Toyota największą firmą motoryzacyjną świata

Ranking Fortune Global 500 2021

2021-10-28

Magazyn Fortune ogłosił najnowszy ranking Fortune Global 500®, uwzględniający 500 największych firm na świecie. Zgodnie z tym zestawieniem w 2021 roku Toyota Motor Corporation zajęła pierwsze miejsce wśród największych firm motoryzacyjnych.

W najnowszym rankingu Fortune Global 500 Toyota nie tylko ponownie znalazła się w pierwszej dziesiątce, ale poprawiła swój wynik o jedną pozycję. Obecnie jest 9. największą firmą na świecie z rocznym dochodem 256,7 mld dolarów.

Coroczny ranking Fortune Global 500 cieszy się dużym uznaniem w świecie biznesu. Stanowi obiektywny wyznacznik sukcesu, gdyż uwzględnia łączne przychody największych na świecie korporacji. Pomimo trudności wynikających z pandemii i wywołanego przez nią kryzysu, firmy znajdujące się na liście Global 500 wygenerowały łączny przychód 31,7 bilionów dolarów i 1,6 biliona dolarów zysku, zatrudniając 69,7 milionów ludzi na całym świecie.

Toyota od lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Doskonałym przykładem tego jest fakt, że w pierwszej połowie 2021 roku Toyota Motor Corporation sprzedała najwięcej samochodów spośród wszystkich producentów – 5 467 218.

Japoński koncern jest też pionierem zelektryfikowanej motoryzacji. Jako pierwszy wprowadził na rynek elektryczny samochód hybrydowy – Toyotę Prius. Do dziś na całym świecie sprzedano ponad 18,7 milionów zelektryfikowanych samochodów marki.

Warto podkreślić, że Toyota dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W związku z tym wprowadza do swej oferty samochody reprezentujące wszystkie technologie zelektryfikowanych napędów – pełne hybrydy, hybrydy plug-in, auta elektryczne na wodór oraz na baterie. Do 2025 roku Toyota planuje rozbudować gamę zelektryfikowanych samochodów z obecnych 55 modeli do 70 aut. Do sprzedaży wprowadzona zostanie m.in. nowa linia aut na baterie bZ, które dołączą do sprzedawanych obecnie: PROACE Electric i PROACE CITY Electric, Toyoty C-HR EV i IZOA EV oraz Lexusa UX 300e. Elektryczny model Toyota bZ4X, pierwszy z linii bZ, zadebiutuje na rynku w najbliższych miesiącach.

Ranking Fortune Global 500 i jego metodologia

W rankingu Fortune Global 500 firmy są porównywane na podstawie łącznego przychodu w ciągu ostatniego roku fiskalnego, zakończonego najpóźniej 31 marca 2021 roku. Dane zbierane są na podstawie oficjalnych raportów finansowych, udostępnianych publicznie oraz przekazywanych rządowym agencjom fiskalnym.

Pełny ranking Fortune Global 500 jest dostępny na stronie
https://fortune.com/global500/

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły