Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa

1360 km na jednym tankowaniu

2021-10-11

Mirai ustanowił nowy rekord Guinnessa, przejeżdżając na jednym tankowaniu najdłuższy dystans wśród samochodów elektrycznych na wodorowe ogniwa paliwowe. Łącznie wodorowy sedan Toyoty pokonał 845 mil (1360 km), poruszając się po drogach południowej Kalifornii. Samochód zużył w tym czasie 5,65 kg wodoru, którego zatankowanie trwało 5 minut.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami oficjalna próba ustanowienia nowego rekordu była nadzorowana przez sędziego Guinness World Records® – Michaela Emprica. Zbiornik paliwa został zaplombowany na początku testu, tuż po zatankowaniu wodoru.

Za kierownicą wodorowego sedana Toyoty zasiadł Wayne Gerdes, kierowca zawodowo zajmujący się testowaniem zasięgu samochodów. Jako pilot towarzyszył mu Bob Winger. Kierowcy skoncentrowali się na osiągnięciu jak najniższego zużycia energii, ostatecznie uzyskując wynik 152 MPGe (13,8 kWh/100 km).

Testy trwały dwa dni i rozpoczęły się 23 sierpnia br. w Toyota Technical Center (TCC) w Kalifornii. To tutaj mieści się amerykańska centrala badań i rozwoju nad ogniwami paliwowymi Toyoty. Samochód pojechał najpierw na południe do San Ysidro, a potem na północ do Santa Barbara przez Santa Monica i Malibu autostradą Pacific Coast Highway. Wieczorem Wayne Gerdes wrócił do Toyota Technical Center, pokonując w tym czasie 473 mile (761 km).

Następnego dnia rozpoczął się drugi etap testów, który przebiegał głównie lokalnymi drogami. Samochód przejechał w tym dniu 372 mile (599 km), przedzierając się m.in. przez zakorkowane drogi w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, w tym na autostradzie z San Diego do Los Angeles. Do siedziby TTC kierowcy dotarli już na resztkach wodoru. Świadkiem tego był Michael Empric, który następnie wraz z kierowcą Wayne’em Gerdesem sprawdził zaplombowany wlot paliwa i nadzorował jego otwarcie.

„Jako sędzia Guinness World Records® od 10 lat wielokrotnie obserwowałem niesamowite próby bicia różnego rodzaju rekordów, w tym wiele rekordów dystansu. Dwudniowy test Toyoty Mirai bez tankowania pokazuje siłę i możliwości technologii elektrycznego napędu na ogniwa paliwowe. To ta technologia razem z przemyślaną konstrukcją Toyoty Mirai umożliwiła ustanowienie tego historycznego rekordu” – powiedział Michael Empric.

W ciągu dwudniowych testów Toyota Mirai zużyła 5,65 kg wodoru. Po drodze minęła 12 stacji tankowania wodoru. Samochód nie wyemitował żadnych spalin ani CO2, a jedynie czystą wodę. Na tej samej trasie konwencjonalne auto benzynowe wyemitowałoby około 300 kg dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej

Nowa sportowa Toyota z linii GR Nowa sportowa Toyota z linii GR Światowa premiera Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Pierwszy model Aygo X trafił do właściciela Sprawdź szczegóły Adecco modernizuje swoją flotę Adecco modernizuje swoją flotę Stawia na hybrydowe Corolle Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022 Dowiedz się więcej GR Supra z manualną skrzynią biegów GR Supra z manualną skrzynią biegów Nowość od TOYOTA GAZOO Racing Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Corolla i RAV4 najpopularniejszymi autami Zestawienie portalu focus2move.com Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Portom Lotniczym dostarczono 21 hybryd Niskoemisyjna flota Toyoty Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Wodorowe autobusy H2.City Gold dla Barcelony Dowiedz się więcej PROACE CITY Electric PROACE CITY Electric Nowy furgon już dostępny w polskich salonach 20. rocznica uruchomienia produkcji 20. rocznica uruchomienia produkcji Toyota w Polsce Sportowa Toyota GR Corolla Sportowa Toyota GR Corolla Światowa premiera Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Rośnie przewaga Toyoty na polskim rynku Sprawdź szczegóły