Ott Tänak i Toyota Yaris WRC ponownie triumfują

Drugie zwycięstwo z rzędu

2019-06-03

Estończyk Ott Tänak zwyciężył w Rajdzie Portugalii. Było to jego trzecie w sezonie (a drugie z rzędu) zwycięstwo w mistrzostwach świata WRC. W ten sposób Tänak umocnił się na drugiej pozycji w klasyfikacji kierowców.

Liczący ponad 300 km Rajd Portugalii był wymagającym sprawdzianem zarówno dla załóg, jak i samochodów. W piątek ścigano się na trasach, na których aut WRC nie było od blisko dwóch dekad. W sobotę i niedzielę kierowcy jechali już po dobrze sobie znanych drogach. Rywalizację kończył tzw. Power Stage ze słyną hopą Fafe.

Tänak objął prowadzenie już na trzecim odcinku specjalnym. Systematycznie powiększał przewagę, a następnie spokojnie kontrolował tempo. W efekcie dowiózł wygraną do mety, zdobywając trzy dodatkowe punkty na ostatnim odcinku specjalnym rajdu.

Dla estońskiego kierowcy zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT to bardzo ważna wygrana w kontekście walki o tytuł mistrza świata. Tänak przed kolejnym wyścigiem ma tylko dwa punkty straty do lidera – Sebastiena Ogiera.

Toyota Gazoo Racing : Rajd Portugalii 2019 : Ott Tänak

„To wspaniałe uczucie znów stanąć na najwyższym stopniu podium, bo żadne inne zwycięstwo nie przyszło mi tak trudno. Mimo naszej pozycji startowej jechaliśmy bardzo dobrym tempem od samego początku. Starałem się jechać ostrożnie, bo było wiele zdradliwych miejsc, ale udało nam się powiększyć przewagę. Walka o mistrzostwo świata jest bardzo zacięta, ale przed Rajdem Sardynii jesteśmy w dobrej sytuacji” – powiedział Tänak.

„To wspaniałe zwycięstwo dla Otta i zespołu. Od samego początku pokazał, jak jest mocny, mimo niekorzystnej pozycji startowej i jazdy w trudnych warunkach. Z Martinem wykonali kawał dobrej roboty. Inne nasze załogi pokazały, że mają tempo, by bić się o zwycięstwo. Jari-Matti Latvala miał awarię w sobotę, Kris Meeke popełnił drobny błąd, który okazał się bardzo kosztowny. W obu mistrzowskich klasyfikacjach jesteśmy w dobrej sytuacji i z pewnością siebie podchodzimy do kolejnych rajdów” – skomentował Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Matti Latvala ukończył Rajd Portugalii na siódmym miejscu. Szansę na walkę o zwycięstwo odebrała mu awaria zawieszenia.

„Cieszę się, że wspięliśmy się na siódmą pozycję i zdobyliśmy punkty dla zespołu. Ze swojego wyniku nie jestem zadowolony, bo widziałem, na co mnie stać” – podsumował swoje zmagania Latvala.

Toyota Gazoo Racing : Rajd Portugalii 2019

„W prawym zakręcie na Power Stage’u w trawie ukryty był korzeń, którego nie miałem w opisie. Ściąłem zakręt, choć nie powinienem. To mój błąd. Jest mi przykro, że zawiedliśmy zespół, mając szansę na jeszcze lepszy wynik” – mówił Kris Meeke, który urwał koło i rajdu nie ukończył.

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się teraz na Sardynię. Ósma runda sezonu odbędzie się tu w dniach 13-16 czerwca.

Wyniki Rajdu Portugalii:

1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 h 20 min 22,8 s
2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +15,9 s
3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +57,1 s
4. Teemu Suninen/Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) +2 min 41,5 s
5. Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +7 min 08,3 s
6. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5 Evo) +10 min 34,2 s
7. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +11 min 28,2 s
8. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5 Evo) +11 min 41,9 s
9. Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Skoda Fabia R5) +12 min 46,3 s
10. Emil Bergkvist/Patrik Barth (Ford Fiesta R5) +14 min 28,4 s
Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) - nie ukończyli

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing