Toyota pozostaje w WEC

Zbuduje nowy supersamochód

2019-06-14

Toyota potwierdziła, że jej zespół – TOYOTA GAZOO Racing – pozostanie w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (WEC) i będzie się nadal ścigał po 2020 roku. Zaczną wówczas obowiązywać nowe przepisy w najwyższej kategorii. Wyścigowy prototyp Toyoty zostanie oparty o nowy model z linii GR Super Sport.

Automobile Club de l’Ouest (ACO), będący organizatorem WEC, ogłosił właśnie najnowszą specyfikację techniczną aut, które będą ze sobą rywalizować od 2020 roku. Opracowano ją przy udziale przedstawicieli producentów, w tym m.in. zespołu TOYOTA GAZOO Racing, zdobywcy mistrzostwa świata.

Toyota już wcześniej zapowiadała udział w kolejnym sezonie, który będzie ostatnim dla aut klasy LMP1 w obecnej specyfikacji. Teraz z kolei japoński producent ogłosił, że pozostanie w WEC, gdy w życie wejdą nowe regulacje. Stanie się to jesienią 2020 roku.

„Z przyjemnością potwierdzam, że TOYOTA GAZOO Racing będzie dalej brać udział w wyścigach długodystansowych. Dziękuję ACO oraz FIA za efekty prac nad regulaminem, który daje szansę na nową złotą erę w wyścigach długodystansowych, z kilkoma producentami walczącymi o triumfy w Le Mans i WEC” – powiedział Shigeki Tomoyama, prezes GAZOO Racing.

TOYOTA GAZOO Racing w sezonie 2020-2021 wystawi nowy prototyp z napędem hybrydowym oparty o samochód z linii GR Super Sport. W centrach technologicznych marki – w Toyota City Higashi-Fuji oraz Kolonii – trwają intensywne prace projektowe i rozwojowe zarówno nad autem cywilnym, jak i wyścigowym.

„Dla TOYOTA GAZOO Racing ta nowa era jest wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności w rywalizacji z najlepszymi z najlepszych nie tylko jako zespół wyścigowy, ale też jako producent samochodów sportowych” – dodał Tomoyama.

Nowy samochód wyścigowy Toyoty na testy torowe wyjedzie już w przyszłym roku, a więc na długo przed rozpoczęciem sezonu 2020-2021. Jego nazwa oraz szczegóły dotyczące auta drogowego z linii GR Super Sport zostaną ujawnione w późniejszym terminie.

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing