Toyota na czele polskiego rynku

Dane PZPM za luty 2021 roku

2021-03-04

W lutym 2021 roku w Polsce zarejestrowano 6635 samochodów Toyoty. Jest to o 28% więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Prawie 12 500 zarejestrowanych aut od początku roku dało Toyocie pierwsze miejsce i udział w rynku na poziomie 18%. Największą popularnością wśród klientów cieszyły się modele Corolla i Yaris. Liderami w swoich segmentach były także AYGO, Toyota C-HR i PROACE CITY.

Z danych PZPM wynika, że w lutym Toyota zarejestrowała 6635 samochodów osobowych. Jest to o 1902 egz. więcej niż marka zajmująca drugie miejsce i o 28% więcej niż w lutym 2020 roku.

Tak dobry rezultat Toyoty to efekt dominującej pozycji jej modeli w swoich segmentach. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych samochodów w Polsce Corolla zajęła pierwsze miejsce, Yaris drugie, a Toyota C-HR i RAV4 odpowiednio piąte i ósme.

Biorąc pod uwagę dane od początku roku, w Polsce zarejestrowano prawie 12 500 egzemplarzy Toyoty. Udział marki w rynku wzrósł z ponad 15% do 17,8% rok do roku.

Najpopularniejsze modele Toyoty

Samochodem najczęściej rejestrowanym w lutym była Corolla. Wynik 2172 egz. jest o 31% lepszy niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że model ten zanotował tak duży wzrost pomimo skurczenia się segmentu kompaktów o 17% rok do roku.

Drugi kompaktowy model marki – Toyota C-HR – także został liderem swojego segmentu. Zanotował on rekordowy wynik – 945 rejestracji. Jest to prawie dwa razy więcej niż jego główni konkurenci. Toyota C-HR odpowiada za prawie 16% wszystkich kompaktowych SUV-ów zarejestrowanych w lutym.

Drugie miejsce wśród najpopularniejszych modeli w Polsce zajęła Toyota Yaris. W lutym zarejestrowano 1624 egz. tego modelu (+34%), a od początku roku – 3167 egz., co stanowi 32% wszystkich miejskich aut zarejestrowanych w tym okresie.

Przewagę Yarisa w segmencie najłatwiej dostrzec, patrząc na rynek klientów indywidualnych. Miejskiego hatchbacka Toyoty wybierali oni ponad trzy razy częściej niż samochód zajmujący w segmencie drugie miejsce. Udział Yarisa w segmencie B wśród klientów prywatnych wyniósł 41,5%, a wśród klientów firmowych 24,1%.

/

Swoją pozycję na polskim rynku segment A w dużej mierze zawdzięcza modelowi AYGO, który zarejestrowano w minionym miesiącu 583 razy. Jest to o 12% więcej niż rok wcześniej, gdy tymczasem liczba rejestracji samochodów segmentu A zmniejszyła się o 1%. Toyota odpowiada za rekordowe 55,5% najmniejszych samochodów zarejestrowanych w styczniu i lutym.

Drugie miejsce w swoim segmencie zajęła Toyota RAV4. W lutym model ten trafił do kierowców w liczbie 651 egz., a od początku roku – 1580 egz. Jego udział w segmencie wynosi obecnie 16,3%. Na rynku flotowym RAV4 był najchętniej wybieranym SUV-em średniej wielkości z 13-procentowym udziałem w tej części rynku.

Wzrosła również liczba rejestracji Toyoty Camry – rok do roku o 44% (do poziomu 224 aut), co dało jej czwarty wynik w klasie. Udział Toyoty Camry w segmencie D wyniósł w lutym 8,6%.

Debiutujący na polskim rynku Highlander jest dostępny w salonach od stycznia tego roku, a luty był pierwszym pełnym miesiącem jego sprzedaży. Pierwsze rejestracje są już widoczne w statystykach PZPM. W lutym trafiło do klientów 80 egz. tego modelu – łącznie 85 aut. Przekłada się to na siódme miejsce i 6,9% udziału w segmencie dużych SUV-ów.

Samochody dostawcze

Toyota umacnia się także na rynku aut dostawczych. W lutym marka zarejestrowała 589 samochodów z rodziny PROACE – o prawie 150% więcej niż rok wcześniej. Od początku roku do klientów trafiło 1131 egz. dostawczych Toyoty.

/

Z kolei PROACE w lutym był czwarty w segmencie, z wynikiem 155 rejestracji (+4%) i udziałem na poziomie 12,1%.

Z kolei PROACE w lutym był czwarty w segmencie, z wynikiem 155 rejestracji (+4%) i udziałem na poziomie 12,1%.

Drugim najchętniej wybieranym pick-upem w Polsce jest Hilux. W lutym do klientów trafiło 50 egz. tego modelu, co stanowi 20,3% wszystkich zarejestrowanych pick-upów. Wynik ten jest o 43% lepszy od liczby egzemplarzy zarejestrowanych w lutym 2020 roku.

Dowiedz się więcej

Toyota Mirai i ride-sharing CleverShuttle Toyota Mirai i ride-sharing CleverShuttle Dowiedz się więcej Jak przewozić dzieci w samochodzie? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Dowiedz się więcej Toyota Sora bezpieczniejsza i szybsza Toyota Sora bezpieczniejsza i szybsza Dowiedz się więcej „Bezpieczne Mazury” „Bezpieczne Mazury” Poznaj wspólną akcję Toyoty i MOPR Jak przewozić psa w aucie Jak przewozić psa w aucie Aktualne przepisy i obowiązki właściciela Jak dobrze jeździć samochodem? Jak dobrze jeździć samochodem? Zasady bezpiecznej jazdy. Nowe modele RAV4 i Corolla Nowe modele RAV4 i Corolla 5 gwiazdek w testach Euro NCAP 2019 Adaptive Cruise Control (ACC) Adaptive Cruise Control (ACC) System, który zapewnia płynną jazdę Automatic High Beam (AHB) Automatic High Beam (AHB) System, który sam decyduje o zmianie świateł Blind Spot Monitor (BSM) Blind Spot Monitor (BSM) System, który pozwala na bezpieczną zmianę pasa ruchu Emergency Call (eCall) Emergency Call (eCall) System, który wezwie pomoc Intelligent Adaptive Cruise Control Intelligent Adaptive Cruise Control System, który reaguje na znaki ograniczenia prędkości