TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022

Nowy GR DKR Hilux T1+

2021-09-23

2 stycznia 2022 roku rozpocznie się kolejna edycja Rajdu Dakar. TOYOTA GAZOO Racing wystawi w tym wyścigu zupełnie nowy samochód – GR DKR Hilux T1+. Pojazd ten będzie zgodny z nowymi regulacjami dla kategorii T1. Prototyp z tymczasową karoserią z włókna węglowego jest nadal rozwijany i testowany, a jego oficjalna premiera nastąpi w nadchodzących miesiącach 2021 roku. Nową Toyotą Hilux wystartują czterej kierowcy w ubiegłorocznym składzie, w tym Nasser Al-Attiyah.

Nowy dakarowy Hilux

W zbliżającym się Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing wystawi zupełnie nowego Hiluxa. Samochód jest obecnie dopracowywany tak, by odpowiadał najnowszym regulacjom FIA.

Toyota GR DKR Hilux T1+ otrzyma część komponentów ze sprawdzonego rajdowego Hiluxa, który debiutował w 2018 roku, a w 2019 roku zajął pierwsze miejsce w rajdzie. Będzie też wiele udoskonaleń, w tym większe, 37'' opony o szerokości 320 mm (zamiast 32'' opon o szerokości 245 mm). Nowe auto będzie miało także większy skok zawieszenia – wyniesie on 350 mm.

Dakarowy Hilux będzie wyposażony 3,5-litrowy silnik benzynowy twin-turbo V6. Standardowo jedenastka ta generuje 414 KM (305 kW) mocy przy 5200 br./min i 650 Nm momentu obrotowego od 2000 obr./min. W rajdowej wersji osiągi te będą znacznie wyższe.

„Dakar to jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie, ale idealnie pasuje do naszego nowego Hiluxa. Nowe koła, większy skok zawieszenia, a zwłaszcza przejście na turbodoładowany silnik benzynowy z Land Cruisera, z pewnością zwiększą nasze szanse w tej rywalizacji. Silnik bardzo szybko reaguje i pozwala nam docisnąć nowe auto do granic możliwości” – podkreślał zalety tej jednostki Giniel de Villiers.

TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022
Zawodnicy TOYOTA GAZOO Racing

W zbliżającym się Rajdzie Dakar Toyotę będą reprezentowali zarówno doświadczeni zawodnicy, tacy jak Nasser Al-Attiyah i Giniel de Villiers, jak i kierowcy, którzy dopiero zbierają cenne doświadczenie w najtrudniejszym wyścigu świata. Dla Henka Lategana będzie to drugi start w tej legendarnej imprezie. Celem Shameera Variawy będzie poprawienie wyniku ze stycznia 2021 roku, kiedy zajął 21. miejsce.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel trzy razy z rzędu zdobyli mistrzostwo świata w rajdach cross-country. W nadchodzącej edycji Rajdu Dakar będą walczyli o swoje czwarte zwycięstwo w tej imprezie.

Giniel de Villiers i Dennis Murphy z sukcesem ukończyli South African Cross-Country Series (SACCS) – po trzech z siedmiu rund byli na czele stawki do tytułu. Starty w południowoafrykańskiej serii Toyota wykorzystała do intensywnego testowania i rozwoju nowej generacji dakarowego Hiluxa.

„Nasze perspektywy wyglądają świetnie, szczególnie z nowym GR DKR Hilux T1+, który jest zdecydowanie szybszy i lepszy od poprzedniego auta” – podkreślił Nasser Al-Attiyah.

Rok pełen sukcesów

TOYOTA GAZOO Racing może zaliczyć rok 2021 do bardzo udanych. Zespół zdobył drugie miejsce w Rajdzie Dakar, a także odnotował serię spektakularnych zwycięstw w WRC i WEC. Zarówno zespoły Toyoty startujące w wyścigach długodystansowych, jak i w rajdach samochodowych są faworytami do tytułów mistrzowskich.

Kierowcy z teamu dakarowego będą starali się o przedłużenie dobrej passy, walcząc o tytuł w najsłynniejszym i zarazem najtrudniejszym rajdzie terenowym na świecie.

Rajd Dakar 2022

Rajd Dakar 2022 ponownie odbędzie się wyłącznie w Arabii Saudyjskiej, choć tym razem zawodnicy pojadą w przeciwnym kierunku. Impreza rozpocznie się 2 stycznia w mieście Ha’il na północy kraju, po czym kierowcy ruszą na południe w kierunku piaszczystej pustyni Ar-Rab al-Chali. 8 stycznia zawodnicy będą odpoczywali w Rijadzie. Dalej trasa skieruje się na południowy zachód i zakończy 14 stycznia w Dżuddzie.

O kolejności samochodów na starcie zadecyduje prolog. Na trasie pojawią się również dwie pętle, choć organizatorzy nie ogłosili jeszcze szczegółów. Odbędzie się też tradycyjny etap maratoński. Zawodnicy zatrzymają się na noc z dala od głównego biwaku i będą musieli sobie poradzić przez dwa dni bez wsparcia mechaników. To najbardziej wymagająca część rajdu, która często decyduje o końcowych wynikach.

Ostateczny przebieg trasy zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022
Kierowcy i piloci TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022

Nasser Al-Attiyah (Katar), kierowca
Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2011, 2015, 2019)
- Zdobywca Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych (2008, 2015, 2016, 2017)

Mathieu Baumel (Francja), pilot
Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2015, 2019)
- Zdobywca Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych (2015, 2016, 2017)

Giniel de Villiers (RPA), kierowca
Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2009)
- Zwycięstwo w Rajdzie Maroka (2003, 2006, 2007, 2019)

Dennis Murphy (RPA), pilot
Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2013, 2014, 2015, 2018)

Henk Lategan (RPA), kierowca
Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2019, 2020)

Brett Cummings (RPA), pilot
Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2019, 2020)
- 3. miejsce w kategorii Malle Moto w Rajdzie Dakar (2014)

Shameer Variwa (RPA), kierowca
Kariera:
- Mistrz South African Off-Road (2000)

Danie Stassen (RPA), pilot
Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2012, 2013, 2015, 2016)

Dowiedz się więcej

Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Euro NCAP 2021 Rusza przedsprzedaż nowej Toyoty Aygo X Rusza przedsprzedaż nowej Toyoty Aygo X Dowiedz się więcej Nowa Toyota Hilux GR SPORT Nowa Toyota Hilux GR SPORT Wersja inspirowana rajdami Nowości z Toyota Kenshiki Forum Nowości z Toyota Kenshiki Forum Dowiedz się więcej GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 Plebiscyt AutoBild Sportscars Aygo X i rezerwacje online Aygo X i rezerwacje online Zamówienia z pierwszeństwem realizacji Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Dowiedz się więcej Toyota dominuje na rynku flotowym Toyota dominuje na rynku flotowym Dane PZPM z listopada 2021 roku Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Poznaj szczegóły Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2022 Toyota Dream Car Art Contest 2022 Zachęć dziecko do wzięcia udziału w XV edycji konkursu