Źródła energii odnawialnej zasilą siedzibę Toyoty w Brukseli

Kolejny krok w stronę neutralności klimatycznej i ochrony środowiska

2020-05-20

W ramach programu przejścia na energię odnawialną Toyota Motor Europe (TME) zainwestowała w elektrownię słoneczną i wiatrową. Mają one produkować czystą energię, która będzie zasilać główną siedzibę w Brukseli.

Przed Toyota Motor Europe w Brukseli stanęła nowoczesna turbina wiatrowa. Na dachu znajdującego się obok Toyota After Sales Centre zamontowano 1400 paneli fotowoltaicznych. Będą one zasilać w prąd główny budynek firmy.

Toyota Motor Europe to pierwsze przedsiębiorstwo w Brukseli, które zainstalowało na swoim terenie prywatną turbinę wiatrową. Ma ona moc 10 kW i może wygenerować do 24 MWh rocznie. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania, w tym poziomą oś obrotu, która pozwala wykorzystywać wiatr wiejący z dowolnego kierunku. Z kolei innowacyjne wyprofilowanie łopat redukuje hałas podczas pracy. Wysokość turbiny to jedyne 23 m, a więc obiekt ten nie stwarza zagrożenia dla pobliskiego lotniska w Zaventem.

Siedziba Toyota Motor Europe będzie wykorzystywać również energię generowaną przez 1400 ogniw fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 460 kW. Rocznie mogą one wyprodukować do 360 MWh energii.

Europejski oddział Toyoty od lat inwestuje w czystą energię. W 2019 roku odnotowano 100-procentowe pokrycie zapotrzebowania wszystkich obiektów i zakładów firmy z odnawialnych źródeł energii.

Dwie nowe inwestycje w siedzibie TME w Brukseli doskonale się wpisują w długofalową strategię firmy, polegającą na rozwijaniu własnych źródeł energii odnawialnej, zasilających bezpośrednio budynki i fabryki.

Podobne działania firma prowadzi w terenie całej Europie. Przykładem tego są m.in.:

  • panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu Toyota Motor Poland,
  • zestaw 12 800 paneli o powierzchni 80 000 m2 na dachach Toyota Parts Centre Europe, produkujących do 1 620 MWh rocznie,
  • park 16 800 paneli o powierzchni 90 000 m2 w dwóch fabrykach Toyota Motor UK,
  • instalacja o powierzchni 400m2 w fabryce Toyota Motor Manufacturing France,
  • dwie turbiny wiatrowe w Centrum Logistycznym Toyoty w Zeebrugge w Belgii, produkujące rocznie do 17,1 GWh,
  • panele słoneczne w Centrum Logistycznym Nowych Części w Hiszpanii.

Należy też podkreślić, że w ciągu ostatnich 5 lat obiekty Toyota Motor Europe przeszły kompleksową modernizację, co znacznie poprawiło ich wydajność energetyczną. Wprowadzono też nowoczesne systemy zarządzana budynkiem, wydajne klimatyzatory i oświetlenie LED. Zużycie energii udało się ograniczyć o 35% – z 5 GWh do 3,3 GWh rocznie.

Najnowsze inwestycje w siedzibie firmy w Brukseli sprawiły, że obecnie już ponad 10% energii zużywanej przez obiekty TME pochodzi z jej własnych bezemisyjnych elektrowni.

Dowiedz się więcej

Wodór jako paliwo doskonałe Wodór jako paliwo doskonałe Odkryj innowacyjną technologię Toyoty Technologia wodorowa Technologia wodorowa Poznaj modele koncepcyjne Toyoty 2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż Cyfrowe manekiny THUMS Cyfrowe manekiny THUMS Większe bezpieczeństwo na drodze