacja legendarnego sportowego coupé. Drugi model opracowany przez TOYOTA GAZOO Racing, GR Yaris, to sportowy hot-hatch z turbodoładowanym silnikiem 1,6 l o mocy 261 KM i napędem na wszystkie koła GR-FOUR.

Auto stworzone na tor

Debiutująca na rynku Toyota GR86 to czteroosobowe coupé, które kontynuuje najlepsze tradycje swojego poprzednika – GT 86. Nowy model nawiązuje stylistyką do sięgającej lat 60. tradycji samochodów sportowych Toyoty i korzysta z doświadczeń marki w międzynarodowych rajdach i wyścigach.

W GR86 zachowano klasyczny układ silnika zamontowanego z przodu i tylnego napędu. Auto jest nieco niższe i szersze od poprzednika. Ma też bardzo nisko położony środek ciężkości, a kierowca siedzi o 5 mm niżej. Jego konstrukcja została wzmocniona, a sztywność nadwozia wzrosła o 50%. Nowe zawieszenie obejmuje niezależne kolumny MacPhersona z przodu i podwójne wahacze przy tylnej osi.

Pomimo większych wymiarów samochód jest lżejszy od GT86 o około 20 kg. Masę udało się obniżyć dzięki zastosowaniu aluminium w poszyciu dachu, przednich błotnikach i masce oraz nowemu projektowi przednich foteli, układu wydechowego i wału napędowego. Te rozwiązania sprawiły, że GR86 jest najlżejszym autem w swojej klasie.

Nowy model GR86 (podobnie jak i GT 86) będzie wyposażony w wolnossący silnik typu bokser o pojemności 2,4 l i mocy 234 KM. Wersja z 6-biegową skrzynią manualną rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,3 s, a ze skrzynią automatycznią – w 6,9 s. Prędkość maksymalna wynosi odpowiednio 226 km/h i 216 km/h.

W standardzie dostępny jest tylny mechanizm o ograniczonym poślizgu Torsen oraz selektor trybów jazdy. Dzięki tym rozwiązaniom auto już od niskich prędkości daje ogromną radość z jazdy.

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły