Toyota Concept-i na Tokyo Motor Show 2017

Pojazdy wchodzące w interakcje z kierowcą

2017-10-18

Na zbliżających się Targach Motoryzacyjnych w Tokio Toyota zaprezentuje serię pojazdów koncepcyjnych Toyota Concept-i, która wyraża wizję motoryzacji przyszłości. W tej wizji ludzie i samochody są współpracującymi partnerami, a system oparty na sztucznej inteligencji uczy się od kierowcy, aby lepiej dostosowywać działanie samochodu do jego potrzeb.

W styczniu tego roku na targach Consumer Electronics Show (CES) Toyota zaprezentowała po raz pierwszy czterokołowy model Concept-i. Teraz dołączą do niego miejski minisamochód z udogodnieniami dla niepełnosprawnych oraz pojazd do poruszania się po chodniku. Toyota zaprezentuje je pod hasłem „Let's move the world from here. Beyond the Motor” podczas 45. edycji Salonu Samochodowego w Tokio. Targi odbędą się w Tokyo Big Sight od 25 października do 5 listopada.

Seria Toyota Concept-i to pojazdy nowej generacji, które są bardziej partnerem niż maszyną. Kluczową technologią, która je wyróżnia, jest system LEARN oparty na sztucznej inteligencji, który uczy się odczytywać emocje i preferencje kierowcy. LEARN współpracuje z systemami automatyzacji prowadzenia, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy (PROTECT). Trzecim filarem jest technologia AI Agent, czyli system do komunikacji z kierowcą nowej generacji, który przewiduje preferencje i życzenia właściciela, na przykład dobierając odpowiednią muzykę czy układając trasę z uwzględnieniem jego ulubionych miejsc (INSPIRE).

Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Znaczenie projektu Toyota Concept-i

Toyota rozszerzyła gamę Concept-i o dwa mniejsze pojazdy z myślą o tym, żeby udostępnić możliwość jazdy jak najszerszej grupie osób. Toyota chce, aby każdy mógł korzystać ze swobody poruszania się, bez względu na wiek i stopień sprawności. Wirtualny AI Agent, który rozumie użytkowników samochodu, nawiązuje lub zawiesza rozmowę z kierowcą. W ten sposób towarzyszy mu, aby zapewnić bezpieczną i przyjemną podróż.

Toyota Concept-i
 • Czterokołowy samochód Concept-i wykorzystujący sztuczną inteligencję został zaprojektowany, aby stać się ulubieńcem swoich właścicieli, rozumieć ich i być ich partnerem;
 • Łączy technologię rozpoznawania emocji i preferencji kierowcy (LEARN), system automatycznego prowadzenia i bezpieczeństwa czynnego (PROTECT) oraz system AI Agent zwiększający przyjemność z jazdy (INSPIRE);
 • Kabina o nowatorskiej sylwetce, zaawansowany Human Machine Interface (HMI), a także interakcje z wirtualnym AI Agentem zapewniają niepowtarzalne doświadczenia z jazdy (UX);
 • Toyota zaplanowała testy drogowe pojazdów wyposażonych w niektóre funkcje Concept-i na 2020 rok w Japonii.
Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Technologia, która rozumie ludzi (LEARN)

Concept-i odczytuje emocje kierowcy oraz poziom czujności na podstawie ekspresji twarzy i tonu głosu. Porównuje informacje w mediach z aktywnością na mediach społecznościowych, a także informacje GPS i historię rozmów w samochodzie i na tej podstawie określa preferencje kierowcy w danym momencie. Wykorzystywane są do tego technologie głębokiego uczenia się maszyn. Opierając się na niej, Toyota Concept-i jest źródłem cennych innowacji w zakresie bezpieczeństwa (PROTECT) i nowych doświadczeń użytkownika (UX) zwiększających przyjemność z jazdy (INSPIRE).

Bezpieczeństwo i spokój (PROTECT)

System bezpieczeństwa PROTECT nie tylko monitoruje warunki na drodze, ale także stan kierowcy. Wykorzystywana jest do tego technologia rozumienia ludzi LEARN, która weryfikuje kondycję psychofizyczną kierowcy. Jednocześnie monitorowany jest stan techniczny samochodu. Bazując na technologii autonomicznego prowadzenia „Mobility Teammate Concept”, Toyota Concept-i asystuje kierowcy w bezpieczniej jeździe. Dodatkowym wsparciem jest stymulowanie pięciu zmysłów, w tym wzroku, dotyku i powonienia, aby zmniejszać zmęczenie i stres oraz pobudzać, gdy kierowca staje się senny.

Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Nowe doświadczenie radości z jazdy (INSPIRE)

Concept-i za pośrednictwem wirtualnego AI Agenta angażuje się w naturalną rozmowę z kierowcą. Samochód inicjuje tematy w oparciu o nastrój kierowcy i dodatkowo oznacza na mapie miejsca, w których kierowca przeżywa konkretne emocje. Na tej podstawie system sugeruje trasy przejazdu, które będą wprawiały go w dobry nastrój.

Efektem nowego podejścia do designu jest kabina o futurystycznych opływowych kształtach i prostym, otwartym wnętrzu. Human Machine Interface zaprojektowany do komunikacji między autem i człowiekiem za pomocą wirtualnego AI Agenta i wyświetlacza head-up display 3D zapewnia wysoki poziom doświadczenia użytkownika (UX). Wygląd tablicy rozdzielczej znajduje kontynuację w zewnętrznym designie samochodu.

Toyota planuje wprowadzić Concept-i na drogi w 2020 roku. Jednocześnie firma przeprowadzi testy drogowe pojazdów wyposażonych w niektóre jego funkcje.

Specyfikacja Concept-i
długość/szerokość/wysokość (mm) 4 510 /1 830 /1 475
rozstaw osi (mm) 2 700
liczba miejsc 4
napęd EV
zasięg około 300 km
Toyota Concept-i RIDE
 • Uniwersalny mikrosamochód (dla osób zdrowych i niepełnosprawnych), realizujący koncepcję miejskiego transportu przyjaznego użytkownikowi;
 • Pojazd wyróżnia się drzwiami typu gull-wing, elektrycznie przesuwanym fotelem i joystickiem, które ułatwiają korzystanie z auta użytkownikom na wózkach inwalidzkich;
 • Układ siedzeń i funkcja autonomicznego prowadzenia umożliwia każdemu bezpieczną jazdę;
 • Istnieje możliwość wykorzystania pojazdu w serwisie car-sharingowym.
Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Uniwersalność i łatwość w obsłudze przez osoby niepełnosprawne

W modelu Concept-i RIDE zastosowano drzwi otwierane do góry typu gull-wing, które tworzą szerokie wejście, ułatwiające dostęp do wnętrza, oraz elektrycznie przesuwany fotel, który przesuwa się w stronę wejścia, dzięki czemu nawet osoby poruszające się na wózku mogą na nim łatwo usiąść. Drzwi gull-wing ułatwiają wkładanie wózka inwalidzkiego z tyłu kabiny pasażerskiej.

Do sterowania samochodem służy joystick, który zastępuje kierownicę, pedał gazu i hamulca. Niewielkie rozmiary pojazdu umożliwiają osobom niepełnosprawnym zaparkowanie i wydostanie się z samochodu wraz z wózkiem na pojedynczym miejscu parkingowym. Samochód jest wyposażony w funkcję automatycznego parkowania.

Oparty na sztucznej inteligencji wirtualny AI Agent jest umieszczony na dużym wyświetlaczu na tablicy rozdzielczej, dostarczając informacji przydatnych w poruszaniu się po mieście, np. o miejscach przyjaznych dla osób na wózkach. Jeśli samochodem podróżuje jedna osoba, fotel kierowcy podczas jazdy jest umiejscowiony na środku.

Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Car-sharing dla każdego

Toyota zaprojektowała także system usług car-sharingowych z wykorzystaniem Concept-i RIDE, umożliwiając osobom z ograniczeniami ruchu korzystanie z tej formy transportu. Toyota Concept-i RIDE pozwala na łatwe poruszanie się po mieście i poza nim dzięki możliwości autonomicznej jazdy lub wsparciu automatycznych systemów bezpieczeństwa.

