Toyota wygrywa Rajd Finlandii

Ott Tänak z TOYOTA GAZOO Racing WRT na najwyższym podium

2018-07-30

Tegoroczny Rajd Finlandii należał do zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT. Pierwsze miejsce w świetnym stylu zdobył Ott Tänak, uzyskując najlepszy czas w 12 OS-ach. Z kolei Jari-Matti Latvala wywalczył trzecie miejsce, co dało Toyocie podwójne podium.

Cały Rajd Finlandii toczył się pod dyktando Toyoty. W każdym z czterech etapów prowadził Ott Tänak, ostatni dzień rozpoczynając z przewagą 39 sekund nad resztą stawki. Power Stage – finałowy odcinek Ruuhimäki był jego dwunastym wygranym OS-em, dzięki czemu zdobył dodatkowe pięć punktów. Końcowa przewaga Estończka nad drugim zawodnikiem wyniosła 32,7 s.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Na doskonały wynik Toyoty wływ mieli także dwaj inni zawodnicy zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT – Jari-Matti Latvala i Esapekka Lappi. Wygrywając po trzy odcinki specjalne, wynik Toyoty powiększył się do 18 spośród 23 OS-ów całego rajdu. Latvala zameldował się na mecie jako trzeci z całej stawki – zaledwie 2,8 s za rywalem. Lappi ukończył sobotni etap na czwartym miejscu, jednak niedzielny wypadek zmusił go do rezygnacji z dalszej rywalizacji.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Klasyfikacja generalna Rajdowych Mistrzostw Świata po fińskiej rundzie WRC prezentuje się niezwykle okazale dla całego zespołu. Ott Tänak zajmuje obecnie trzecie miejsce, Esapekka Lappi – czwarte, zaś Jari-Matti Latvala jest siódmy. TOYOTA GAZOO Racing znajduje się w tabeli na trzecim miejscu, tracąc zaledwie 1 punkt do drugiego miejsca i 27 punktów do lidera.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Tak udział w Rajdzie Finlandii skomentował Ott Tänak:„To był doskonały weekend. Wszystko poszło tak, jak planowałem. W piątek włożyliśmy dużo pracy, aby wywalczyć sobie pozycję lidera, zaś w następnych dniach skupiliśmy się na zwiększaniu naszej przewagi. Otrzymaliśmy od zespołu ogromne wsparcie i świetne przygotowanie. Kiedy cały zespół jest zgrany, osiąganie tak dobrych wyników jest możliwe. Wygrana w Finlandii to coś wyjątkowego, tym bardziej że ja i cały zespół uważamy go za nasz macierzysty rajd. Taki sukces przy wsparciu naszych fanów jest niesamowity”.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Wyniki Rajdu Finlandii
1 Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2h35m18,1s
2 Mads Ostberg / Torstein Eriksen (Citroen C3 WRC) +32,7s
3 Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +35,5s
4 Hayden Paddon / Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m35,6s
5 Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2m15,0s
6 Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2m19,2s
7 Elfyn Evans / Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +2m29,5s
8 Craig Breen / Scott Martin (Citroen C3 WRC) +3m08,4s
9 Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +3m51,8s
10 Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +8m37,4s
Esapekka Lappi / Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) nie ukończył.

Wyniki producentów w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 8 rundach:
1 Hyundai Motorsport 228
2 M-Sport World Rally Team 202
3 TOYOTA GAZOO Racing WRT 201
4 Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 153
Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak
Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Rusza nowy sezon WEC 2019/2020 Rusza nowy sezon WEC 2019/2020 Dowiedz się więcej o startach Toyoty TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Finlandii TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Finlandii Zawalczy o powtórne trofeum Toyota Supra powraca Toyota Supra powraca Sprawdź, gdzie debiutuje prototyp modelu Podwójne podium Toyoty w Rajdzie Monte Carlo Podwójne podium Toyoty w Rajdzie Monte Carlo Dowiedz się więcej Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego