Sezon WRC 2021 rozpoczęty!

Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Monte Carlo

2021-01-25

Doskonale się rozpoczął rok 2021 dla teamu TOYOTA GAZOO Racing. Rajd Monte Carlo inaugurujący sezon WRC wygrali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, a Elfyn Evans ze Scottem Martinem zajęli drugą lokatę. Aż czterech kierowców w Yarisach WRC znalazło się w najlepszej szóstce rajdu. Zespół Toyoty prowadzi zdecydowanie w kategorii producentów.

Sezon 2021 zespół TOYOTA GAZOO Racing rozpoczął pod wodzą nowego szefa Jari-Mattiego Latvali i od razu zanotował nie lada sukces, wygrywając najtrudniejszy i najbardziej nieprzewidywalny Rajd Monte Carlo. Wszyscy trzej kierowcy fabrycznego teamu byli liderami rajdu, a do tego wygrali 14 odcinków specjalnych. Na dodatkowo punktowanym Power Stage’u, który kończył rajd, zajęli trzy najwyższe lokaty. Zespół zebrał komplet punktów i prowadzi w mistrzostwach świata z przewagą aż 22 punktów.

„Jestem bardzo dumny z zespołu, to fantastyczny wynik. Mamy wspaniały zespół i najlepszych kierowców. Trudno o lepszy początek sezonu” – powiedział Jari-Matti Latvala, który na stanowisku zastąpił Tommiego Mäkinena.

Rekordowa wygrana Sébastiena Ogiera

Rajd Monte Carlo 2021 był bardzo wymagający. Dodatkową trudnością był start na nowych oponach Pirelli, a także zmiany w harmonogramie wymuszone przez pandemię, które oznaczały jazdę jeszcze przed świtem.

W tych trudnych warunkach Sébastien Ogier i Julien Ingrassia potwierdzili swoją klasę, wygrywając aż osiem odcinków specjalnych i cały rajd. Tegoroczny triumf był ich ósmym w karierze, co czyni ich rekordzistami wszech czasów. Była to także ich 50. wygrana w karierze w WRC, czym plasują się na drugim miejscu w historycznych tabelach.

Dla Toyoty to też wyjątkowe zwycięstwo, gdyż Yaris WRC po raz pierwszy okazał się najszybszą rajdówką w tej imprezie. Samochód Toyoty wygrał Rajd Monte Carlo czwarty raz, równo 30 lat po pierwszym triumfie z 1991 roku.

„Idealny początek sezonu. Jako dzieciak marzyłem o startach w tym rajdzie. Ten rekord znaczy dla mnie więcej niż jakikolwiek inny, dlatego tak wzruszyłem się na podium. Yaris WRC był w ten weekend fantastyczny. Czułem się w nim bardzo dobrze. Cieszę się, że zdecydowałem się na kolejny rok startów z Toyotą. To fantastyczny zespół, bardzo im dziękuję” – powiedział siedmiokrotny rajdowy mistrz świata Sébastien Ogier.

Najlepsze wyniki w Yarisach WRC

W roku ubiegłym Elfyn Evans i Scott Martin w Rajdzie Monte Carlo uplasowali się na trzecim miejscu, a w tym sezonie wspięli się o stopień wyżej. To ich najwyższa lokata w karierze w tej niezwykle trudnej imprezie. Jako jedyni nawiązali też walkę z mistrzami świata.

Na czwartej pozycji finiszowali Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen, co również jest ich najlepszym wynikiem w Monte Carlo.

Za kierownicą czwartego Yarisa WRC zasiadał Takamoto Katsuta pilotowany przez Dana Barritta. Również dla niego sezon zaczął się bardzo dobrze – szóste miejsce na koniec rajdu jest jego najlepszym wynikiem w dotychczasowej karierze.

Gratulacje dla kierowców i zespołu

„Seb i Julien, gratulacje za wygraną w domowym rajdzie i 50. triumf w WRC! Elfyn i Scott, dziękuję za dowiezienie drugiego miejsca. Kalle i Jonne muszą być z pewnością sfrustrowani z powodu uszkodzonej opony, ale pokazali mnóstwo dobrej jazdy. Takamoto rozwija swoją współpracę z Danem. Jestem dumny z jego najlepszego w karierze wyniku” – powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

„Zespół od jesieni wykonał ogrom pracy w trakcie przekształcania firmy. Niektórzy pracowali nawet podczas przerwy świątecznej, by wszystko było gotowe na rozpoczęcie sezonu. Mieliśmy nieco obaw przed inauguracją w ramach nowej struktury, ale te uczucia minęły po tym, jak zespół zaprezentował się w Monte Carlo. Jari-Matti sprawi, że to będzie coraz lepszy team, a Yaris WRC będzie coraz lepszym autem” – kontynuował Toyoda.

Do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata kierowcy wrócą za miesiąc. Na 26-29 lutego zaplanowany jest Arctic Rally Finland, który zastąpił Rajd Szwecji. Bazą rajdu będzie Rovaniemi, czyli stolica najbardziej wysuniętego na północ regionu Finlandii.

Wyniki Rajdu Monte Carlo:
  1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 2 h 56 min 33,7 s
  2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +32,6 s
  3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 13,5 s
  4. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) +2 min 33,6 s
  5. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +3 min 14,2 s
  6. Takamoto Katsuta/Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) +7 min 1,3 s
  7. Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (Škoda Fabia Rally2 evo) +7 min 23,6 s
  8. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +8 min 21,1 s
  9. Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (Ford Fiesta Rally2) +9 min 15,8 s
  10. Eric Camilli/François-Xavier Buresi (Citroën C3 Rally2) +10 min 41,0 s

Dowiedz się więcej

Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Dowiedz się więcej