Podwójne zwycięstwo Toyoty w Le Mans

Buemi, Nakajima i Alonso z mistrzowskim tytułem w klasyfikacji kierowców

2019-06-17

87. edycję 24-godzinnego wyścigu w Le Mans wygrał zespół TOYOTA GAZOO Racing, który w tym wyścigu zdobył również drugie miejsce na podium. Była to ostatnia rundy mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych (WEC) w sezonie 2018/2019.

Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Fernando Alonso, którzy na zmianę zasiadali za kierownicą TS050 HYBRID z numerem ósmym, wygrali już po raz drugi. Przypieczętowali tym samym mistrzowskie tytuły w klasyfikacji kierowców. O 16,9 s pokonali kolegów z zespołu Mike’a Conwaya, Kamui Kobayashiego oraz José Maríę Lópeza w Toyocie z numerem siódmym. Rezultat ten nie oddaje wszakże tego, jak walka o zwycięstwo przebiegała na torze.

Przez większość rywalizacji prowadziło auto z numerem 7, które ruszało do rywalizacji z pole position. Po 12 godzinach obie Toyoty rozdzielało około 9 s. W końcowej fazie wyścigu przewaga TS050 HYBRID Conwaya, Kobayashiego i Lópeza zwiększyła się do 2 min – po tym, jak koledzy z drugiego auta stracili balans aerodynamiczny.

Na 367. okrążeniu w samochodzie z numerem 7 zeszło powietrze z koła. López zjechał do mechaników na wymianę koła, ale awaria czujnika ciśnienia powietrza sprawiła, że wymieniono niewłaściwą oponę. Argentyńczyk musiał zaliczyć kolejny postój. Tym razem wymieniono wszystkie cztery koła. Stracono jednak dość dużo czasu i na niespełna godzinę przed końcem na prowadzenie wysunęło się auto z numerem 8, które i zwyciężyło.

Toyota TS050 Hybrid

„Cieszę się, że po raz kolejny zapisaliśmy się na kartach historii Le Mans. Ale nie możemy być w pełni szczęśliwi, biorąc pod uwagę problem w samochodzie numer 7, który prowadził przez większość wyścigu. Przebita opona i awaria czujnika spowodowały ogromną stratę czasu. Widzimy, że możemy jeszcze wiele poprawić w samochodzie i w zespole” – powiedział Shigeki Tomoyama, prezes GAZOO Racing.

„Cały zespół cieszy się z drugiego zwycięstwa w Le Mans, ale wszystkim jest też przykro z powodu załogi auta z numerem 7, która zasłużyła na zwycięstwo. W najbliższych dniach sprawdzimy dokładnie, co było przyczyną usterki, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Jestem dumny z zespołu. Gratulację dla Kazukiego, Sébastiena i Fernando z okazji zdobycia tytułów mistrzowskich. To był dramatyczny koniec niesamowitego sezonu dla TOYOTA GAZOO Racing” – powiedział Hisatake Murata, prezes zespołu.

„To niesamowite uczucie wygrać Le Mans po raz drugi, ale to zwycięstwo przyszło niespodziewanie. Nie mieliśmy odpowiedniego tempa, by triumfować. Mieliśmy po prostu szczęście. Taki jest motorsport. Rozumiem, co przeżywają moi przyjaciele z drugiego auta. Zasłużyli na wygraną, ale los wybrał nas. Naszym celem było zdobycie mistrzowskich tytułów i cieszymy się, że to osiągnęliśmy” – powiedział Fernando Alonso, który jest drugim kierowcą w historii motorsportu z czterema tytułami mistrza świata w dwóch dyscyplinach. Dla Hiszpana był to ostatni wyścig w barwach TOYOTA GAZOO Racing. W przyszłym sezonie zastąpi go Nowozelandczyk Brendon Hartley.

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing