Toyota rozpoczyna drugi sezon w WRC

Rajd Monte Carlo coraz bliżej

2018-01-24

Nowa ekipa kierowców TOYOTA GAZOO Racing jest w pełni przygotowana na ogromne wyzwanie, jakim jest Rajd Monte Carlo. W ubiegłym roku Jari-Matti Latvala i Ott Tänak stanęli na podium pierwszej rundy WRC. Czy w tej edycji uda im się powtórzyć ten sukces, okaże się już w najbliższą niedzielę.

Pierwsza runda WRC jest znana ze zmiennej pogody i szybko zmieniających się warunków – od suchego asfaltu po śnieg i lód. To powoduje, że wybór opon jest szczególnie trudny i może zdecydować o sukcesie. Podobnie jak skuteczność ekipy informującej na bieżąco kierowcę i pilota o warunkach na drodze przed nimi.

Rajd Monte Carlo rozpoczyna się na Place du Casino w Monako, po czym jeszcze w czwartek wieczorem kierowcy wystartują w dwóch odcinkach specjalnych. Będzie to wymagający początek sezonu. Piątek będzie najdłuższym dniem rajdu. Do przejechania kierowcy będą mieli 150 km OS-ów na trzech trasach, które pokonają po dwa razy. Po pięciu odcinkach specjalnych w sobotę rajd powróci do Monako przed czterema ostatnimi próbami w niedzielę, do których należą dwie przeprawy przez słynną przełęcz Col de Turini.

TOYOTA GAZOO Racing WRT : Yaris WRC

„Wiele się nauczyliśmy w czasie naszego pierwszego sezonu. Dowiedzieliśmy się, w jakich obszarach musimy się rozwinąć i jesteśmy gotowi na kolejny rok. Sądzę, że będziemy bardzo konkurencyjni. Mamy bardzo dobrych kierowców – wszyscy wygrywaliśmy rundy w ubiegłym sezonie, a kiedy każdy walczy o zwycięstwo, służy to zespołowi. W poprzedniej edycji Rajdu Monte Carlo uzyskaliśmy bardzo dobry wynik, kiedy zająłem drugie miejsce za kierownicą debiutującego Yarisa WRC. Zależy nam, żeby pokonać cały rajd bez problemów, ale chcemy także uzyskać dobrą prędkość” – skomentował Jari-Matti Latvala, kierowca Yarisa WRC nr 7.

„Jestem bardzo podekscytowany przed moim pierwszym startem z TOYOTA GAZOO Racing. W zeszłym roku zespół wykonał świetną robotę – choć to był ich pierwszy sezon, od razu stali się poważną konkurencją. Widzę z teamie Toyoty ogromny potencjał, dlatego musiałem się upewnić, że będę do niego należał w nadchodzących latach.

Nasz cel jest jeden – tytuł mistrza. Dopiero przyzwyczajam się do nowej ekipy, ale zostałem bardzo dobrze przyjęty, a przygotowania poszły świetnie. W Monte Carlo przekonamy się, jak wypadamy na tle innych załóg. To jedno z największych wyzwań w kalendarzu. Trudno przewidzieć, co nas tam czeka – śnieg czy lód, mokra nawierzchnia czy sucha” – dodał Ott Tänak, kierowca Yarisa WRC nr 8.

Rok Jari-Matti Latvala Ott Tänak Esapekka Lappi
2017 2 3 -
2016 nie ukończył 7 9
2015 2 18 -
2014 5 - -
2013 nie ukończył - nie ukończył
2012 nie ukończył 8 -
TOYOTA GAZOO Racing WRT : Jari-Matti Latvala
TOYOTA GAZOO Racing WRT : Esapekka Lappi
TOYOTA GAZOO Racing WRT : Ott Tänak

Nowy sezon WRC, drugi w historii zespołu TOYOTA GAZOO Racing, rozpoczyna się w czwartek 25 stycznia rajdem Monte Carlo. Wyniki 86. edycji najsłynniejszego rajdu samochodowego świata poznamy w niedzielę 28 stycznia.

O zwycięstwo będzie walczyło 3 kierowców Yarisa WRC – Jari-Matti Latvala, który w ubiegłym roku zajął w Monte Carlo 2. miejsce i wygrał Rajd Szwecji, Ott Tänak, zwycięzca dwóch rajdów w zeszłorocznym sezonie, oraz debiutujący rok temu Esapekka Lappi, który wywołał sensację, kiedy jako pierwszy dojechał do mety Rajdu Finlandii. Wszyscy kierowcy Toyoty chcą pójść w ślady dyrektora zespołu, Tommiego Mäkinena, który czterokrotnie został mistrzem WRC i cztery razy wygrał Rajd Monte Carlo.

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing