Toyota zwycięża w Rajdzie Dakar

Pierwsza wygrana w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata

2019-01-18

41. Rajd Dakar wygrał Nasser Al-Attiyah zasiadający za sterami Toyoty Hilux. Dla japońskiej marki było to pierwsze zwycięstwo w najtrudniejszym terenowym rajdzie świata. Po triumfie w legendarnym wyścigu 24 godziny Le Mans oraz zdobyciu mistrzostwa świata WRC w kategorii producentów Toyota po raz kolejny potwierdza niezawodność swoich samochodów.

Samochody Toyoty w Rajdzie Dakar zajmowały wiodącą pozycję od początku wyścigu. Pierwszy etap wygrał Nasser Al-Attiyah pilotowany przez Mathieu Baumela. Po drugim etapie liderem została druga załoga TOYOTA GAZOO Racing South Africa – Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz. Po trzecim – liderem ponownie został Katarczyk. Przed ostatnim dniem Al-Attiyah miał tak wielką przewagę nad rywalami, że nie musiał już ryzykować. Linię mety przekroczył w asyście drugiej Toyoty Hilux prowadzonej przez De Villiersa, który zaczekał na niego na trasie 55 minut. Al-Attiyah wygrał Rajd Dakar po raz trzeci w karierze. Toyota triumfowała w klasyfikacji generalnej po raz pierwszy.

„Jestem przeszczęśliwy z powodu tej wygranej. To nie tylko mój sukces, ale i Toyoty oraz zespołu TOYOTA GAZOO Racing South Africa. Wszyscy pracowali bardzo ciężko przez tak wiele dni i naprawdę bardzo zasłużyli na ten sukces. Dziękuję, że mogłem poprowadzić ten samochód” – mówił po swoim zwycięstwie Al-Attiyah.

„Wygranie Rajdu Dakar nigdy nie jest łatwe. Jest tak wielu rywali i tegoroczna edycja nie była wyjątkiem. To znów był rollercoaster emocji. Obawialiśmy się tego, że rajd odbędzie się tylko w Peru, ale organizatorzy zrobili wszystko, byśmy tę edycję zapamiętali. To była najtrudniejsza impreza od dekady. Bardzo brakowało nam tej wygranej. Wreszcie to osiągnęliśmy” - powiedział dyrektor zespołu Glyn Hall.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy Toyota triumfowała w dwóch najtrudniejszych imprezach motorsportowych. Zwycięstwo w Rajdzie Dakar poprzedziła wygrana w legendarnym wyścigu 24 godziny Le Mans w czerwcu 2018 roku. W listopadzie 2018 roku Toyota zwyciężyła w klasyfikacji producentów w rajdowych mistrzostwach świata WRC.

Nasser Al-Attiyah w 41. edycji Rajdu Dakar zwyciężył z przewagą 46 minut nad Nanim Romą oraz blisko dwóch godzin nad Sebastienem Loebem. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie załogi w Toyotach Hilux. De Villiers i Von Zitzewitz z TOYOTA GAZOO Racing zajęli 9 lokatę, Ronana Chabota i Gillesa Pillota z zespołu Overdrive Toyota sklasyfikowano na 10 miejscu. Kolejny Hilux, w którym pilotem Litwina Benediktasa Vanagasa był Polak Sebastian Rozwadowski, uplasował się na miejscu 11. Trzecia ekipa TOYOTA GAZOO Racing SA – Bernhard ten Brinke/Xavier Panseri – imprezy nie ukończyła z powodu awarii skrzyni biegów na ósmym etapie.

Nie było to jedyne zwycięstwo Toyoty w tegorocznym Rajdzie Dakar. Oprócz wygranej w klasyfikacji generalnej auto japońskiej marki było najlepsze w klasie T2. Dwie pierwsze lokaty zajęły samochody zespołu Toyota Auto Body. Triumfowali Christian Lavieille i Jean-Pierre Garcin z przewagą blisko trzech godzin nad Akirą Miurą i Laurentem Litchleuchterem. Obie ekipy korzystały z Toyot Land Cruiser. Dla Toyota Auto Body był to szósty z rzędu triumf w swojej klasie.

W kategorii ciężarówek do 10 litrów po raz 10. z rzędu zwyciężył zespół Hino Team Sugawara w składzie Teruhito Sugawara – Katsumi Hamura.

„Co roku wielu zawodników wybiera do dakarowych zmagań samochody Toyoty. Podobnie było w tym roku – morderczą trasę 5000 dakarowych kilometrów pokonało wiele Hiluxów i Land Cruiserów. Chcę podziękować wszystkim zespołom, które wystartowały Toyotami, za ich ciężką pracę. W szczególności dziękuję za ich zwycięstwa Team Land Cruiser Toyota Auto Body, Hino Team Sugawara i TOYOTA GAZOO Racing South Africa oraz Nasserowi Al-Attiyah i Mathieu Baumelowi. Dzięki nim samochód Toyoty po raz pierwszy wygrał legendarny Rand Dakar” – skomentował Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Toyota Gazoo Racing
WYNIKI 41. RAJDU DAKAR:
1 Al Attiyah / Baumel (TOYOTA)
2 Roma / Haro (MINI) +46:42
3 Loeb / Elena (Peugeot) +01:54:18
4 Przygoński / Colsoul (MINI) +02:28:31
5 Despres / Cottret (MINI) +02:48:43
6 Prokop / Tomanek (Ford) +03:19:02
7 Al Rajhi / Gottschalk (MINI) +04:30:56
8 Garafulic / Palmeiro (MINI) +07:57:58
9 De Villiers / Von Zitzewitz (TOYOTA) +07:59:16
10 Chabot / Pillot (TOYOTA) +08:09:58
Najlepsze rezultaty TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Dakar:
2012 3. miejsce Giniel de Villiers
2013 2. miejsce Giniel de Villiers
2014 4. miejsce Giniel de Villiers
2015 2. miejsce Giniel de Villiers
2016 3. miejsce Giniel de Villiers
2017 5. miejsce Giniel de Villiers
2018 2. miejsce Nasser Al-Attiyah
2019 1. miejsce Nasser Al-Attiyah

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR Sportowa Toyota GR86 Sportowa Toyota GR86 Poznaj trzeci model spod znaku GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki