Kris Meeke dołącza do TOYOTA GAZOO Racing

WRC 2019

2018-10-18

TOYOTA GAZOO Racing ogłosiła skład kierowców, którzy w sezonie 2019 Rajdowych Mistrzostw Świata będą startowali Yarisami WRC. Do zespołu dołącza pochodzący z Irlandii Północnej Kris Meeke, jeden z najszybszych kierowców WRC. Toyotę będą nadal reprezentowali Ott Tänak i Jari-Matti Latvala.

W przyszłym sezonie WRC Kris Meeke zastąpi Esapekkę Lappiego. Meeke jest doświadczonym kierowcą. Po raz pierwszy na podium WRC stanął w 2014 roku, a od 2015 roku zanotował na swoim koncie 5 wygranych rajdów. Jego pilota Toyota przedstawi w późniejszym terminie.

TOYOTA GAZOO Racing - Kris Meeke

Za kierownicą Yarisa WRC w nadchodzącym sezonie nadal będzie zasiadał Ott Tänak, któremu będzie towarzyszyć pilot Martin Järveoja. Obaj zawodnicy należą do zespołu TOYOTA GAZOO Racing od początku sezonu 2018. Zdążyli już wygrać cztery rundy sezonu 2018 i odgrywają istotną rolę w walce o tytuł mistrza kierowców.

Jari-Matti Latvala również w sezonie 2019 pozostanie w zespole Toyoty. Towarzyszyć mu będzie jego wieloletni pilot Miikka Anttila. Latvala zapewnił Toyocie mocny debiut w Rajdzie Monte Carlo 2017. Dzięki fińskiemu kierowcy Toyota rozpoczęła swój udział w Rajdowych Mistrzostw Świata od drugiego miejsca na podium oraz zwycięstwa w kolejnej rundzie w Szwecji. W tym roku Latvala już 4 razy stawał na podium – 2 razy na drugim miejscu (w Walii i Turcji) oraz 2 razy na trzecim (w Finlandii i Monte Carlo).

Współpracę z Toyotą kończą natomiast Esapekka Lappi i jego pilot Janne Ferm. Załoga ta debiutowała w ubiegłorocznym Rajdzie Portugalii, by następnie wygrać Rajd Finlandii. W tym roku już 3 razy stała na podium, co pomogło Toyocie znaleźć się na szczycie klasyfikacji producentów. Akio Toyoda, prezydent Toyoty, podziękował obu zawodnikom, podkreślając wagę ich ubiegłorocznego zwycięstwa w Finlandii.

TOYOTA GAZOO Racing - Yaris WRC

„Bardzo się cieszymy, że Kris do nas dołączy. Jest nie tylko bardzo szybkim kierowcą, ale także ma duże doświadczenie. Dobrze rozumie kwestie techniczne, dlatego jestem przekonany, że wniesie do naszego zespołu wiedzę i nowe pomysły, które wesprą nas w dalszym udoskonalaniu Yarisa WRC” – ocenił Tommi Mäkinen, dyrektor zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

„Jari-Matti wykonał wspaniałą pracę, regularnie stając na podium w ostatnich rundach. Z kolei Ott udowodnił, że jest obecnie jednym z najszybszych zawodników. W przyszłym roku będziemy mieli bardzo silną drużynę kierowców – szybkich, doświadczonych i zdolnych do wygrywania rajdów. Podobnie jak w tym roku, będziemy po raz kolejny walczyć o tytuły mistrza kierowców i producentów. Esapekka zdecydował się podjąć w przyszłym sezonie nowego wyzwania – życzę mu szczęścia i sukcesów” – podsumował Tommi Mäkinen.

„Dołączenie do kierowców Toyoty to ogromna przyjemność i zaszczyt. Dziękuję Akio Toyodzie, Tommiemu Mäkinenowi i całemu zespołowi za ich wiarę we mnie” – powiedział Kris Meeke.

„Trzy lata temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o możliwości podjęcia współpracy i cieszę się, że w końcu to się udało. Osiągi i sukcesy Yarisa WRC mówią same za siebie. Panujący w zespole duch współpracy jest niesamowity. Nie mogę się doczekać pierwszych treningów. Moim celem jest znów zacząć cieszyć się jazdą i pomóc Toyocie zdobyć mistrzostwo. Swój pierwszy tytuł mistrza zdobyłem za kierownicą Toyoty Corolli. Miałem wówczas 16 lat i razem z bratem wygraliśmy lokalne mistrzostwa rajdowe. To kolejny powód, dla którego będę się bardzo dobrze czuł w zespole Toyoty” – kontynuował Kris Meeke.

TOYOTA GAZOO Racing - Kris Meeke
KRIS MEEKE
Data urodzenia 2 lipca 1979
Wiek 39 lat
Narodowość Brytyjska
Doświadczenie
2005 FIA Junior WRC, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej
2009 Mistrzostwo w Intercontinental Rally Challenge, 4 zwycięstwa
2014 Po raz pierwszy na podium w rundzie WRC, 3. miejsce w Rajdzie Monte Carlo
2015 Pierwsze zwycięstwo w WRC – w Rajdzie Argentyny
2016 Wygrana w Rajdzie Portugalii i Rajdzie Finlandii
2017 Wygrana w Rajdzie Meksyku i Rajdzie Hiszpanii
Statystyki WRC

91 startów w WRC
5 zwycięstw
12 miejsc na podium
413 zdobytych punktów
77 wygranych odcinków specjalnych

TOYOTA GAZOO Racing - Kris Meeke

Dowiedz się więcej

TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super Sport Toyota GR Super Sport Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Rusza przedsprzedaż Toyoty GR Yaris Zamówienia będą przyjmowane od 4 maja Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Nowy skład TOYOTA GAZOO Racing na sezon 2020 Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata TOYOTA GAZOO Racing Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing