Przedstawicielstwo Toyoty w Warszawie zintegruje 4 rynki Europy Środkowej

Dr Jacek Pawlak prezesem zarządu Toyota Central Europe

2022-04-04

Toyota Motor Europe (TME) postanowiła zintegrować działalność w zakresie sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej na 4 rynkach Europy Środkowej. Dotychczasowi dystrybutorzy w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech będą jeszcze ściślej koordynować funkcjonowanie na tych rynkach marek Toyota i Lexus pod wspólną nazwą Toyota Central Europe. Firma będzie miała swoją siedzibę w Warszawie. Jej prezesem pozostaje dr Jacek Pawlak.

1 kwietnia 2022 roku siedziba Toyota Central Europe (TCE) została przeniesiona z Budapesztu do Warszawy. Ma to zwiększyć efektywność marek Toyota i Lexus w Europie Środkowej, a także ułatwić ich dalszy rozwój w regionie.

Jednym z pierwszych zadań TCE będzie integracja wewnętrznych działań firmy w regionie, takich jak IT czy zarządzanie kadrami. Kontakty z klientami czy mediami, a także inne działania zewnętrzne na poszczególnych rynkach będą realizowane osobno. Zmieni się natomiast sposób planowania i zarządzania zasobami. Wspólne zamówienia i współdzielenie zapasów pozwolą na zwiększenie wydajności łańcucha dostaw.

Jacek Pawlak prezesem Toyoty w Europie Środkowej

Prezesem TCE pozostaje dr Jacek Pawlak, dotychczasowy prezes TMPL i TCE. Objęcie najwyższego stanowiska w przedstawicielstwie odpowiadającym za 4 duże rynki wiąże się z jego awansem w strukturach europejskiej centrali Toyoty.

„Wraz z nową fazą rozwoju naszej działalności w Europie Środkowej budujemy nową jakość, opierając się na dotychczasowych sukcesach w regionie. Od 2015 do 2021 roku dawna Toyota Central Europe osiągnęła niemal trzykrotny wzrost łącznej sprzedaży w Słowacji, Czechach i na Węgrzech, a średni udział w tych rynkach wzrósł ponad dwukrotnie” – powiedział Tom Fux, starszy wiceprezydent ds. sprzedaży Toyoty i Lexusa w Toyota Motor Europe.

„Gratuluję Jackowi Pawlakowi i jego zespołowi tych osiągnięć oraz tego, że pod jego kierunkiem region Europy Środkowej stał się jednym z największych rynków Toyoty i Lexusa w Europie. Jestem przekonany, że nowa, większa Toyota Central Europe stanie się wzorem udanej konsolidacji regionalnej w TME” – podsumował Tom Fux.

Dr Jacek Pawlak funkcję prezesa Toyoty w Polsce pełni od 2012 roku. Innowacyjność działań kierowanego przez niego polskiego oddziału Toyoty sprawiła, że w 2016 roku objął on równoległe stanowisko prezesa spółki Toyota Central Europe.

„Integracja przedstawicielstw Toyoty w naszych 4 krajach czyni obszar Europy Środkowej jednym z największych rynków sprzedaży i obsługi samochodów Toyoty w Unii Europejskiej. Wypracowane w ostatnich latach schematy współpracy pozwolą pokazać potencjał TCE w regionie i wykorzystać te atuty. Nowe, znacznie większe przedstawicielstwo będzie mogło dobitniej akcentować własne stanowisko w Europie. Zmiany te przyniosą zauważalne korzyści naszym klientom, którzy otrzymają samochody Toyoty i Lexusa w wersjach wyposażenia i z ofertą finansowania jeszcze lepiej dostosowanymi do naszych lokalnych potrzeb” – podkreślił dr Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe.

Toyota w Europie Środkowej

Toyota Motor Poland (TMPL) powstała w 1991 roku i odegrała istotną rolę w budowie nowoczesnego rynku motoryzacyjnego w Polsce. W 2004 roku firma stała się pionierem technologii hybrydowej w naszym kraju i stworzyła rynek zelektryfikowanych samochodów. Od 2020 roku Toyota zajmuje pozycję lidera sprzedaży nowych samochodów w Polsce.

Toyota Central Europe (TCE) została powołana 1 stycznia 2015 roku i do 31 marca 2022 roku działała w Budapeszcie na Węgrzech, zarządzając działalnością Toyoty i Lexusa na Węgrzech, w Czechach i Słowacji.

Począwszy od 1 kwietnia 2022 roku firma Toyota Motor Poland z siedzibą w Warszawie przyjmuje nazwę Toyota Central Europe. Natomiast dawna Toyota Central Europe, której centrala znajdowała się w Budapeszcie, otrzymuje nazwę Toyota Central Europe – Hungary.

Połączenie przedstawicielstw w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech poprawi efektywność funkcjonowania marek Toyota i Lexus na tych rynkach oraz wzmocni ich lokalną obecność. Pozwoli także lepiej zarządzać procesami sprzedaży i serwisu na rynkach lokalnych. Wszystkie te zmiany nie mają wpływu na dotychczasowy model funkcjonowania sieci autoryzowanych salonów oraz serwisów obu marek w Polsce.

Toyota Central Europe (od 1 kwietnia 2022 roku)
Siedziba Warszawa
Prezes Jacek Pawlak
Kraje Polska, Słowacja, Czechy i Węgry
Działalność Wspólne działania wewnętrzne
Działania zewnętrzne w ramach struktur krajowych
Sprzedaż w 2021 roku - Czechy, Słowacja, Węgry: 35 014 aut
- Polska: 81 128 aut
Struktura właścicielska Toyota Motor Europe 100% udziałów

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły