Nowe technologie w autach użytkowych

Suzuki i Daihatsu dołączają do inicjatywy Toyoty

2021-07-29

Commercial Japan Partnership Technologies Corporation to spółka założona w kwietniu br. przez Toyotę, Isuzu i Hino. Jej zadaniem jest popularyzacja w samochodach użytkowych najnowszych technologii z dziedziny elektryfikacji, automatyzacji prowadzenia, połączenia w sieci i współdzielenia pojazdów. Teraz do tego projektu dołączyły również takie firmy, jak Suzuki i Daihatsu.

Suzuki i Daihatsu nabyły udziały w założonej przez Toyotę, Isuzu i Hino spółce Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJP). Ma to przyspieszyć dekarbonizację małych samochodów poprzez zwiększanie wykorzystania w nich technologii CASE (Connected, Automated, Shared, Electric).

Chodzi tu o 4 kluczowe kierunki, w których obecnie rozwija się motoryzacja:
1) łączenie samochodów w sieci i rozwijanie usług opartych na tej technologii,
2) technologię automatycznego prowadzenia,
3) współdzielenie pojazdów,
4) zelektryfikowanie napędów.

Suzuki i Daihatsu, podobnie jak i dotychczasowi partnerzy Toyoty – Isuzu i Hino, będą mieli po 10% akcji spółki. Po poszerzeniu grona współwłaścicieli CJP Toyota pozostanie głównym inwestorem, posiadającym 60% udziałów.

Koncerny Suzuki i Daihatsu specjalizują się w produkcji i sprzedaży małych samochodach, których w Japonii jest około 31 mln. Dla porównania, po drogach tego kraju jeździ łącznie 78 mln samochodów.

Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP

Małe pojazdy dostawcze dostarczają towary do miejsc, do których nie dojeżdżają większe samochody. Dlatego małe auta użytkowe mają do odegrania ważną rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej i popularyzacji nowych technologii, które napędzają rozwój motoryzacji.

Commercial Japan Partnership Technologies Corporation swoją działalność rozpoczęła w kwietniu br. Jej główne cele to poprawa wydajności i bezpieczeństwa oraz obniżenie emisyjności transportu. Budowa infrastruktury łączenia pojazdów w sieci, która skoordynuje pracę dużych ciężarówek z pracą działających lokalnie aut dostawczych pozwoli zwiększyć wydajność działań logistycznych.

Kolejnym zadaniem jest wprowadzenie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego do kolejnych grup samochodów użytkowych, w tym do małych pojazdów.

Współpraca w kwestiach technologii zelektryfikowanych napędów pozwoli spopularyzować wysokiej jakości bezemisyjne małe pojazdy użytkowe.

Chcąc jak najszybciej zrealizować te cele, Toyota i jej partnerzy postanowili połączyć swoje mocne strony. Toyota udostępni swoje technologie elektryfikacji, automatyzacji, łączenia w sieci i współdzielenia pojazdów. Isuzu i Hino wniosą swoje doświadczenie na rynku aut dostawczych, a Suzuki i Daihatsu – na rynku minisamochodów.

Dowiedz się więcej

Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Arkady Fiedler – PoDrodze Yaris będzie produkowany w Czechach Yaris będzie produkowany w Czechach Nowa linia produkcyjna w Kolinie Nowa Toyota Aygo X Nowa Toyota Aygo X Nowoczesny i stylowy crossover do miasta Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Dowiedz się więcej Toyota największą firmą motoryzacyjną Toyota największą firmą motoryzacyjną Ranking Fortune Global 500 Debiutuje Toyota PROACE Electric Debiutuje Toyota PROACE Electric Nowy elektryczny samochód dostawczy Ranking Best Global Brands 2021 Ranking Best Global Brands 2021 Sprawdź pozycję Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Fabryki wracają do pełnej wydajności Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Dowiedz się więcej Wzrost sprzedaży pojazdów Toyoty Wzrost sprzedaży pojazdów Toyoty Dane z trzech kwartałów 2021 roku C+walk<sub>T</sub> z systemami bezpieczeństwa C+walkT z systemami bezpieczeństwa Poznaj nowy pojazd Toyoty Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa 1360 km na jednym tankowaniu