Podwójne zwycięstwo zespołu Toyota GAZOO Racing w Spa-Francorchamps

FIA WEC 2018-19

2018-05-07

Zespół TOYOTA GAZOO Racing we wspaniałym stylu rozpoczął sezon FIA WEC 2018-19, zajmując pierwsze i drugie miejsce w 6-godzinnym wyścigu na torze Spa-Francorchamps.

Zwyciężyła załoga Toyoty TS050 Hybrid #8 w składzie: Sébastien Buemi i Kazuki Nakajima i Fernando Alonso. Dla Buemiego i Nakajimy było to już drugie z rzędu zwycięstwo na tym torze, natomiast dla Alonso był to debiut w serii FIA World Endurance Championship, choć sam tor w Spa hiszpańskiemu kierowcy był doskonale znany. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł on tu już 18 lat temu podczas International Formula 3000.

Drugie miejsce w wyścigu zajęła załoga Toyoty TS050 Hybrid #7: Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López, która ustąpiła zwycięzcom tylko o 1,444 s.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid

W ten sposób Toyota odniosła już swoje siedemnaste zwycięstwo w wyścigach FIA WEC, trzecie na torze Spa oraz czwarte z rzędu. Na starcie wyścigu w Le Mans TOYOTA GAZOO Racing stanie jako lider klasyfikacji producentów i kierowców. Pierwszy w tym sezonie 24-godzinny wyścig w Le Mans odbędzie się w dniach 16-17 czerwca br., drugi – w czerwcu 2019 r.

Wyścig w Spa z pole position rozpoczął Sébastien Buemi startujący Toyotą #8. Stopniowo zwiększał on swoją przewagę nad zespołem Rebellion Racing i przed pierwszym pit stopem wynosiła ona już ponad 30 s. Na początku drugiej godziny wyścigu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, co sprawiło, że przewaga ta zmalała.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid

Po zmianie kierowców za kierownicą zasiadł Fernando Alonso. Jego głównym celem była obrona pozycji lidera. Udało mu się to po serii widowiskowych wyminięć samochodów klasy GT. Szybką jazdę przerwało ponowne pojawienie się samochodu bezpieczeństwa. Po wznowieniu rywalizacji Alonso ponownie wypracował znaczną przewagę nad rywalami, a następnie przekazał kierownicę Kazukiemu Nakajimie.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid

Załoga TS050 Hybrid #7 również robiła systematyczne postępy i drugą połowę wyścigu rozpoczęła na drugim miejscu, około minutę za jadącym na czele stawki TS050 Hybrid #8. W ciągu ostatniej godziny dystans między samochodami Toyoty znacząco się zmniejszył. Na pierwszej pozycji wyścig ukończył Fernando Alonso w samochodzie #8, tuż za nim znalazł się Mike Conway w #7.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid

„Jestem zachwycony naszym rezultatem. Cały weekend był wspaniały, jeśli chodzi o wyniki zespołu. Mamy za sobą długie przygotowania, w tym testy zimą i dużo pracy w warsztacie. W tej rundzie daliśmy z siebie wszystko. Bardzo się cieszę ze swojego pierwszego zwycięstwa w wyścigu długodystansowym. Sébastien i Kazuki ułatwili mi zadanie i za to im dziękuję” – powiedział Fernando Alonso.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid

„Wszyscy bardzo się cieszymy z takiego początku sezonu. Ja i Kazuki po raz pierwszy startowaliśmy z Fernando, dlatego zależało nam, żeby wszystko się udało. Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem w czasie krótkiego, 6-godzinnego wyścigu aż tyle razy na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Z tego powodu kilka razy straciliśmy naszą przewagę. Ale skończyło się dobrze i chcę podziękować całemu zespołowi za ciężką pracę. To była rozgrzewka przed Le Mans – następna runda będzie bardzo ważna” – dodał Sébastien Buemi.

TOYOTA GAZOO Racing - TS050 Hybrid
Statystyki

TS050 HYBRID #8 (Sébastien Buemi, Fernando Alonso, Kazuki Nakajima)
1. miejsce, 163 okrążenia, 9 pit stopów, najszybsze okrążenie: 1 min 57,805 s

TS050 HYBRID #7 (Mike Conway, Kamui Kobayashi, José María López)
2. miejsce, 163 okrążenia, 8 pit stopów, najszybsze okrążenie: 1 min 57,442 s

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing