Marc Coma pilotem Fernando Alonso w Toyocie Hilux

Pierwszy wspólny start – w rajdzie Lichtenburg 400

2019-09-13

Do Fernando Alonso przygotowującego się wraz z zespołem TOYOTA GAZOO Racing do startu w Rajdzie Dakar dołączył Marc Coma. Pięciokrotny zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii motocykli oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM zajmie miejsce pilota. Po raz pierwszy wystartują wspólnie podczas rajdu Lichtenburg 400 w RPA.

„Jesteśmy zachwyceni tym, że Marc i Fernando jeżdżą razem. Ich doświadczenia w motorsporcie są imponujące. Od samego początku jesteśmy pod wrażeniem błyskawicznych i ogromnych postępów w nowym dla nich Hiluxie. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że program treningowy będzie intensywny, ale Fernando i Marc bardzo szybko złapali wspólny język. Dzięki temu byliśmy w stanie podwoić dystans podczas testów na początku września w Polsce” – powiedział Glyn Hall, szef TOYOTA GAZOO Racing South Africa.

42-letni Coma po raz pierwszy Rajdzie Dakar wystartował w 2002 roku, gdy rywalizacja toczyła się jeszcze na drogach i bezdrożach Afryki. Przez blisko dwie dekady rywalizował jako zawodnik, pięć razy wygrywając Rajd Dakar na motocyklu. Od 2015 roku był związany z tą imprezą jako dyrektor sportowy.

„Jestem szczęśliwy i dumny z tego, że mogę być częścią tego zespołu i dzielić się swoimi rajdowym doświadczeniem z Fernando. Choć spędziłem w cross-country wiele lat, to dla mnie nowe wyzwanie. Nie spodziewałem się, że będę uczył się roli pilota w Toyocie Hilux.

Jestem podekscytowany tym wyzwaniem, bo wiem, że mogę wiele wnieść do zespołu TOYOTA GAZOO Racing i będę dawał z siebie wszystko. Współpraca z Fernando układa się wyśmienicie. Widzę jak metodycznie podchodzi do rajdów cross-country. Bardzo szybko dostosowuje swój styl jazdy to Hiluxa. Postępy widać nie z dnia na dzień, ale z przejazdu na przejazd” – podsumował okres przygotowań do startów Coma.

TOYOTA GAZOO Racing | Marc Coma pilotem Fernando Alonso

Fernando Alonso również ma za sobą fenomenalną karierę na torach wyścigowych. Jest dwukrotnym zwycięzcą wyścigu 24h Le Mans, mistrzem świata w wyścigach długodystansowych i dwukrotnym mistrzem świata F1.

Zarówno dla Alonso, jak i jego pilota wspólna jazda będzie swego rodzaju wyzwaniem – Fernando stawia pierwsze kroki w rajdach terenowych, Marc pierwszy raz pojedzie jako pilot w samochodzie.

„Współpraca z Markiem układa się fantastycznie. Tak wiele się od niego już nauczyłem. Ma niesamowitą wiedzę i doświadczenie. W rajdach cross-country, gdzie prowadzisz auto przez kilkaset kilometrów każdego dnia, bardzo ważne jest, by mieć aucie osobę, z którą czujesz się komfortowo. Dogadujemy się z Markiem bardzo dobrze i w aucie stanowimy jedność” – podkreślił Alonso.

Marc Coma pilotem Fernando Alonso w Toyocie Hilux

Zespół TOYOTA GAZOO Racing zdecydował, że Alonso i Coma wezmą udział w rajdzie Lichtenburg 400, piątej rundzie South African Cross Country Series. Odbędzie się ona w dniach 13-14 września w RPA. Początkowo zawodnicy mieli jechać bez pomiaru czasu, ostatecznie jednak zmieniono decyzję.

„Ich jazda podczas odcinka testowego rajdu Lichtenburg 400 wywarła na nas tak wielkie wrażenie, że zdecydowaliśmy się zgłosić ich do rywalizacji. To będzie ich wspólny debiut w rajdzie cross-country, więc będzie to świetna okazja, by nauczyć się jazdy w kurzu za innymi załogami” - mówi Hall.

Trasa rajdu Lichtenburg 400 prowadzi przez bardzo zróżnicowany teren. Odcinki specjalne są mieszanką prób technicznych i otwartych sekcji. Start i meta zlokalizowane są na terenie kompleksu Lichtenburg Showgrounds.

„Nie mogę się już doczekać sprawdzianu w rywalizacji. Będzie to się różniło od dotychczasowych testów. To będzie ciekawe wyzwanie i szansa na nowe doświadczenia za kierownicą Hiluxa” – stwierdził Alonso.

Dowiedz się więcej

Fernando Alonso za kierownicą Toyoty Hilux Fernando Alonso za kierownicą Toyoty Hilux Nowe doświadczenia Zespół TOYOTA GAZOO Racing w legendarnym Rajdzie Dakar Zespół TOYOTA GAZOO Racing w legendarnym Rajdzie Dakar Sprawdź Toyota na mecie Rajdu Dakar 2018 Toyota na mecie Rajdu Dakar 2018 Przeczytaj więcej o naszych sukcesach PROACE CITY – liderem segmentu PROACE CITY – liderem segmentu Rośnie sprzedaż dostawczych modeli Toyoty World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota zyskuje na rynku aut użytkowych Toyota zyskuje na rynku aut użytkowych Hilux – liderem segmentu Toyota Hilux po faceliftingu Toyota Hilux po faceliftingu Sprawdź wyposażenie i silniki