Przed Toyota Motor Europe w Brukseli stanęła nowoczesna turbina wiatrowa. Na dachu znajdującego się obok Toyota After Sales Centre zamontowano 1400 paneli fotowoltaicznych. Będą one zasilać w prąd główny budynek firmy.
Toyota Motor Europe to pierwsze przedsiębiorstwo w Brukseli, które zainstalowało na swoim terenie prywatną turbinę wiatrową. Ma ona moc 10 kW i może wygenerować do 24 MWh rocznie. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania, w tym poziomą oś obrotu, która pozwala wykorzystywać wiatr wiejący z dowolnego kierunku. Z kolei innowacyjne wyprofilowanie łopat redukuje hałas podczas pracy. Wysokość turbiny to jedyne 23 m, a więc obiekt ten nie stwarza zagrożenia dla pobliskiego lotniska w Zaventem.
Siedziba Toyota Motor Europe będzie wykorzystywać również energię generowaną przez 1400 ogniw fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 460 kW. Rocznie mogą one wyprodukować do 360 MWh energii.
Europejski oddział Toyoty od lat inwestuje w czystą energię. W 2019 roku odnotowano 100-procentowe pokrycie zapotrzebowania wszystkich obiektów i zakładów firmy z odnawialnych źródeł energii.
Dwie nowe inwestycje w siedzibie TME w Brukseli doskonale się wpisują w długofalową strategię firmy, polegającą na rozwijaniu własnych źródeł energii odnawialnej, zasilających bezpośrednio budynki i fabryki.
Podobne działania firma prowadzi w terenie całej Europie. Przykładem tego są m.in.:
- panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu Toyota Motor Poland,
- zestaw 12 800 paneli o powierzchni 80 000 m2 na dachach Toyota Parts Centre Europe, produkujących do 1 620 MWh rocznie,
- park 16 800 paneli o powierzchni 90 000 m2 w dwóch fabrykach Toyota Motor UK,
- instalacja o powierzchni 400m2 w fabryce Toyota Motor Manufacturing France,
- dwie turbiny wiatrowe w Centrum Logistycznym Toyoty w Zeebrugge w Belgii, produkujące rocznie do 17,1 GWh,
- panele słoneczne w Centrum Logistycznym Nowych Części w Hiszpanii.
Należy też podkreślić, że w ciągu ostatnich 5 lat obiekty Toyota Motor Europe przeszły kompleksową modernizację, co znacznie poprawiło ich wydajność energetyczną. Wprowadzono też nowoczesne systemy zarządzana budynkiem, wydajne klimatyzatory i oświetlenie LED. Zużycie energii udało się ograniczyć o 35% – z 5 GWh do 3,3 GWh rocznie.
Najnowsze inwestycje w siedzibie firmy w Brukseli sprawiły, że obecnie już ponad 10% energii zużywanej przez obiekty TME pochodzi z jej własnych bezemisyjnych elektrowni.