Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa

1360 km na jednym tankowaniu

2021-10-11

Mirai ustanowił nowy rekord Guinnessa, przejeżdżając na jednym tankowaniu najdłuższy dystans wśród samochodów elektrycznych na wodorowe ogniwa paliwowe. Łącznie wodorowy sedan Toyoty pokonał 845 mil (1360 km), poruszając się po drogach południowej Kalifornii. Samochód zużył w tym czasie 5,65 kg wodoru, którego zatankowanie trwało 5 minut.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami oficjalna próba ustanowienia nowego rekordu była nadzorowana przez sędziego Guinness World Records® – Michaela Emprica. Zbiornik paliwa został zaplombowany na początku testu, tuż po zatankowaniu wodoru.

Za kierownicą wodorowego sedana Toyoty zasiadł Wayne Gerdes, kierowca zawodowo zajmujący się testowaniem zasięgu samochodów. Jako pilot towarzyszył mu Bob Winger. Kierowcy skoncentrowali się na osiągnięciu jak najniższego zużycia energii, ostatecznie uzyskując wynik 152 MPGe (13,8 kWh/100 km).

Testy trwały dwa dni i rozpoczęły się 23 sierpnia br. w Toyota Technical Center (TCC) w Kalifornii. To tutaj mieści się amerykańska centrala badań i rozwoju nad ogniwami paliwowymi Toyoty. Samochód pojechał najpierw na południe do San Ysidro, a potem na północ do Santa Barbara przez Santa Monica i Malibu autostradą Pacific Coast Highway. Wieczorem Wayne Gerdes wrócił do Toyota Technical Center, pokonując w tym czasie 473 mile (761 km).

Następnego dnia rozpoczął się drugi etap testów, który przebiegał głównie lokalnymi drogami. Samochód przejechał w tym dniu 372 mile (599 km), przedzierając się m.in. przez zakorkowane drogi w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, w tym na autostradzie z San Diego do Los Angeles. Do siedziby TTC kierowcy dotarli już na resztkach wodoru. Świadkiem tego był Michael Empric, który następnie wraz z kierowcą Wayne’em Gerdesem sprawdził zaplombowany wlot paliwa i nadzorował jego otwarcie.

„Jako sędzia Guinness World Records® od 10 lat wielokrotnie obserwowałem niesamowite próby bicia różnego rodzaju rekordów, w tym wiele rekordów dystansu. Dwudniowy test Toyoty Mirai bez tankowania pokazuje siłę i możliwości technologii elektrycznego napędu na ogniwa paliwowe. To ta technologia razem z przemyślaną konstrukcją Toyoty Mirai umożliwiła ustanowienie tego historycznego rekordu” – powiedział Michael Empric.

W ciągu dwudniowych testów Toyota Mirai zużyła 5,65 kg wodoru. Po drodze minęła 12 stacji tankowania wodoru. Samochód nie wyemitował żadnych spalin ani CO2, a jedynie czystą wodę. Na tej samej trasie konwencjonalne auto benzynowe wyemitowałoby około 300 kg dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej

Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Poznaj szczegóły Toyota Startup Accelerator Toyota Startup Accelerator Sprawdź, kto został finalistą Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Arkady Fiedler – PoDrodze Yaris będzie produkowany w Czechach Yaris będzie produkowany w Czechach Nowa linia produkcyjna w Kolinie Nowa Toyota Aygo X Nowa Toyota Aygo X Nowoczesny i stylowy crossover do miasta Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Dowiedz się więcej Toyota największą firmą motoryzacyjną Toyota największą firmą motoryzacyjną Ranking Fortune Global 500 Debiutuje Toyota PROACE Electric Debiutuje Toyota PROACE Electric Nowy elektryczny samochód dostawczy Ranking Best Global Brands 2021 Ranking Best Global Brands 2021 Sprawdź pozycję Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Fabryki wracają do pełnej wydajności Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Dowiedz się więcej Wzrost sprzedaży pojazdów Toyoty Wzrost sprzedaży pojazdów Toyoty Dane z trzech kwartałów 2021 roku