Toyota i Panasonic
na igrzyskach w Tokio

Innowacyjne technologie

2019-03-22

Ruszył Tokyo 2020 Robot Project. Jest to program komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Ma on sprawić (podobnie jak wiele innych projektów komitetu), że zmagania sportowców w japońskiej stolicy przejdą do historii jako najbardziej innowacyjne. W projekt zaangażowali się takie firmy, jak są Toyota i Panasonic.

Toyota dostarczy m.in. roboty z serii Human Support Robot i Delivery Support Robot. Pozwolą one uczestniczyć w wydarzeniach na stadionach olimpijskich wszystkim widzom – bez względu na stopień sprawności. Widzom na wózkach inwalidzkich będą one przynosiły jedzenie i inne produkty. Niewidomych kibiców będą prowadziły do ich miejsc oraz udzielały informacji.

Tokyo 2020 Robot Project

Egzoszkielety robotyczne Power Assist Suits firmy Panasonic będą wykorzystywane na zapleczach i w miasteczkach olimpijskich. Będą one wspierały ludzi w pracy fizycznej. Pomogą m.in. w rozładowywaniu ciężkich pakunków, w odbieraniu odpadów czy obsłudze bagaży na lotniskach.

Tokyo 2020 Robot Project

Wykorzystanie robotów podczas Igrzysk pozwoli zademonstrować ich potencjał jako urządzeń pomagających w codziennym życiu.

Tokyo 2020 Robot Project powstał przy wsparciu japońskiego rządu, władz Tokio, komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz firm Toyota i Panasonic. Aktywny udział w projekcie biorą m.in. Hirohisa Hirukawa, dyrektor Robot Innovation Research Center w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Tomomasa Sato, prezes World Robot Summit Executive Committee i profesor Uniwersytetu w Tokio, oraz Masashi Sugiyama, dyrektor RIKEN Center for Advanced Intelligence Project i profesor Uniwersytetu w Tokio.

Tokyo 2020 Robot Project

Igrzyska w Tokio 2020 to dla nas wyjątkowa okazja do zaprezentowania japońskich technologii robotycznych. Skupimy się nie tylko na ich pokazaniu, ale także na tym, by szeroka publiczność mogła się zapoznać z ich szerokimi zastosowaniami w codziennym życiu.

Hirohisa Hirukawa, lider Tokyo 2020 Robot Project

Toyota chce zapewnić każdemu swobodę poruszania się, do czego przyczyni się zarówno nasze zaangażowanie w Igrzyska, jak i wiele innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez naszą firmę, w tym także roboty. Urządzenia te pomogą widzom na wózkach inwalidzkich bez ograniczeń oglądać zawody, chłonąć atmosferę na stadionach i przeżywać emocje z kibicowania.

Nobuhiko Koga, szef Frontier Research Center Toyoty

Tokyo 2020 Robot Project