TOYOTA GAZOO Racing wygrywa Rajd Niemiec

Kolejny udany weekend za nami

2018-08-07

Jako pierwszy na metę Rajdu Niemiec dojechał Estończyk Ott Tänak. Jego kolega z zespołu TOYOTA GAZOO Racing, Esapekka Lappi, zajął trzecie miejsce. Było to drugie z rzędu zwycięstwo Tänaka i zespołu Toyoty w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Dla Yarisa WRC było to pierwsze zwycięstwo na asfalcie. Zespół zdobył podwójne podium (podobnie jak w Rajdzie Finlandii). Pozwoliło to zespołowi TOYOTA GAZOO Racing przesunąć się na drugą pozycję w klasyfikacji producentów. Łącznie Tänak wygrał sześć odcinków specjalnych, Lappi – jeden, a Jari-Matti Latvala – dwa OS-y.

Ott Tänak niemal przez cały rajd utrzymywał pozycję lidera. Prowadzenie oddał tylko po odcinku specjalnym SS2. Niedzielny etap rozpoczął z przewagą 43,7 s, którą utrzymał podczas dwóch przejazdów odcinkiem Grafschaft liczącym 29 km. W finałowym Power Stage ustąpił rywalowi zaledwie o 0,1 s.

TOYOTA GAZOO Racing Yaris WRC

Ott Tänak i jego pilot Martin Järveoja wygrali również w ubiegłorocznym Rajdzie Niemiec. W zespole TOYOTA GAZOO Racing było to ich trzecie zwycięstwo. Wygrana w Rajdzie Niemiec umocniła pozycję Tänaka w klasyfikacji generalnej kierowców – obecnie traci on zaledwie 13 punktów do kierowcy zajmującego drugą pozycję i 36 punktów do lidera.

Esapekka Lappi niedzielny etap rozpoczął na piątej pozycji. Dzięki pewnej jeździe udało mu się finiszować na pozycji trzeciej. W ten sposób fiński kierowca zdobył drugie podium w ciągu trzech rund WRC i pierwsze na asfalcie. Wynik ten umocnił go na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.

TOYOTA GAZOO Racing Esapekka Lappi, Tänak

Jari-Matti Latvala pokazał bardzo dobrą formę w sobotę, wygrywając dwa OS-y. Czwarty dzień rajdu rozpoczynał na trzeciej pozycji, po problemach technicznych na pierwszym odcinku musiał jednak zakończyć rajd.

To kolejny wspaniały moment dla naszego zespołu. Ott ponownie był fenomenalny przez cały weekend. Esapekka pokazał świetną, czystą jazdę bez błędów, o które bardzo łatwo na Rajdzie Niemiec. Jedynym rozczarowaniem była awaria w samochodzie Jari-Mattiego. Bardzo mi przykro z tego powodu, jestem pewien, że świetnie by się spisał na niedzielnych odcinkach specjalnych. Wszyscy ciężko pracowali na ten świetny wynik. Jesteśmy maksymalnie zmobilizowani przed resztą sezonu

– podsumował zmagania Tommi Mäkinen, dyrektor zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

TOYOTA GAZOO RACING Yaris WRC

To było najtrudniejsze zwycięstwo w mojej karierze. Przez większość weekendu toczyłem zawziętą walkę. W piątek w winnicach czułem się w samochodzie bardzo komfortowo. W sobotę zabrakło mi tej pewności, ale zespół techniczny świetnie przygotował samochód. W niedzielę musiałem zachować spokój i nie popełniać błędów. Bardzo się cieszę z wyniku całego zespołu – wszyscy byliśmy bardzo mocni. Teraz skupiam się na Turcji i postaram się być jak najlepiej przygotowany do kolejnego rajdu

– skomentował Ott Tänak.

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Świata odbędzie się w Turcji w dniach 13-16 września. Rajd Turcji, który wraca po ośmiu latach nieobecności, zostanie rozegrana w nowej lokalizacji w okolicach Marmaris na Morzem Śródziemnym. Zawodników czekają wysokie temperatury oraz szybkie drogi szutrowe i bardzo wymagające górskie trasy.

TOYOTA GAZOO RACING

Wyniki Rajdu Niemiec

 1. Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 h 03 min 36,9 s 
 2. Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +39,2 s 
 3. Esapekka Lappi / Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1 min 00,9 s 
 4. Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +1 min 34,5 s 
 5. Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2 min 02,9 s 
 6. Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 13,8 s 
 7. Craig Breen / Scott Martin (Citroen C3 WRC) +2 min 39,1 s 
 8. Marijan Griebel / Alexander Rath (Citroen DS3 WRC) +10 min 41,2 s 
 9. Jan Kopecky / Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +13 min 12,8 s 
 10. Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) +13 min 16,6 s

Jari-Matti Latvala / Miikka Anttilla (Toyota Yaris WRC) nie ukończył

Wyniki producentów w klasyfikacji generalnej FIA World Rally Championship 2018 po 9 rundach:

 1. Hyundai Motorsport 254 
 2. TOYOTA GAZOO Racing WRT 241 
 3. M-Sport World Rally Team 224 
 4. Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 159
TOYOTA GAZOO Racing

Dowiedz się więcej

Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Sportowy hatchback Toyota Yaris GR Sport Dowiedz się więcej Tänak zwycięża w Rajdzie Chile Tänak zwycięża w Rajdzie Chile Kolejny sukces TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC TOYOTA GAZOO Racing liderem klasyfikacji WRC Zwycięski Rajd Turcji Yaris WRC 2018 Yaris WRC 2018 Dowiedz się więcej o sportowym modelu Toyoty Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Poznaj limitowaną edycję hot-hatcha Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Zespół Toyota Motor Poland-Simulang Zespół Toyota Motor Poland-Simulang wygrał Rajd Monte Carlo New Energy Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu