Toyota Corolla Cross z piątą generacją napędu hybrydowego

Nowe nadwozie i bardziej wydajny napęd

2022-02-23

W drugiej połowie 2022 roku zadebiutuje Corolla Cross – pierwszy model w gamie Toyoty wyposażony w najnowszą, piątą generacją napędu hybrydowego. Najpopularniejszy samochód na świecie będzie dostępny w czterech wersjach nadwozia (obok doskonale znanych odmian hatchback, sedan i TS Kombi).

Toyota Corolla istnieje na rynku od ponad 55 lat. W ciągu tego czasu sprzedano ponad 50 mln egzemplarzy tego modelu. Dużą popularnością samochód ten cieszy się również w Polsce, a zwłaszcza jego najnowsza generacja, która debiutowała w 2019 roku i jest dostępna w trzech odmianach – hatchback, sedan i TS Kombi. Wszystkie wersje dostępne są z nowoczesnymi napędami hybrydowymi, które stanowią ponad połowę sprzedaży modelu.

W 2022 roku zadebiutuje czwarta wersja nadwoziowa – Corolla Cross. Wraz z nią w modelach Toyoty pojawi się piąta generacja napędu hybrydowego, która będzie się charakteryzowała większą wydajnością i bardziej responsywnym prowadzeniem.

5. generacja hybryd Toyoty

Toyota cały czas udoskonala swoje hybrydy i napędy hybrydowe. Tak na przykład wszystkie elementy składające się na napęd hybrydowy piątej generacji są o około 20-30% mniejsze w porównaniu z tymi, które były montowane w czwartej generacji. To z kolei przekłada się na niższą masę podzespołów.

Przeprojektowany został też układ przeniesienia napędu. Zastosowano nowe układy smarowania i rozprowadzania oleju, które wykorzystują olej o niskiej lepkości. Przyczyniło się to do poprawy wydajności i zwiększenia mocy poprzez zmniejszenie strat elektrycznych i mechanicznych.

Piąta generacja układu hybrydowego charakteryzuje się też niższym zużyciem paliwa. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu wydajniejszego akumulatora litowo-jonowego. Zestaw baterii jest mocniejszy i aż o 40% lżejszy niż wcześniej.

Corolla Cross Hybrid także z napędem AWD-i

Nowa Corolla Cross będzie dostępna z napędem hybrydowym z silnikiem 2.0. Łączna moc zestawu wynosi 197 KM (o 8% więcej w stosunku do układu czwartej generacji). Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 8,1 s. Dokładne dane dotyczące emisji CO2 oraz zużycia paliwa zostaną podane w późniejszym terminie.

Nowa Toyota Corolla Cross – jako pierwsza Corolla – będzie dostępna z napędem AWD-i. Dodatkowy elektryczny silnik montowany przy tylnej osi osiąga imponującą moc 40 KM (30,6 kW). Tylny silnik dołączany jest automatycznie, zwiększając trakcję i dając większe poczucie bezpieczeństwa na nawierzchniach o niskiej przyczepności.

30 lat doświadczeń w elektryfikacji

Dział rozwoju zelektryfikowanych samochodów w Toyocie powstał w 1992 roku. W 1997 roku zadebiutowało pierwsze auto z napędem hybrydowym – Toyota Prius. Obecnie koncern oferuje na całym świecie ponad 40 modeli hybrydowych. Ich łączna sprzedaż sięga prawie 20 mln egzemplarzy. W samym 2021 roku klienci na całym świecie kupili około 2,5 mln hybryd, o 27% więcej niż rok wcześniej.

Zaplanowana na połowę 2022 roku premiera Corolli Cross wyposażonej w napęd hybrydowy piątej generacji jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność gamy hybryd Toyoty.

Warto podkreślić, że pełny napęd hybrydowy to kluczowa technologia, która napędza elektryfikację parku samochodowego Toyoty i skutecznie redukuje zużycie paliwa i emisję spalin. Toyota rozwija także inne ekologiczne napędy. Oprócz klasycznych hybryd oferuje hybrydy plug-in, a w 2022 roku zadebiutuje pierwszy globalny model z bateryjnym napędem elektrycznym – bZ4X.

Toyota realizuje też program elektrycznych samochodów na ogniwa paliwowe, zasilanych wodorem. W 2014 roku ruszyła produkcja pierwszego masowego samochodu wodorowego Toyoty, sedana Mirai, a w 2021 roku rozpoczęto sprzedaż drugiej generacji tego modelu.

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły