TOYOTA GAZOO Racing zawalczy o powtórne trofeum w Rajdzie Finlandii

Trudne zadanie przed zespołem

2018-07-25

Jari-Matti Latvala, Esapekka Lappi i Ott Tänak prowadzący Yarisy WRC zmierzą się z rywalami w Rajdzie Finlandii na szybkich szutrowych odcinkach specjalnych poprzecinanych wymagającymi hopami. Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRT ma nadzieję powtórzyć ubiegłoroczny sukces i zdobyć pierwsze miejsce.

Rajd Finlandii to nie tylko macierzysta impreza zespołu Toyoty, którego siedziba mieści się w Puppoli, w pobliżu parku serwisowego rajdu w Jyväskylä. Z Finlandii pochodzą Latvala i Lappi, którzy doskonale znają okoliczne tereny, na których na co dzień trenują i testują swoje samochody. Estończyk Ott Tänak również czuje się pewnie podczas tej imprezy. Ósma runda Rajdowych Mistrzostw Świata rozpocznie się 26 lipca, a zwycięzcę poznamy 29 lipca.

W roku ubiegłym, w 67. edycji Rajdu Finlandii zwyciężył Esapekka Lappi, uzyskując najlepsze czasy na ośmiu odcinkach specjalnych. Pierwsza wygrana w rundzie WRC przyszło zaledwie kilka tygodni po tym, jak z funkcji kierowcy testowego Toyoty Lappi awansował na kierowcę WRC. Fiński zawodnik, który ma zaledwie 27 lat, w swoim dorobku ma już tytuł rajdowego mistrza Finlandii (2012), rajdowego mistrza Europy (2014) oraz mistrza WRC2 (2016).

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018

Lappi zajmuje obecnie czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, plasując się tuż za kolegą z zespołu – Ottem Tänakiem. Jari-Matti Latvala, najbardziej doświadczony zawodnik TOYOTA GAZOO Racing, znajduje się aktualnie na dziewiątej pozycji.

Rajd Finlandii zalicza się do najszybszych rund w kalendarzu WRC. Rozgrywa się na gładkich szutrowych drogach pośród lasów. Odcinki specjalne obfitują w duże hopy, podjazdy i zjazdy, gdzie liczy się precyzja i skupienie. Znaczne prędkości samochodów przekładają się na mniejsze niż zazwyczaj różnice w uzyskiwanych czasach, dlatego skutki każdego błędu mogą mieć znaczenie na miarę zwycięstwa.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018

Trasa tegorocznego Rajdu Finlandii znacznie się różni od tej z poprzedniego sezonu. 40 procent tras pojawiło się w fińskiej rundzie po raz pierwszy w historii. Rajd rozpoczyna się w czwartek wieczorem od odcinka Harju liczącego 2,31 km. W piątek zawodnicy przeniosą się na zachód, gdzie zaplanowano dziesięć odcinków specjalnych. Sobotni etap będzie się składał z ośmiu OS-ów o łącznej długości 142,86 km w okolicy miejscowości Jämsa. W niedzielę na kierowców czekają cztery odcinki specjalne, z których ostatni OS Ruuhimäki ma status Power Stage.

„Rajd Finlandii to dla nas zawsze wyjątkowe wydarzenie, szczególnie teraz po naszym ubiegłorocznym zwycięstwie. W tym roku presja jest jeszcze większa. Mam nadzieję na dobry wynik, ale tak samo myślą wszyscy zawodnicy, więc musimy się postarać o jak najlepszą jazdę. Dużym wyzwaniem będą także nowe trasy”– powiedział Esapekka Lappi kierujący Yarisem WRC nr 9.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018

„Rajd Finlandii to jedno z moich ulubionych wydarzeń. Jest dość specyficzny – bardzo szybki, ale wymaga także technicznej jazdy na hopach. W tym roku czeka nas wiele nowych tras, których nie widzieliśmy wcześniej, co zwiększa poziom trudności. Mamy jednak za sobą solidne przygotowania. Obok udziału w treningach zespołu wystartowałem w Rajdzie Estonii, który wygrałem. To było miłe, odnieść sukces na oczach tak wielu fanów. Jestem pewien, że część z nich będzie nam kibicować także w Rajdzie Finlandii. Mam nadzieję, że będą zadowoleni z naszych rezultatów”– skomentował Ott Tänak, prowadzący Yarisa WRC nr 8.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018

Statystyki kierowców TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Finlandii:
Sezon Jari-Matti Latvala Ott Tänak Esapekka Lappi
2017 21 7 1
2016 2 - 8
2015 1 5 8
2014 1 12 -
2013 17 - 31
2012 3 6 25

Wyniki kierowców w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 7. rundach:
1 Thierry Neuville 149
2 Sebastien Ogier 122
3 Ott Tänak 77
4 Esapekka Lappi 70
5 Dani Sordo 60
6 Andreas Mikkelsen 56
7 Elfyn Evans 46
8 Kris Meeke 43
9 Jari-Matti Latvala 37
10 Craig Breen 34

Wyniki producentów w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 7. rundach: Wyniki producentów w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 7. rundach:
1 Hyundai Motorsport 212
2 M-Sport World Rally Team 184
3 TOYOTA GAZOO Racing WRT 161
4 Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 129

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Rusza nowy sezon WEC 2019/2020 Rusza nowy sezon WEC 2019/2020 Dowiedz się więcej o startach Toyoty Toyota wygrywa Rajd Finlandii Toyota wygrywa Rajd Finlandii Ott Tänak na najwyższym podium imprezy Toyota Supra powraca Toyota Supra powraca Sprawdź, gdzie debiutuje prototyp modelu Podwójne podium Toyoty w Rajdzie Monte Carlo Podwójne podium Toyoty w Rajdzie Monte Carlo Dowiedz się więcej Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego