Elektryczne pojazdy APM Toyoty wesprą organizację Igrzysk w Tokio

Większa mobilność i bezpieczeństwo

2019-07-19

Na Igrzyska Olimpijskie w Tokio Toyota opracowała specjalne elektryczne pojazdy APM. Zapewnią one tzw. transport ostatniej mili, a także pomoc w nagłych sytuacjach.

Toyota jest światowym partnerem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Dąży do tego, by zapewnić ludziom jak największą swobodę poruszania się, zgodnie z ideą mobilności dla wszystkich.

Chcąc usprawnić organizację Igrzysk w Tokio w 2020, Toyota opracowała pojazdy APM (Accessible People Mover). Posłużą do transportu zawodników i pracowników obsługi, a także kibiców o różnym stopniu sprawności, osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodzin z małymi dziećmi. Część floty APM zostanie przystosowana do niesienia pomocy.

W czasie Igrzysk około 200 elektrycznych pojazdów Toyoty będzie transportowało widzów i pracowników obsługi pomiędzy poszczególnymi miejscami, w tym obiektami sportowymi czy Wioską Olimpijską.

Toyota - Pojazdy APM
Główne zalety pojazdów APM
 1. Podstawowy model APM – przeznaczony do transportu na tzw. ostatniej mili

  • Pojazd elektryczny na baterie (BEV) doskonale się sprawdza na krótkich dystansach pokonywanych z niewielką prędkością – odpowiedni do transportu widzów i obsługi podczas imprez masowych.
  • Przeznaczony do użytku wszystkich uczestników Igrzysk Olimpijskich –zawodników, pracowników obsługi, kibiców, w tym osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodzin z małymi dziećmi.
  • Pojazd jest wyposażony w trzy rzędy siedzeń: w pierwszym znajduje się fotel kierowcy, w drugim mieszczą się trzy osoby, zaś w trzecim – dwie osoby. Środkowa kanapa może zostać złożona, by umożliwić przewóz pasażera na wózku inwalidzkim.
  • Miejsce kierowcy zostało usytuowane dość wysoko i centralnie. Ma to ułatwić prowadzącemu pojazd kontakt z pasażerami i reagowanie na ich indywidualne potrzeby podczas wsiadania i wysiadania.
  • Siedzenia dla pasażerów są dostępne z obu stron. Pojazd został dostosowany do potrzeb osób o różnym stopniu sprawności. Wyposażono go m.in.: w relingi bezpieczeństwa, uchwyty do przypinania wózków inwalidzkich, rampy ułatwiające wjazd do wnętrza.
 1. Wersja ratunkowa modelu APM – przeznaczona do udzielania pomocy podczas Igrzysk

  • Model APM można przystosować do udzielania pomocy medycznej. Będzie on standardowo wyposażony w specjalnie przystosowane nosze odpowiednie mocowania.
  • We wnętrzu będą specjalne miejsca przeznaczone dla ratowników medycznych.
Specyfikacja APM (Accessible People Mover)
Model Podstawowy model Wersja ratunkowa
Liczba osób Kierowca + 5 pasażerów
Kierowca + 1 pasażer na wózku inwalidzkim + 2 pasażerów
Kierowca + 2 ratowników + 1 osoba potrzebująca pomocy
Wymiary (m) Długość: około 3,9
Szerokość: około 1,6
Wysokość: około 2,0
Zasięg (km) 100
Minimalny promień skrętu (m) 4,8
Maksymalna prędkość(km/h) 19

Dowiedz się więcej

Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej Wodór jako paliwo doskonałe Wodór jako paliwo doskonałe Odkryj innowacyjną technologię Toyoty Technologia wodorowa Technologia wodorowa Poznaj modele koncepcyjne Toyoty 2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż