System ogniw paliwowych Toyoty dla wodorowego katamaranu

Program badawczy Energy Observer

2020-02-03

Toyota stworzyła nową wersję systemu ogniw paliwowych dostosowaną do użytku na morzu i zainstalowała ją w eksperymentalnym katamaranie Energy Observer. Jest to pierwszy samowystarczalny energetycznie jacht, który od 2017 roku jest w trakcie rejsu dookoła świata.

Program badawczy Energy Observer

Program badawczy Energy Observer ma odpowiedzieć na pytanie, jak technologia wodorowych ogniw paliwowych sprawdza się podczas rejsu oceanicznego. W 2017 roku z portu wypłynął pierwszy napędzany elektrycznie jacht zasilany energią odnawialną i korzystający z systemu generującego wodór z wody morskiej, bez emisji dwutlenku węgla. Jego odyseja ma trwać 6 lat. W tym czasie załoga jachtu zamierza opłynąć cały świat, promując przy okazji innowacyjne rozwiązania dla ochrony środowiska.

Toyota od samego początku jest zaangażowana w ten projekt w ramach strategii Toyota Environmental Challenge 2050.

Wiodąca technologia Toyoty przystosowana do użytku na jachcie

Inżynierowie Toyoty oraz zespół realizujący projekt badawczy Energy Observer wspólnie przystosowali technologię wodorowych ogniw paliwowych do użytku na jachcie. Sam system powstał w Toyota Technical Center Europe przy użyciu rozwiązań z Toyoty Mirai. Pod koniec ubiegłego roku zestaw został przetestowany na pokładzie katamaranu w stoczni. Obecnie trwają ostatnie testy na morzu przy pełnej mocy, a w połowie lutego jacht wyruszy w dalszą drogę.

„Jesteśmy dumni, że możemy korzystać z systemu ogniw paliwowych Toyoty podczas naszego rejsu i przetestować je w najtrudniejszych warunkach. Po trzech latach i prawie 20000 mil morskich, system generowania i magazynowania energii naszego jachtu jest sprawdzony i niezawodny. Bardzo nas cieszy, że teraz mogliśmy go jeszcze bardziej rozwinąć dzięki współpracy z Toyotą, która przekazała nam niezawodny i przystępny system ogniw paliwowych, przystosowany do podróży oceanicznych” – powiedział Victorien Erussard, twórca i kapitan Energy Observera.

„Jesteśmy przekonani, że Toyota Fuel Cell System świetnie nadaje się do zastosowań morskich – jest wydajny, bezpieczny i produkowany przemysłowo. Naszą misją, jako ambasadorów celów zrównoważonego rozwoju (SDG) Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest promowanie czystej energii. Z Toyotą łączy nas wspólna wizja gospodarki opartej na wodorze” – podkreślił Erussard.

Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty

Po raz pierwszy system ogniw paliwowych Toyoty został zastosowany w 2014 roku w Mirai. W ciągu kilku lat udowodnił swoją skuteczność zarówno jako źródło zasilania elektrycznego sedana, jak i w innych zastosowaniach – miejskich autobusach, samochodach dostawczych i ciężarówkach. Wprowadzenie tego rozwiązania do transportu morskiego to kolejny krok w stronę transformacji gospodarki na technologie wodorowe.

„Bardzo się cieszymy z kolejnej okazji do zaprezentowania uniwersalności ogniw paliwowych Toyoty. Nasz europejski zespół R&D intensywnie pracował wspólnie z załogą Energy Observera nad stworzeniem i instalacją modułu ogniw paliwowych na katamaranie. Ten projekt pokazuje, że technologia wodorowa Toyoty może być stosowana w każdym środowisku i jest atrakcyjną opcją dla wielu różnych branż” – powiedział dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Dowiedz się więcej

Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej Wodór jako paliwo doskonałe Wodór jako paliwo doskonałe Odkryj innowacyjną technologię Toyoty Technologia wodorowa Technologia wodorowa Poznaj modele koncepcyjne Toyoty 2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż