Triumf Yarisa WRC w Rajdzie Chile

TOYOTA GAZOO Racing na drugim miejscu w klasyfikacji producentów

2019-05-13

W pierwszej edycji Rajdu Chile zwyciężył Ott Tänak zasiadający za kierownicą Yarisa WRC. Estoński kierowca awansował tym samym na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców. Z kolei zespół TOYOTA GAZOO Racing WRT uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji producentów.

W kalendarzu rajdowych mistrzostw świata Rajd Chile pojawił się po raz pierwszy. Nieznane trasy stanowiły poważne wyzwanie dla kierowców i ich pilotów. Dodać do tego należy niewiele czasu na przygotowanie samochodów do rywalizacji po niedawnym Rajdzie Argentyny. Otto Tänak przygotował się do rajdu perfekcyjnie.

Estoński kierowca objął prowadzenie już na drugim piątkowym odcinku specjalnym. Zbudował przewagę, która pozwoliła mu kontrolować cały przebieg rywalizacji. Przed ostatnim, dodatkowo punktowanym odcinkiem specjalnym miał niemal 22-sekundową przewagę nad Sebastienem Ogierem. Podczas finałowej próby Tänak okazał się znów najszybszy i zapewnił sobie zwycięstwo w rajdzie. Dopisał do swojego konta również dodatkowych 5 punktów za wygraną na Power Stage’u.

Toyota Yaris WRC | Rajd Chile

„To świetne uczucie być pierwszym zwycięzcą Rajdu Chile. To bardzo wymagająca impreza, w której trzeba było unikać błędów i jechać w pełnym skupieniu. Poprzednie rajdy kończyły się dla nas rozczarowaniami, więc cieszymy się, że tutaj zdobyliśmy komplet punktów i znów jesteśmy w grze o tytuł”– powiedział Tänak.

Dzięki wygranej estoński kierowca awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Liderem pozostaje Ogier, a na trzecie miejsce spadł Thierry Neuville.

„To fantastyczne zwycięstwo dla nas i Otta. Jechał świetnie przez cały weekend. Był najlepszym kierowcą, a kombinacja Tänak i Toyota Yaris WRC okazała się najskuteczniejsza w Chile” – powiedział Tommi Mäkinen. Gratulacje po zwycięstwie Tänaka przesłał też prezes Toyoty Akio Toyoda.

Kris Meeke i Jari-Matti Latvala zajęli dalsze lokaty. Brytyjczyk był 10., ale zdobył też dodatkowy punkt za Power Stage. Fin dojechał do mety jako 11., ale do klasyfikacji kierowców dopisał 3 punkty dzięki piątej lokacie na finałowym odcinku specjalnym.

„To był dla nas trudny rajd, ale cieszy nas to, że auto spisuje się dobrze w takich warunkach” – powiedział po rajdzie Latvala.

Toyota utrzymała drugą pozycję w klasyfikacji producentów. Co więcej, strata do lidera zmniejszyła się do 29 punktów.

Teraz Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się do Europy. Kolejną rundą WRC będzie Rajd Portugalii. Odbędzie się on w dniach 30 maja – 2 czerwca.

Toyota Yaris WRC | Rajd Chile
Wyniki Rajdu Chile:
1 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 h 15 min 53,8 s
2 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +23,1 s
3 Sebastien Loeb/Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC) +30,2 s
4 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +1 min 36,7 s
5 Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +3 min 15,6 s
6 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +3 min 45,4 s
7 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +4 min 39,0 s
8 Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) +7 min 52,5 s
9 Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 R5) +8 min 16,1 s
10 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +8 min 33,4 s
11 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +10 min 59,2 s

Dowiedz się więcej

Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC Zwycięski Rajd Turcji TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Niemiec TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Niemiec Ott Tänak pierwszy na mecie Yaris WRC 2018 Yaris WRC 2018 Dowiedz się więcej o sportowym modelu Toyoty Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Poznaj limitowaną edycję hot-hatcha Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Zespół Toyota Motor Poland-Simulang Zespół Toyota Motor Poland-Simulang wygrał Rajd Monte Carlo New Energy Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu