Polka wygrała 12. edycję konkursu „Toyota Dream Car Art Contest”

Zuzanna Gajewska zdobyła 1. miejsce w grupie wiekowej 8-11 lat

2018-08-30

Toyota od 12 lat organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny „Toyota Dream Car Art Contest”. Uczestniczą w nim tysiące dzieci z całego świata. Polskę w tym roku reprezentowała 11-letnia Zuzanna Gajewska, która zdobyła 1. miejsce w grupie wiekowej 8-11 lat.

„Toyota Dream Car Art Contest” daje możliwość dzieciom z całego świata zaprezentować swoje marzenia i pokazać w formie graficznej, jak wyobrażają sobie przyszłość technologii i motoryzacji. W tym roku w konkursu udział wzięło około 650000 uczestników z 76 krajów. Do etapu międzynarodowego zostali zakwalifikowani zwycięzcy konkursów krajowych. Finaliści i laureaci zostali zaproszeni do Japonii na uroczyste wręczenie nagród, które się obyło w salonie wystawowym Toyoty Mega Web w Tokio.

W kategorii wiekowej 8-11 lat zwyciężyła Zuzanna Gajewska. Polka przedstawiła pracę „Parkopaw”, gdzie przedstawiła swój wymarzony samochód Toyoty o wyglądzie pawia.

Toyota Dream Car Art Contest : Zuzanna Gajewska
Zuzanna Gajewska „Parkopaw”

„Mieszkam w dużym mieście i brakuje mi w nim parków i miejsc zielonych. Bardzo lubię Park Łazienkowski i żyjące w nim pawie. To one stały się inspiracją do stworzenia pojazdu – parku – zielonej górki – z wodnymi oczkami, terenem do piknikowania, sadzenia własnych roślin itp. Parkopaw mógłby być tam, gdzie jest szaro, nudno i nie ma zieleni. Może się on swobodnie przemieszczać, jest piękny, wytworny i pasuje do każdego miejsca” – opisuje swój projekt młoda polska artystka.

Zuzanna jako pierwsza przedstawicielka naszego kraju stanęła w konkursie plastycznym Toyoty na najwyższym podium. W dotychczasowych edycjach 11 dzieci z Polski znalazło się w finale.

Zdaniem jurorów prace nadesłane na 12. konkurs „Toyota Dream Art Contest” prezentowały bardzo wysoki poziom. Sędziowie odnotowali też zmianę tematyki, która dominowała w pracach w porównaniu z poprzednimi latami. Uczestnicy rzadziej umieszczali swoje pojazdy w nierzeczywistych sceneriach, takich jak przestrzeń kosmiczna. Prace odwoływały się raczej do bardziej realistycznych tematów, takich jak środowisko, edukacja, medycyna. Jurorzy są przekonani, że dzieci są świadome problemów, które mają największe znaczenie dla przyszłości ich pokolenia.

Potwierdzają to dzieła pozostałych zwycięzców konkursu. 7-letnia Margareth Xylone z Indonezji na konkurs przedstawiła pracę zatytułowaną „Alphabet Car”, w której samochody mają kształt liter alfabetu. Zdaniem małej artystki upowszechnienie się takich pojazdów drogach pomogłoby zmniejszyć analfabetyzm, który jest problemem wielu regionów w jej kraju. Tylko umiejętność czytania i pisania otwiera nowe możliwości i stwarza szanse na lepsze życie. Rysunek Margareth Xylone otrzymał równolegle nagrodę „Engineering Inspiration Award”, która zostaje przyznawana pracy, która w największym stopniu zainspirowała osoby odpowiedzialne w Toyocie za tworzenie nowych samochodów.

Toyota Dream Car Art Contest : Margareth Xylone
Margareth Xylone „Alphabet Car”

14-letnia Souksavanh Manivongxay z Laosu, która zajęła pierwsze miejsce w najstarszej grupie wiekowej, na konkurs przedstawiła pracę o nazwie „Architecture & History Car”. Samochód jej marzeń potrafi odbudowywać zabytkowe dzieła architektury i odtwarzać historie zapisane na ścianach świątyń, aby każdy mógł je poznać i przeczytać. Samochód pomagałby ludziom także w nauce historii.

Toyota Dream Car Art Contest : Souksavanh Manivongxay
Souksavanh Manivongxay „Architecture & History Car”

Akio Toyoda, prezydent Toyoty, wyróżnił też pracę 7-letniej Rabeei Faez Al Azi Mayar z Iraku, która narysowała traktor, który pozwoliłby dotkniętym niepełnosprawnością ojcom pracować na farmie dla dobra rodziny. Akio Toyoda podkreślił, że pomysł ten wpisuje się w dążenie Toyoty, aby zwiększyć możliwości poruszania się wszystkich ludzi, także tych, którzy borykają się z różnymi fizycznymi ograniczeniami. Promocji tej idei służy globalna kampania Toyoty „Start Your Impossible”.

Toyota Dream Car Art Contest : Rabeei Faez Al Azi Mayar
Toyota Dream Car Art Contest : Mayar Rabeea Faez Al Azi
Mayar Rabeea Faez Al Azi „Farmer Car for People with Physical Impairments”

14-letni Lokuge Malindu Mihisara Yatagama ze Sri Lanki zdobył nagrodę publiczności Makes Me Smile! Award za pełen dopracowanych detali obraz „Toyota Time Traveling Car”. Zdobył on najwięcej głosów w internetowym plebiscycie, w którym wzięli udział głosujący ze 122 krajów.

Toyota Dream Car Art Contest : Lokuge Malindu Mihisara Yatagama
Lokuge Malindu Mihisara Yatagama „Toyota Time Traveling Car”

Dowiedz się więcej

Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Sprawdź szczegóły Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Toyota liderem pod względem liczby rejestracji Sprawdź ofertę wyprzedażową marki Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2021 Toyota Dream Car Art Contest 2021 Weź udział w XIV edycji konkursu Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Rośnie sprzedaż aut dostawczych Toyoty Rośnie sprzedaż aut dostawczych Toyoty Listopad – najlepszym miesiącem Nowy elektryczny SUV Toyoty Nowy elektryczny SUV Toyoty Pierwszy model w architekturze e-TNGA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID 100 000 hybryd Toyoty w Polsce 100 000 hybryd Toyoty w Polsce Niskoemisyjne auta coraz popularniejsze