Całe podium Rajdu Niemiec dla Toyoty

Ott Tänak z wygraną w 10. rundzie sezonu WRC

26-08-2019

W Rajdzie Niemiec, 10. rundzie sezonu WRC, historyczne zwycięstwo odniósł zespół TOYOTA GAZOO Racing, zajmując całe podium. Zwycięzcą został Ott Tänak, który przewagę w klasyfikacji generalnej powiększył do 33 punktów.

Tänak w Rajdzie Niemiec prowadził niemal od startu do mety. Udało mu się uniknąć kosztownych błędów i ryzykownych manewrów. Największą przewagę nad głównymi rywalami zyskał na wyjątkowo trudnych odcinkach specjalnych Panzerplatte w sobotnie popołudnie. Było to już trzecie z rzędu zwycięstwo Estończyka w tej imprezie, a piąty triumf duetu Ott Tänak - Martin Järveoja w bieżącym sezonie WRC.

„To wspaniały wynik dla całego zespołu. Przed nami jeszcze cztery rajdy, musimy utrzymać koncentrację i dać z siebie wszystko. W WRC zwycięstwa nie przychodzą łatwo, co ten weekend potwierdził. Nie zawsze jesteśmy najszybsi, ale jedziemy równo, a to pozwoliło nam wygrać” – powiedział po wyścigu Ott Tänak.

Dwie pozostałe załogi TOYOTA GAZOO Racing również znalazły się na podium. Na drugim miejscu dojechał Kris Meeke z pilotem Sebastianem Marshallem. Trzecie miejsce zajął duet Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila, powtarzając tym samym swój wynik z Rajdu Finlandii. Na 10. miejscu i z 1 punktem do klasyfikacji generalnej rajd ukończył Takamoto Katsuta, który po raz pierwszy pojechał w mistrzostwach świata w Yarisie WRC.

Toyota zdobywa całe podium w Rajdzie Niemiec (WRC)

Trzy Toyoty na podium w 10. rundzie sezonu WRC to doskonały wynik, zwłaszcza na „domowej” imprezie japońskiego producenta. W leżącej nieopodal Kolonii mieści się bowiem siedziba Toyoty Motorsport GmbH, w której opracowano silnik do Yarisa WRC.

„To niesamowite, że mamy trzy auta na podium. Mieliśmy na to szansę już kilka razy w tym sezonie, ale dopiero tutaj nam się to udało. Mamy mocne auto, ale i nasi kierowcy potwierdzili swoje ponadprzeciętne umiejętności na jednych z najbardziej wymagających dróg. Jestem dumny z całego zespołu” – powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Toyota całe podium zdobyła jako pierwszy producent od czterech lat. Z kolei japońska marka na taki sukces czekała aż 23 lata. Gratulacje całemu zespołowi złożył Akio Toyoda, prezes firmy.

„Całe podium dla Toyoty to niesamowity widok. Czuję się fantastycznie. Dziękuję wszystkim za wspaniałą, zespołową postawę. To wyjątkowa ekipa” – powiedział Toyoda.

Toyota zdobywa całe podium w Rajdzie Niemiec (WRC)
Wyniki Rajdu Niemiec
  1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 h 15 min 29,8 s
  2. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +20,8 s
  3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +36,0 s
  4. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +58,5 s
  5. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 16,6 s
  6. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 46,2 s
  7. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +1 min 56,3 s
  8. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Citroën C3 WRC) +2 min 02,2 s
  9. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +6 min 22,2 s
  10. Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota Yaris WRC) +8 min 19,2 s

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing