Polska fabryka Toyoty rozpoczyna produkcję przekładni hybrydowych

Wałbrzych kluczowym centrum produkcyjnym komponentów do hybryd

2018-10-30

Polska fabryka Toyoty rozpoczyna produkcję przekładni hybrydowych Wałbrzych kluczowym centrum produkcyjnym komponentów do hybryd W fabryce Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu już wkrótce rozpocznie się  produkcja przekładni do napędu hybrydowego. Będzie to pierwszy poza Azją zakład, w którym będą powstawać komponenty do układów hybrydowych.

Wyprodukowane w fabryce Toyoty w Wałbrzychu przekładnie do napędu hybrydowego 4. generacji będą montowane w modelach przeznaczonych na rynek europejski – w nowej Corolli Hybrid i Toyocie C-HR Hybrid. Nowa linia produkcyjna będzie pierwszym etapem kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej i architektury TNGA (Toyota New Global Architecture) do polskich fabryk.

Kluczowy element technologii hybrydowej

TMMP w Wałbrzychu będzie pierwszym zakładem Toyoty poza Azją (i drugim poza Japonią) produkującym zaawansowane technologicznie przekładnie hybrydowe. Są one kluczowym elementem napędu hybrydowego – flagowej technologii Toyoty, która koordynuje współdziałanie motoru elektrycznego i silnika spalinowego.

Polska fabryka Toyoty :: Wałbrzych

„W 2000 roku, wraz z premierą pierwszego modelu hybrydowego, postawiliśmy pierwszy krok na drodze do elektryfikacji samochodów w Europie. Obecnie prawie co drugi samochód opuszczający nasze salony to auto hybrydowe, a sprzedaż hybryd nieustannie rośnie. Technologia hybrydowa to nasz główny wyróżnik. To element naszej ambitnej globalnej strategii elektromobilności, która zakłada, że do 2030 roku osiągniemy roczną sprzedaż na świecie ponad 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów, w tym milion aut bezemisyjnych. Stały wzrost sprzedaży hybryd w Europie pozwala nam zwiększyć lokalną produkcję komponentów do napędów hybrydowych” – podkreślił dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Polska fabryka Toyoty :: Wałbrzych
Strategia Toyoty w Polsce i na świecie

Główną strategią Toyoty jest produkowanie blisko miejsca sprzedaży, o ile spełnione są warunki konkurencyjności. Przed 2 laty fabryki Toyoty w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach połączyły się w jedno przedsiębiorstwo. Wzmocniło to możliwości produkcyjne zakładów w Polsce i zwiększyło konkurencyjność TMMP.

„Wprowadzenie technologii produkcji przekładni hybrydowej do TMMP jako pierwszej fabryki poza Azją to dla nas ogromne wyróżnienie i wyraz ogromnego zaufania, jakim władze koncernu darzą polskie fabryki Toyoty. To pokazuje potencjał naszych pracowników oraz konkurencyjność całej organizacji” – powiedział Eiji Takeichi, prezes TMMP.

Nowa linia produkcyjna, na której powstają przekładnie do napędu hybrydowego, kosztowała 288 mln zł. Szacuje się, że w najbliższych latach całkowity poziom inwestycji w polskie fabryki Toyoty wyniesie ponad 4,5 mld zł.

Inwestycja ta to również nowe miejsca pracy. Do roku 2020 poziom zatrudnienia w zakładach TMMP wzrośnie o prawie 600 osób – do łącznej liczby ponad 2500 pracowników. Obecnie trwają intensywne działania rekrutacyjne do obu fabryk Toyoty w Polsce: w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Polska fabryka Toyoty :: Wałbrzych
Toyota liderem elektromobilności w Polsce

Nowa linia produkcyjna Toyoty stanowi ważny wkład w rozwój elektromobilności w Polsce. Produkowana w Wałbrzychu przekładnia jest kluczowym elementem nowoczesnych napędów hybrydowych, które zapewniają autom Toyoty pokonywanie ponad 50% dystansu w mieście wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego (dane na podstawie niezależnych badań przeprowadzonych m.in. przez Uniwersytet Rzymski oraz Politechnikę Krakowską). Pozwala to znacznie ograniczyć emisję spalin, wpisując się w ogólną strategię marki, którą oddaje hasło: „Stop smog. Go hybrid”.

Polska fabryka Toyoty :: Wałbrzych

„Biorąc pod uwagę realia rynkowe dotyczące samochodów elektrycznych, tj. bariery zasięgu, infrastruktury i czasu ładowania, a przede wszystkim ceny, hybrydy będą stanowiły w najbliższych latach realną i dostępną alternatywę dla samochodów z napędem konwencjonalnym. Samochody hybrydowe to doskonały kompromis pozwalający na istotne zmniejszenie emisji tlenków azotu i cząstek stałych, zmniejszając ryzyko zachorowalności m.in. na choroby płuc”– powiedział Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Hybrydy to ważne ogniwo w procesie dochodzenia Toyoty do aut zeroemisyjnych. W mieście hybrydy to auta półelektryczne, które gwarantują drastyczną redukcję emisji spalin. Stanowią dziś pokaźną część rynku w Polsce – ich roczna sprzedaż w tym roku szacowana jest na około 20 tys. egzemplarzy. Dopracowywana od ponad 20 lat technologia produkcji pozwala oferować je w cenach zbliżonych do wersji konwencjonalnych.

Polska fabryka Toyoty :: Wałbrzych
Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP w Polsce posiada 2 zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. W fabryce w Wałbrzychu – obok nowych przekładni do napędów hybrydowych – produkowane są także 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej roczne możliwości produkcyjne sięgają 371 tys. silników i 720 tys. skrzyń biegów do samochodów z napędem konwencjonalnym. Z kolei nowa linia produkcyjna może wytwarzać 180 tys. przekładni w ciągu roku.

Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe o pojemności 1,5 l, a także silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l oraz 2,2 l. Jego roczne zdolności produkcyjne wynoszą 180 tys. jednostek napędowych. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników 2,0 l i 1,5 l zaprojektowanych w technologii TNGA, możliwości fabryki wzrosną do 309 tys. jednostek.

Fabryki TMMP zaopatrują zarówno montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Europie: Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji, jak i poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Dowiedz się więcej

Toyota AYGO X prologue Toyota AYGO X prologue Poznaj nowy samochód koncepcyjny Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Pierwsza prezentacja w Szanghaju Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Sprawdź szczegóły Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Sprawdź ofertę wyprzedażową marki Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2021 Toyota Dream Car Art Contest 2021 Weź udział w XIV edycji konkursu