Specyfikacja Concept-i RIDE
długość/szerokość/wysokość (mm) 2 500 / 1 300 / 1 500
rozstaw osi (mm) 1 800
liczba miejsc 2
napęd EV
zasięg około 100-150 km
Toyota Concept-i WALK
 • Niewielkie rozmiary pozwalające swobodnie poruszać się po chodniku;
 • Funkcje automatycznego prowadzenia;
 • Większa mobilność ludzi przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa;
 • Trzykołowa konstrukcja z mechanizmem zmiany rozstawu osi, funkcje automatycznego sterowania i niska podłoga ułatwiają użytkowanie i nie wymagają specjalnego sportowego stroju czy obuwia;
 • Istnieje możliwość korzystania w serwisach wynajmu krótkoterminowego, np. w miejscach atrakcyjnych turystycznie, ze wsparciem użytkownika poza miastem.
Toyota Concept-i :: Tokyo Motor Show 2017
Pojazd, który dostosowuje się do otoczenia

Toyota Concept-i WALK służy do poruszania się na krótkich dystansach, stanowiąc uzupełnienie transportu publicznego. Może być wykorzystywana w centrach miast, a także na przedmieściach jako transport do stacji metra, kolejki podmiejskiej czy do przystanku autobusowego.

Concept-i WALK obraca się niemal w miejscu – na przestrzeni krótszej niż krok i węższej niż długość ramienia. Ultrakompaktowy pojazd zajmuje tyle samo miejsca co idący człowiek. Dzięki rozmowom prowadzonym za pośrednictwem AI Agenta oraz danym z czujników umieszczonych w uchwytach Concept-i WALK wspiera kierowcę w bezpiecznym poruszaniu się, na bieżąco dostosowując się do sytuacji. Jeśli komputer pokładowy wyczuje niebezpieczeństwo na drodze, ostrzeże użytkownika i automatycznie wykona konieczne ruchy, aby uniknąć kolizji. Zaletą trójkołowego Concept-i WALK jest także mechanizm zmiennego rozstawu osi, który dostosowuje się do prędkości, zapewniając stabilność podczas jazdy i postoju.

Łatwy w użyciu dla każdego

Użytkownik nie musi sterować Toyotą Concept-i WALK przechyłami ciała, dzięki czemu pojazd jest łatwiejszy w użyciu dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchu. W prowadzeniu pojazdu nie przeszkadza żaden rodzaj ubrania czy obuwia. Toyota przewidziała systemy dzielenia pojazdów (car-sharing) także dla Concept-i WALK.

Specyfikacja Concept-i WALK
długość/szerokość/wysokość (mm) 500-700 / 400 / 1 130 (140)
rozstaw osi (mm) Mniejszy niż całkowita długość
napęd EV
zasięg około 10-20 km

Więcej informacji o stoisku Toyoty na Tokyo Motor Show 2017:
newsroom.toyota.co.jp

Dowiedz się więcej

Toyota na targach w Tokio 2017 Toyota na targach w Tokio 2017 Poznaj najnowsze premiery koncepcyjne Toyoty Toyota zaprezentuje produkcyjną wersję C-HR Toyota zaprezentuje produkcyjną wersję C-HR Salon Samochodowy w Genewie 2016 Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Hybrydowa ofensywa Toyoty Hybrydowa ofensywa Toyoty Tokyo Motor Show 2015 TOYOTA C-HR CONCEPT TOYOTA C-HR CONCEPT Innowacyjny design i przyjemność z jazdy. Toyota na Genewa Motor Show 2020 Toyota na Genewa Motor Show 2020 Światowa premiera nowego SUV-a Nowy ultrakompaktowy samochód elektryczny Nowy ultrakompaktowy samochód elektryczny Poznaj nowości Toyoty Druga generacja Mirai Druga generacja Mirai Dowiedz się więcej RAV4 Hybrid w Paryżu RAV4 Hybrid w Paryżu Zobacz nową odsłonę legendarnego SUV-a Nowa Toyota Corolla Nowa Toyota Corolla Debiut 12. generacji podczas Salonu w Paryżu Toyota Supra na Goodwood Festival of Speed Toyota Supra na Goodwood Festival of Speed Powrót legendy Toyota zwycięża w wyścigu Le Mans 24h Toyota zwycięża w wyścigu Le Mans 24h Zobacz szczegóły
Twoje ustawienia plików cookies

Na stronie Toyota Polska używamy technologii cookies w celach dostosowania naszych usług i oferty do Twoich potrzeb, w celu reklamy, analizy i statystyki. Informacje zapisane w cookies mogą zawierać dane osobowe. Jeśli wyrażasz na to zgodę, przejdź do strony i korzystaj z niej normalnie lub dowiedz się, w jaki sposób możesz zmienić swoje ustawienia.